Володимир Шелудько

Голова Херсонської обласної організації Партії Зелених України

Україна та ядерна зброя

Україна та ядерна зброя
Минулої п'ятниці, 5 грудня 2014 року минуло двадцять років від дати підписання і набуття чинності Будапештським Меморандумом про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

На жаль, з огляду на агресивні дії Російської Федерації – анексію Криму та пряму і безпосередню залученість її до кривавого конфлікту на Сході України, деякі впливові політичні сили, окремі політики і громадські діячі піднімають питання про перегляд без'ядерного статусу України і денонсацію базового Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, а відповідний законопроект навіть було в березні 2014 року внесено до Верховної Ради України.

Широкий загал також небайдужий до проблеми , із впевненістю можна стверджувати, що дискусія точиться на всіх рівнях суспільства.

Партія Зелених України не стоїть осторонь від цієї проблематики, тому, з огляду на надзвичайну актуальність цієї теми 06 грудня 2014 року політична рада Партії разом з асоціацією депутатів місцевих рад від ПЗУ, Східно-Европейським інститутом Розвитку, за участі фахівців Державної інспекції ядерного регулювання України провели семінар «Україна та ядерна зброя».

Позиція Зелених щодо ядерного статусу зумовлена базовими антимілітаристськими і антиядерними програмними чинниками. Втім, не лише ідеологічні засади відіграють роль у формуванні ставлення Партії Зелених України до ідей «ядерного переозброєння», є не менш важливі чинники політичного та іншого характеру.

Ми вважаємо, що вихід України із режиму нерозповсюдження ядерної зброї негайно перетворить її на країну-вигнанця, прирече на повномасштабну політичну та економічну ізоляцію, на жорсткі санкції з боку тих країн, котрі нині виступають нашими союзниками. Та й Російська Федерація діятиме спільно із ними і вже у повній відповідності із міжнародно-правовими зобов'язаннями.

В підсумку Україна може зазнати економічної катастрофи і втратити політичний суверенітет, перш ніж встигне здійснити необхідні і вельми складні організаційно-технічні заходи, навіть якщо нація консолідується навколо ідеї ядерного статусу і буде ладна підпорядкувати її втіленню економічні та інші інтереси в довгостроковій перспективі. Революція гідності показала, що народ України готовий до консолідації, але навколо принципово інших цінностей.

Прагнучи протиставити емоційній проядерній позиції практичні аргументи, на проведеному семінарі ми й намагалися розглянути всі аспекти питання, котре набуло цілком зрозумілої гостроти.

Наші експерти-доповідачі, а це Макаровська Ольга Анатоліївна, заступник Голови Державної інспекції ядерного регулювання України та Чорна Надія Володимирівна, заступник начальника відділу гарантій Голови Державної інспекції ядерного регулювання України цілком аргументовано доповіли про історію ядерного роззброєння України, режими нерозповсюдження ядерної зброї та участь України в цьому процесі, міжнародне співробітництво в цьому напрямку.

Беручи до уваги всю систему міжнародно-правових, економічних та політичних реалій ми прагнемо знайти відповіді на виклики часу із використанням наявних, а не віртуальних можливостей, не наражаючи Батьківщину на випробування ще тяжчі від тих, що спіткали нас нині. В цьому, на наше переконання, і полягає справжній патріотизм.

Володимир ШЕЛУДЬКО

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів