Сергей Осолодкин

Заслуженный журналист Украины

Підсумки обвального тижня…

Підсумки обвального тижня…
Минулий тиждень став для України шоковим. Такого погіршення життя за один календарний тиждень, здається, Україна не переживала за всі роки Незалежності.

Ми знаємо, що починаючи із 7 січня в Україні працювала місія МВФ, головне завдання якої було з'ясувати питання – давати чи ні Україні черговий транш.

У середині лютого Прем'єр Яценюк із гордістю повідомив, що переговори закінчено, а МВФ взяв місяць «технічної» перерви», для прийняття рішення на рівні Ради директорів.

У чому ж насправді суть «перерви»? За цей час Україна мала втілити, чи, як мінімум, почати втілювати у життя умови на яких МВФ погодився відкрити для України нову фінансову Програму.

І хоча члени Уряду та Прем'єр наввипередки не втомлювались заявляли, що ось-ось і ми отримаємо гроші (перші очікували ще у січні), насправді ж питання у тому, що МВФ, давши попередню згоду, висунуло ряд умов на яких гроші й будуть надходити в Україну.

Можемо припустити, що умови Україна мала почати втілювати у життя ще до того, як гроші надійдуть.

Про те як йшли переговори, про їх реальні підсумки та головне про те, які умови надання грошей? Про це Уряд як мовчав, так і продовжує мовчати. Виходячи з дій які відбуваються, експерти роблять висновки, що серед умов – підвищення цін. Вже відомо, що українцям будуть підвищенні ціни на газ, електрику, послуги ЖКГ.

Електрика
Стало відомо, що у рамках домовленостей, які досяг Уряд Яценюка із МВФ, у найближчі 2 роки ціни на електрику для населення буде піднято у 3,5 рази.

Починаючи з 1 квітня ціни зростуть на 19% (враховуючи різницю тарифів між мінімальним та максимальним споживанням електроенергії, слід розуміти, що середній тариф буде піднятий відразу на 50%). Підвищення ціни Яценюк планує проводити у 5 етапів. У 2015 році: 1 квітня, 1 вересня. У 2016 році: 1 березня, 1 вересня. У 2017 році – 1 березня.

Останній раз тарифи піднімали у червні 2014 (залежно від об'ємів споживання від 10 до 40%).

Газ
На – 40%, з 1 травня 2015 року. На 20% – з 1 травня 2016 року. На 20% – з 1 травня 2017 року.
Натомість глава Національного банку України Валерія Гонтарєва заявила про більш жорсткі умови: «Зараз, відповідно до нашої програми з МВФ, підвищення тарифів буде дуже різким – на 280%...»

Тепло
Відповідно до заяви Валерії Гонтарєвої, у результаті домовленостей між Україною та МВФ будуть підняті тарифи на тепло: «...близько 66%».

Інфляція
Голова НБУ повідомила, що у зв'язку з різким підвищенням тарифів, інфляція до кінця 2015 року складе 25 – 26%.

Пенсійна реформа
Минулого ж тижня Уряд повідомив про те, що частина працюючих пенсіонерів залишиться без пенсій.

Відповідно до проекту змін до бюджету на 2015 рік, який КМУ минулого понеділка (16.02) вніс на розгляд Верховної Ради України, передбачене скорочення відрахувань у Пенсійний фонд України (ПФУ) на 3,9 млрд грн. Якщо депутати приймуть відповідне рішення, то загальний обсяг Фонду скоротитися до 76,95 мільйонів гривень.

Крім того, слід очікувати скорочення дотацій на виплати як самих пенсій так і надбавок до них (на 23,2 млн грн.).

Також Мінфін ініціює скорочення фінансування дефіциту ПФУ на 3 мільярди 890 мільйонів гривень та відрахувань ПФУ до 80,9 млрд грн (фактичний дефіцит).

«Заробляти» Яценюк збирається по трьом напрямкам: два – фіскальні, третій – «реформаторський».

Окремим пенсіонерам (народним депутатам, державним службовцям, суддям, прокурорам та ряду інших осіб), пенсії пропонується не виплачувати взагалі, а тим пенсіонерам, які вийшли на пенсію на загальних підставах, пропонується виплачувати тільки 85% від нарахованої пенсії.

У рамках проведення пенсійної реформи (так само погодженою з МВФ), КМУ пропонує знову повернутися до теми підвищення на 5 років пенсійного пільгового віку для жінок, з паралельним збільшенням страхового стажу (для тих, хто має право на пільги).

І хоча раніше депутати ВРУ внесли зміни у Закон «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який продовжував право жінки до 2022 року (було до 1 січня 2015), виходити на пенсію достроково, по досягненню нею 55 років, але Закон так і не став Законом. Президент скористався правом «вето». Він вважає «неможливим наявність такого положення в законодавстві через важке фінансове становище країни», при цьому заявивши, що: «реалізація цього положення вимагатиме тільки у 2015 році 387,5 млн грн.».

За інформацією Міністра соціальної політики Павла Розенко сьогодні на 13,5 мільйонів пенсіонерів Україна має тільки 13,0 мільйонів офіційно працюючих.

Натомість Голова СПО об'єднання профспілок, Голова Федерації профспілок України Григорія Осовий, ще у грудні минулого року заявляв, що «... на 13,5 пенсіонерів зараз тільки 10 мільйонів легальних працівників, які сплачують податки».

Цікаво, що станом на 17.10.2013 року, відповідно до заяви тодішнього Президента України Віктора Януковича, в державі була зовсім інша ситуація, яка вважалася складною: «Сейчас в стране сложилось сложное соотношение: на 16,5 миллиона работающих приходится 14,5 миллиона пенсионеров».

Отже, виходить, що за 1,5 роки в Україні працюючих стало на 3,5(!), а пенсіонерів на 1 мільйон менше. Якщо й далі будуть такі темпи, то через 4 роки в Україні не залишиться жодного працівника?

Нові митні податки
Уряд не стоїть на місці, він рухається «уперед». Минулого тижня в Україні з'явився новий додатковий податок, який будуть платити всі українці, які купуватимуть імпортні товари.

«Урядовий кур'єр», у середу, 25 лютого, офіційно повідомив, що у силу вступило розпорядження КМУ. В Україні введено додатковий податок у розмірі 5 і 10%, який тепер буде стягуватися з усіх імпортних товарів (крім окремих груп: енергетичного напрямку та фармації). Податок введений на найближчі 12 місяців, а збирати його вирішили у зв'язку з «різким погіршенням платіжного балансу».

Збором у 10% будуть обкладатися всі «готові харчові продукти; продукти, жири та олії тваринного та рослинного походження; алкогольні та безалкогольні напої; тютюн і його замінники; оцет; живі тварини».

5% збором будуть обкладатися всі інші товари, крім «життєво важливих».

Що ж стосується рядових громадян, то вони будуть платити 10% податку з будь-яких товарів, які підлягають оподатковуванню, якщо будуть їх увозити або пересилати на митну територію України.

Прийняття Закону ще торік викликало шквал критики, з боку тих, хто розуміється на цьому питанні, які пояснювали чим саме це може обернутися для України на міжнародному рівні (яка мала б погодити це питання з Європейською комісією та СОТ). До здорового глузду – «патріотично налаштовані» народні депутати не дослухалися.

На що Голова представництва Євросоюзу в Україні Ян Томбінський заявив, що Україна повинна «дотримуватися процедур СОТ при введенні мит на імпорт».

У Європі таке рішення викликало здивування. Експерти не виключають, що такі дії можуть мати для України найжалюгідніші наслідки, аж до виключення із членів СОТ.

Валютна криза
Минулого тижня в Україні почалася найстрашніша валютна криза за всю її сучасну історію.

Стрімкий обвал курсу гривні, вважають експерти, викликаний непрофесійною поведінкою НБУ та особисто його Голови Гонтарєвої.

Нагадаю, що минулого тижня гривня у середу обвалилися до ціни у 35,00/41,00 гривня/долар.

У середу ж, відкриваючи засідання Уряду, Яценюк різко критикував політику, яку проводить НБУ стосовно національної валюти.

У середу ж, у цьому питанні спробували проявити себе народні депутати. Спікер Ради Гройсман заявив, що парламент готовий вже у п'ятницю провести позачергове засідання.

«Радикальний» Ляшко у середу був особливо «радикальним» і заявив: «Упродовж кількох останніх місяців я вимагаю від Президента Порошенка звільнити голову Нацбанку Гонтарєву. Порошенко ні мене, ні суспільство, нажаль, не чує. Сьогоднішній курс 41 гривень за долар – це «заслуга» Гонтарєвої та Порошенка, який її тримає».

Фактично цим Ляшко прямо звинуватив у тому, що сталося в Україні із гривнею Президента Порошенко.

Більше того, він озвучив те, про що не прийнято говорити вголос: «...банки Порошенка й Гонтарєвої – у шоколаді, єдині, які продемонстрували феноменальний ріст за підсумками 2014 року. Раніше таким успішним бізнесменом в Україні був лише Віктор Янукович-Молодший». У підґрунті мова йде про політичну зраду...

Ну, а що стосується його ультиматуму Президентові: «Вимагаю від Президента Порошенка припинити грабіжницьку політику Нацбанку й негайно звільнити Гонтарєву. Інакше Радикальна партія вийде з парламентської коаліції», то це чітко вказує на те, що в країні зріє дуже серйозна ситуація перерозподілу політичних впливів.

Чи втілить Ляшко плани у життя? Відповідь можемо отримати у понеділок (2 березня), коли може відбутися позачергова сесія ВРУ.

Політики знають – Ляшко не самостійний гравець, він тільки «виразник» інтересів певних осіб, і якщо він таке заявив, то, отже, когось діяльність Президента вже «дістала»? Що насправді стоїть за заявою: намір налякати, оголошення «війни» чи «останнє» попередження?

Аналітики політичного сектору заявляють, що, судячи з усього, до протистояння, яке існує між Яценюком та Порошенко – додаються нові гравці, і що стабілізації на політичному Олімпі чекати годі.

Паніка та хаос стали результатом того, що Президент терміново скликав нараду за участі Прем'єра, Голови НБУ та Міністра фінансів. По завершенні якої НБУ скасував рішення щодо заборони банкам купувати валюту для своїх клієнтів у термін до 27 лютого 2015 року (на 3 дні) та на покупку безготівкової валюти за гривні, для власних банківських потреб.

Того ж дня ЗМІ, поширили інформацію Гонтарєвої, яка заявила, що Президент до неї претензій немає. Питання про відставку не стоїть.

Вважається, що устами Гонтарєвої, Порошенко відповів Ляшко. Хоча, скасування рішень НБУ вказує на те, що Петро Олексійович, все ж таки не готовий вести «війну» на цьому напрямку, і що його позиції не такі вже й міцні та стабільні, інакше б Гонтарєва «протрималася» до п'ятниці.

«Пробна куля» показала, що ті 3 – 4 групи, які стоять біля керма держави, готові почати серйозно боротися не на життя...

Що ж стосується валюти, то Міністр фінансів України Наталія Яресько спробувала всіх «заспокоїти»: «Ситуація на валютному ринку – це наслідки емоцій і спекуляцій... Немає підстав для такого занепокоєння».

Чи хтось повірив їй?

Споживчий ринок
Хто стояв за тим, що один розчерком пера народ України став ще більш бідним, а хтось заробив ще кілька мільярдів? Не розуміти, що ринок відреагує сплеском підняття цін на все й одразу, було не можна. Але, якщо на це пішли, то хтось із цього мав зиск. Хто? Той, хто знав, що такий сплеск буде. Той, хто до нього підготувався.

Тільки на пальне ціна за одну добу підскочили на 7 – 12 гривень (долар знизився – здешевлення пального не сталося).

У роздрібній торгівлі, на товари першої необхідності, ціни змінювалися за день кілька разів і збільшилися на 8 – 24%.

У «транспортному» Міністерстві заявили, що Україні слід готуватися до тотального підняття ціни на проїзд у маршрутках (на міжміських напрямках приватники відреагували миттєво).

У четвер, виконуючий обов'язки гендиректора «Укрзалізниці» Максим Бланк, заявив, що його відомство звернулося до КМУ з ініціативою, у зв'язку з «девальвацією гривні та ростом цін на пальне», у світлі кризового обвалу курсу гривні, і хаосу, який є в державі, підняти ціни та тарифи на 25%. І це при тому, що перед тим у відомстві повідомили про підвищення цін і тарифів на вантажоперевезення на 35%, на перевезення пасажирів на 21%.

Підвищення проведуть у 3 етапи: з 1 березня – на 6%, з 1 квітня – на 7%, і з 1 травня – на 6,5% (з урахуванням планової інфляції у 25 – 26%, це складе ті самі 25%). Підвищення стосується всіх категорій вагонів (загальних, плацкартних, купейних, СВ), крім вагонів 1 класу поїздів «Інтерсіті +». Що стосується вагонів 2 класу, цих поїздів, то ціну тут піднімуть один раз, з 1 березня, на 5,2%.

Перспективи?
На фоні загального хаосу та непорозуміння Прем'єр Яценюк звернувся до депутатів із закликом без зайвих обговорень затвердити зміни як до бюджету так і ряду законів, і заявив про те, що курс долара будуть ще переглядати.

Мужаймося?

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів