Сергей Осолодкин

Заслуженный журналист Украины

Увага! Старт дано!

Увага! Старт дано!
Указом Президента України Петра Порошенка, за № 690/2014, від 27 серпня 2014 року, достроково припинено повноваження Верховної Ради України сьомого скликання та призначено проведення позачергових виборів на 26 жовтня 2014 року.

Отже, скільки б не говорили про те, що депутати змінять законодавчу базу – все залишилося без змін. Вибори пройдуть за змішаною системою 50/50, на проведення виборів відведено 60 днів.

Чи маємо ми право говорити, що вибори цього року відбудуться за тим самим Законом «Про вибори народних депутатів України», за яким вони відбувалися у 2012 році? Ні, так говорити неможна, адже у продовж цих двох років зміни відбувалися, і в окремих випадках суттєві.

Нагадаю, що Закон був прийнятий 17 листопада 2011 року, і підписаний Президентом Віктором Януковичем, а планові вибори відбулися 28 жовтня 2012 року.

Перші зміни до чинного Закону було внесено 16 жовтня 2012 року, т.т. буквально за 12 днів до дня голосування, але вони не носили суттєвого характеру, а були суто технічними.

Наступні зміни в Закон були прийняті 16 травня, 2013, № 245-VII, і теж не носило суттєвого характеру.

У тому ж, 2013 році, депутати знову повернулися до зміни, і внесли їх за № 709-VII від 21.11.2013. Цього разу зміни були вже суттєві, і стосувалися загальним чином понад 50 статей та пунктів чинного Закону.

Доклали руку до змін у Закон депутати й цього року. Це сталося двічі: перший раз 8 квітня, за № 1184-VII, а зміни були направлені на ті частини Закону, які стосувалися проведення одночасних виборів як Президента, так і ВРУ, а також проведення Всеукраїнського референдуму.

Ще одна зміна у Закон була внесена 17 квітня, 2014 року за № 1227-VII, на цей раз питання стосувалося заміни назви Національної ТРК на «Суспільне».

Відповідно до Указу Президента виборча кампанія стартувала, про що свідчить календарний план (КП), відповідно до якого будуть проходити виборчі перегони, який розміщено на офіційному сайті Центральної виборчої комісії (ЦВК).

Нагадаю, що на дострокові вибори відведено всього 60 днів, і термін дуже стислий.

Так, скажімо, вже зараз зрозуміло, що деякі пункти КП будуть порушені. Наприклад більшість регіональних та місцевих ЗМІ просто фізично не встигає опублікувати розцінки на рекламні послуги (до п'ятниці, 29 серпня, включно) – на місцях газети вийдуть тільки наступного тижня у середу – четвер.

Далі подивимося на деякі пункти проведення виборчої кампанії, які стосуються саме виборців.

Так у п'ятницю (29.08.14.) ЦВК повинна оголосити та надрукувати у загальнодержавних та відповідних регіональних друкованих ЗМІ перелік відповідних одномандатних виборчих округів із зазначенням їх номерів, меж та центрів. Чого також, скоріш за все не буде, адже жодне місцеве ЗМІ у Херсоні, у п'ятницю з друку не виходить, хіба, що «спеціальним випуском».

Що ж стосується висування кандидатів у народні депутати України політичними партіями та кандидатами у депутати шляхом самовисування, то процес розпочався вже 28 серпня, і триватиме до 15 вересня включно.

Формувати окружні виборчі комісії (ОВК) у складі від 12 до 18 осіб, будуть виключно ті партії, депутатські фракції яких зареєстровані у Апараті Верховної Ради України поточного скликання та партії – суб'єкт виборчого процесу, кандидатів у депутати від яких було зареєстровано у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року. Т.т. це говорить про те, що жодна «нова» політична сила не матиме право на включення своїх представників у склади ОВК. Подання завершиться вже у вівторок, 2 вересня, а вже до 5 вересня повинен відбутися процес жеребкування щодо включення кандидатур до складу ОВК, і у той же термін (не пізніш як за 55 днів до дня голосування) ОВК повинні бути утворені.

З 28 серпня по 25 вересня включно, кандидати та партії мають право подавати документи до ЦВК для проведення реєстрації. З цього приводу більша частина партій цими днями проводять свої з'їзди.

Відповідно до ч. 6, ст. 58 Закону, прийняття рішення про реєстрацію кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі або про відмову в їх реєстрації ЦВК повинна прийняти у продовж 5 днів з дня прийняття заяви та доданих необхідних документів, а у 3 термін після прийняття рішення у газетах «Голос України», «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті ЦВК оприлюднити список кандидатів.

Закінчення реєстрації кандидатів у депутати – 30 вересня.

Починати передвиборну агітацію партія та кандидати мають право починаючи з наступного дня після реєстрації ЦВК.

Не пізніше, як у 7 днів, відповідно до ч 8, ст. 59 Закону, після закінчення реєстрації кандидатів у депутати, ЦВК у газетах «Голос України», «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті оприлюднить перелік кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах.

Після закінчення реєстрації кандидатів у депутати від партій перед затвердженням форми, кольору і тексту виборчого бюлетеня ЦВК проведе жеребкування щодо визначення номерів розміщення назв партій у виборчому бюлетені для голосування у загальнодержавному окрузі.

А не пізніше, як за 24 дні до дня голосування, т.т. 1 жовтня, ЦВК затвердить форми, колір і тексти виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному та одномандатних округах.

До 8 жовтня включно, всі партії та зареєстровані кандидати, матимуть право подавати кандидатури до складу дільничних виборчих комісій (ДВК), жеребкування та утворення яких відбудеться до 10 жовтня включно.

Зараз, відповідно до п.1, ч. 3, ст. 19 Закону виборчі дільниці поділяються на: «малі» – 500 осіб виборців; «середні» – від 500 до 1500 осіб; «великі» – виборців понад 1500 осіб.

Що ж стосується кількості членів ДВК, то вона така, для: «малих» – 10 – 14 осіб; «середніх» – 12 – 16 осіб; «великих» – 14 – 18 осіб.

Не пізніш як за 15 днів до дня виборів (10 жовтня) ЦВК визначить порядок черговості надання партіям та кандидатам у депутати, зареєстрованим в одномандатному окрузі, ефірного часу на радіо та телебаченні за результатами жеребкувань, який буде опублікований у газетах «Голос України» та «Урядовий кур'єр», місцевих друкованих ЗМІ державної та комунальної форми власності.

Не пізніш як за 20 днів до дня голосування, до 13 жовтня включно, партії та кандидати мають право звернутися до ЦВК із заявою про зняття їх з реєстрації.

12, 13 жовтня орган ведення Державного реєстру виборців (ДРВ) повинен виготовити попередні списки виборців та іменні запрошення і передати 1 примірник списку виборців відповідній ДВК, а вже наступного дня список має бути наданий для попереднього ознайомлення у приміщенні ДВК – виборцям.

До 15 жовтня ДВК повинні надіслати або доставити у інший спосіб кожному виборцю іменне запрошення.

До 17 жовтня включно газети «Голос України» та «Урядовий кур'єр», а також регіональні друковані ЗМІ державної чи комунальної форми власності, опублікують передвиборні програми партій та кандидатів.

До 18 жовтня включно ЦВК забезпечить у централізованому порядку друк виборчих бюлетенів, а починаючи із 19 жовтня ОВК будуть отримувати бюлетені.

Якщо у день голосування ви не будете знаходитися за місцем реєстрації, то відповідно до ч. 3, ст. 41 Закону, не пізніш як за 5 днів до дня голосування (до 20 жовтня включно) ви маєте звернутися до ДВК, або до органу ведення ДРВ за своєю виборчою адресою із заявою про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси (відповідно до ч. 3, ст. 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців»).

Відповідно до ч. 5, ст. 40 Закону, не пізніш як за 5 днів до дня голосування (до 20 жовтня включно) кожен виборець має право подати до ДВК або безпосередньо до органу ведення ДРВ заяву про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.

21, 22 жовтня, орган ведення ДРВ виготовить уточнені списки виборців, і не пізніше як за 2 дні до голосування передасть один примірник ДВК.

Звертаю вашу увагу, що виборець, який тимчасово не здатний пересуватися самостійно, має право до 20 години останньої п'ятниці перед днем голосування, т.т. 24 жовтня, подати до відповідної ДВК особисто, поштою або через інших осіб власноручно написану заяву з проханням забезпечити йому голосування за місцем його перебування з обов'язковою умовою: додати довідку медичної установи про стан здоров'я.

Звертаю вашу увагу, якщо у списку виборців зазначено, що ви не здатні самостійно пересуватися, але ви все ж виявите бажання прийти і проголосувати на дільниці, то ви повинні повідомити про це відповідну ДВК письмово або особисто до 12 години останньої суботи перед днем голосування, т.т. 25 жовтня. Після 12 години ДВК буде виготовляти витяг із списку для голосування за місцем перебування виборців, і вам не буде надано право голосувати на дільниці, навіть якщо ви на неї прийдете, до того часу, поки члени ДВК, які будуть організовувати голосування за місцем перебування, не повернуться на ДВК.

Передвиборна агітація закінчиться о 24 годині, останньої п'ятниці перед днем голосування, т.т. 24 жовтня.

Голосування відбудеться 26 жовтня з 8 ранку до 20 вечора.

Встановлення результатів голосування повинно відбутися не пізніш як на 15 день з дня голосування, до 10 листопада включно.

Настав час уважно думати, а за кого ж будемо голосувати та так, аби знову не помилитися!

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон