Сергей Осолодкин

Заслуженный журналист Украины

«Я планов наших люблю громадье…»

«Я планов наших люблю громадье…»
Якби поет революції минулого століття Володимир Маяковський був живий, чи став би він співцем сьогоднішніх «більшовиків»? Невідомо.

Але його вірші і так відображають те, що відбувається в Україні зараз.

Від дня коли Верховна Рада України (ВРУ) нового скликання набула повноважень пройшло всього нічого, а скільки всього сталося...

Керівний склад і Комітети ВРУ, Кабінет Міністрів (КМУ), силовий блок – все сформували за кілька годин... зробивши Зеленського одноосібним керманичем держави.

Добре це чи погано? Відповідь дасть тільки час. Чи правильно, що всі гілки влади (формально) опинилися в одних руках? Розсудить тільки історія.

Всього за тиждень оновленої влади в Україні сталося безліч знакових подій. Сьогодні загальний огляд. Оцінки робити завчасно. Констатуємо: Зеленський одноосібний керівник! Нарада, яку він провів з керівництво ВРУ, КМУ та силовиками нагадувала засідання ЦК партії, де роздавали завдання...

Юристи констатують: де юре таких повноважень Президент не має. Він не вправі давати завдання жодному з учасників наради (окрім свого Офісу) – вони не його підлеглі. Кожна гілка влади є самостійною і Президенту не підконтрольна. Він може звернутися з проханням, або як суб'єкт законодавчої ініціативи пропонувати проекти рішень, але вимагати «виконання» до відповідної дати... Це занадто.

Політологи говорять: така матриця поведінки закономірно витікає з того, як поводив себе Зеленський перед тим («У тихому болоті...»).

Політтехнологи вважають: все те ж саме слід було б робити «м'якше», не наражаючи себе на критику. Занадто відверто. Дуже нагадує «диктатуру пролетаріату» 1917 року...

Аналізуватимемо те що сказано, а от чи буде втілено у життя? Подивимося...

Вперше 31 грудня 2018 року Зеленський не говорив «загальні слова», звучали конкретні завдання, називалися конкретні терміни.

Тим простіше буде перевіряти, чи буде це зроблено?

П Р Е З И Д Е Н Т

Президент Володимир Зеленський під час зустрічі з керівництвом ВРУ, КМУ та силовиками:

Спростити порядок і зменшити вартість підключення для громадян і бізнесу до електричних і газових мереж, якими володіють приватні монополісти.

Провести повний аудит державних реєстрів та впорядкувати їх.

Здійснити верифікацію і встановити тотожність даних щодо громадян у базових реєстрах і поширити унікальний ідентифікатор для пов'язаних даних. Це необхідне для того, аби запрацював проект «Держава у смартфоні».

Створити умови для проведення електронних виборів і електронного перепису населення.

Прискорити наповнення Єдиного державного демографічного реєстру.

Ввести єдиний портал електронних послуг, електронний кабінет громадянина з доступом до інформації про себе з реєстрів та впровадження електронних послуг "еМалятко", ID14, eHealth.

Розробити концепцію реформування СБУ і прийняти Закон «Про секретну інформацію» (нова редакція).

До 1 жовтня 2019, КМУ підготувати закони «Про легалізацію грального бізнесу», «Видобутку бурштину», а ВРУ прийняти їх до 1 грудня.

«Підготувати і внести до парламенту законопроекти про легалізацію грального бізнесу, про легалізацію видобутку бурштину. Відповідальні: Дмитро Разумков, Давид Арахамія».

До 1 жовтня 2019, прийняти Закони «Про концесії», «Про оренду державного та комунального майна» (у новій редакції). Це, на думку Президента, повинно стимулювати інвестиції.

До 1 жовтня 2019, створити умови для зниження комерційними банками кредитних ставок, доступності іпотеки та кредитування бізнесу. Що повинно привести до поліпшення бізнес-клімату в країні.

До 1 жовтня, КМУ направити до ВРУ законопроект «Про Службу фінансових розслідувань», а парламенту – прийняти цей документ до 1 грудня.

До 1 січня 2020 року, Кабміну провести «повне кадрове перезавантаження» ряду відомств у рамках ліквідації масштабних корупційних схем в органах державної влади.

«Провести повне кадрове перезавантаження найбільш корупційних для бізнесу і громадян органів державної влади. Це «Держгеокадастр», «Держгеонадра», «Державна архітектурно-будівельна інспекція», «Держекоінспекція», «Укртрансбезпека», найвідоміше, «Укравтодор».

До 1 грудня, прийняти Закон «Про Службу фінансових розслідувань».

Секретар РНБО Данилюк: «СФР буде: аналітичним, а не силовим центром, який покликаний попереджати вчинення злочинів у фінансовій сфері, зокрема, займатиметься виявленням, припиненням, розкриттям і досудовим розслідуванням злочинів проти інтересів держави в сфері фінансів і суміжних областях, а також виявляти системні чинники, що призводять до економічної злочинності та здійсненню таких злочинів.

При цьому, як правоохоронний орган, Служба матиме право на ведення оперативно-розшукової діяльності, яка буде здійснюватись після проведення ретельної аналітичної роботи».

До 1 грудня 2019, Уряду провести переговори і укласти угоди про розподіл продукції з переможцями конкурсів на користування надрами.

До січня, затвердити план по дерегуляції та переведення надання дозвільних документів у електронну форму. У електронний вигляд повинні бути переведені топ-30 найбільш популярних сервісів для громадян і бізнесу.

До 2020 року, Прем'єр-міністр Олексій Гончарук, міністр юстиції Денис Малюсько, міністр економічного розвитку і сільського господарства Тимофій Милованов повинні розробити і запровадити продаж майна у процедурі банкрутства через систему електронних торгів ProZorro. Президент вважає, що аукціони на яких продається майно компаній-банкрутів – корупційні.

До 1 січня 2020, доопрацювати і прийняти новий «Трудовий кодекс України». На думку Президента, слід звузити сфери неформальної зайнятості, істотно посилити відповідальність за тіньове господарювання.

До 1 січня 2020 року, Закон «Про стимулювання інвестиційної діяльності в Україні та про посилення захисту іноземних інвестицій».

І, нарешті, «вишенька на торті»: до 1 грудня, скасувати мораторій на продаж землі (проект закону повинен бути розроблений до 1 жовтня). Відповідальні: Прем'єр-міністр та міністр економічного розвитку і аграрної політики.

«Пояснити суспільству, що ніхто ні в кого не буде забирати землю, це дуже важливо. Модель земельної реформи спрямована на розвиток українського фермерства та захист в першу чергу інтересів дрібних співвласників...».

До 1 січня 2020 року, заповнити інформацію про земельні ділянки в державний земельний кадастр.

У свою чергу Гончарук заявив, що лібералізація ринку землі в Україні можлива з середини 2020 року: «Ми підкреслюємо, що ми змоделюємо її (лібералізацію ринку землі, - авт.) Таким чином, щоб ніхто не втратив землю, щоб люди стали багатшими в результаті цієї реформи, а не навпаки. Ми ретельно підійдемо до планування, і ринок буде введений тоді , коли ми будемо до цього готові, а плануємо ми це зробити в середині наступного року».

При цьому слід нагадати, що Україна підписала угоду про позику з Міжнародним банком реконструкції та розвитку на $200 млн. Кошти підуть на заходи пов'язані з підготовкою до запуску продажу сільгоспземель.

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

У світлі виконання організації рику землі Прем'єр-міністр України Олексій Гончарук вважає, що Україна повинна створити умови, які б дозволили при відкритті ринку зробити так, аби у фермерів була можливість купити земельну ділянку: «Зараз у великих холдингів дешевий ресурс. В маленьких – набагато дорожчий, у них немає ресурсу, щоб купувати цю землю. Нам потрібно дати можливість малому фермеру для покупки земельної ділянки отримати кредит по значно нижчій кредитній ставці, щоб він був на рівні з іноземними суб'єктами або навіть вигравав. Ми плануємо створити інструмент, який дозволяв би компенсувати цю процентну ставку».

Старт земельної реформи заплановано орієнтовно на літо наступного року. До цього часу Уряд спільно з Національним банком повинні зробити кредитування у гривні значно дешевше ніж воно є зараз – взяти кредит можна буде під 14 – 15%.

Крім того у день призначення, 29 серпня, Прем'єр заявляв: «Уряд може подати програму протягом місяця», і зазначив, що у нового складу КМУ є уявлення про те, що відбувається в країні, втім, необхідно оцінити стан справ.

Перед тим Президент заявив, що Уряд Олексія Гончарука має знизити вартість комунальних послуг, знайшовши для цього потрібну модель. У разі відсутності змін – КМУ буде відправлений у відставку: «Якщо моделі зменшення комуналки не буде, будемо прощатися з урядом Гончарука».

Прозвучала і заява Прем'єра: «Ми поставили собі за мету, щоб економіка України у наступні 5 років зросла мінімум на 40%. Це дуже амбітне, але реалістичне завдання».

Для втілення планів у життя за наступні кілька тижнів у міністерствах будуть сформовані команди, а до кінця вересня буде підготовлено Програму. Прем'єр запевнив: всі неефективні менеджери або ті, хто пов'язаний з впливом політичних сил будуть оперативно звільнені.

І підкреслив, що Програму будуть створювати за допомогою електронних ІТ-інструментів «щоб її можна було потім за показниками вимірювати, щоб суспільство бачило і могло онлайн контролювати».

Паралельно КМУ працює над тим, аби проект бюджету на 2020 рік надійшов у Раду до 15 вересня. Голова Парламенту Дмитро Разумков: «Зараз готується проект бюджету на 2020 рік, він повинен потрапити до Верховної Ради України до 15 вересня, і зараз саме цим буде займатися новообраний Уряд» (що кореспондується з Бюджетним Кодексом).

Засідання нового Кабміну більше не будуть шоу-програмами і будуть проходити за закритими для ЗМІ дверима. Про це на першому засіданні Уряду повідомив Прем'єр. Спілкування з журналістами буде після засідань.

Крім того стало відомо, що новий КМУ планує «випуститися» з програми МВФ (після виконання умов кредитування). Міністр фінансів Оксана Маркарова: «Ми працюємо з МВФ. У нас є формальні місії, які приїжджають обговорити програму або її перегляди. Це те, чого ми очікуємо зараз, щоб обговорити цю програму. Вона буде новою і трохи тривалішою.

Я дуже сподіваюся, ми її називаємо останньою програмою, адже за всі попередні роки Україна завжди завершувала і обривала ці програми. Виконати програму таким чином, щоб економіка перебувала на тому етапі розвитку, коли нам не буде потрібна допомога кредитора. І ми зможемо дійсно жити самі».

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Фракція «Слуга народу» буде працювати під час цих двох пленарних тижнів «просто нон-стоп з невеликими перервами на сон та їжу», - заявив перший заступник голови фракції «Слуга народу» Олександр Корнієнко. За його словами: «середній вік нашої фракції – близько 40 років. У такому віці люди ще продуктивні ночами. Це доведено і біологічно, і психологічно».

Що стосується підготовки законопроектів та їх «відпрацювання», то тут все в порядку. Як заявив пан Корнієнко законопроекти почали писати ще у грудні 2017 року і вже підготовлено 500, з яких 70 першочергових: «Це результат роботи ще з грудня. Це результат роботи групи, яка частково була у нас ще під час президентської кампанії, частково на парламентській. 28 червня, в День Конституції, ми збирали «списочників», об'єднали їх у «протокомітети» за бажанням, і вони почали напрацьовувати зелену книгу, білу книгу».

Спочатку напрацювали список проблем, потім список рішень, потім список законопроектів: «Хтось прийшов зі своїми готовими законопроектами, наприклад, антікорупційники. Далі все це «зшивають» з адміністрацією президента: з правових питань з Рябошапко, з економічних – з Гончаруком. Звичайно, щоб внести 70 законопроектів нам треба було працювати багато місяців».

Чи буде фракція співпрацювати з іншими партіями? Відповідь на це питання дав Президент який заявив, що якщо не зможе мотивувати парламентаріїв працювати в інтересах українського народу, то фракція «Слуга народу» прийматиме необхідні законодавчі ініціативи одноосібно: «На жаль, не всі партії хочуть працювати заради суспільства. Але, я думаю, що ми знайдемо підхід, а якщо не знайдемо, то будемо приймати закони самі. Тому що ми обіцяли нашим виборцям».

Нагадаю, що у фракції «Слуга народу» 247 народних депутата (мінімум для прийняття рішення – 226), у той же час всього у Верховній Раді 424 депутати.

При цьому далеко не всі вони поділяють оптимізм «слуг» і вважають, що там занадто поспішають.

За словами нардепа від «Європейської солідарності» Ахтема Чийгоза ніхто не заперечує того, що президент має право на законодавчу ініціативу: «Питання в процедурі, питання в поспіху, яка ініціюється, і ось це «у нас немає часу». Але це не знімає відповідальності з депутатів, які повинні діяти, згідно з Регламентом, і дотримуватися Конституції».

Чийгоз повідомив, що спостерігав за роботою Комітету правової політики і здивувався, що колеги голосують тільки тому, що дана установа: «Я був свідком, як приймалися всі ці нагальні речі, я згадав гірші традиції СРСР... Ми пропонуємо по ряду законопроектів провести консультації з Венеціанською комісією, щоб ми мали більш упевнений вигляд щодо прийнятих рішень, які відповідають європейським нормам...».

У фракції партії «Голос» відмовилися голосувати за ряд подань до Конституційного суду щодо змін до Конституції. А жоден представник фракції «Опозиційна платформа – За життя» не голосував за зняття депутатської недоторканості...

На цьому тижні депутати працюють у комітетах, наступного всі дні будуть віддані голосуванню у залі.

То ж, чи став би Маяковський оспівувати «більшовиків» сьогоднішнього «розливу»? Наміри і у тих, і у цих найгарніші. Чим закінчили попередні? Їх намагаються заборонити. Чим закінчать ці?..

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів