Сергей Осолодкин

Заслуженный журналист Украины

Рейтинги – нові, лідери – старі, але місцями помінялися

Перша п'ятірка лідерів у Президентських перегонах-2019 – залишається незмінною, але місцями вони знову помінялися.

Днями соцгрупа «Рейтинг» оприлюднила результати нового опитування (1 – 7 березня 2019. 5000 респондентів. face-to-face. Помилка – 1,5%).

У першій групі – трійці претендентів на другий тур сталися зміни. Якщо лідер – Володимир Зеленський залишився на першому місці і лише додав відсотки – 24,7% (серед тих, хто визначився і має намір голосувати), то на другу позицію знову вийшла Юлія Тимошенко, сьогодні її підтримує – 18,3%, а от Петро Порошенко знову поступився лідерством і знову опустився на третю сходинку – 16,8%. Фахівці відзначають, що у Порошенко вже після першої частини оприлюдненого скандалу з «оборонкою» рейтинг покотився вниз, і з кожною новою серією (а їх вже вийшло у ефір п'ять) він продовжує стрімке падіння, яке не можуть зупинити будь-які заяви або дії команди кандидата. Ще більше негативу на голову Порошенко впало після того, які він стрімко «втік» від «активістів» у Черкасах. Фото згодом спростував Цеголко, але результат не примусив себе довго чекати.

У другій групі претендентів – так само сталися зміни, після того, як знявся з балотування Садовий, кілька відсотків добрав Анатолій Гриценко і вийшов поки на 4 позицію, за нього готові проголосувати – 10,3%, що й дало йому можливість обійти Юрія Бойко, у якого зараз – 9,9%. Замикає цей блок – Олег Ляшко, у нього тільки – 5,7%, що фактично вже за межею похибки.

У третю групу поки входять: Ігор Смєшко – 3,3%, Олександр Вілкул та Євген Мураєв (знявся з балотування 7 березня), у обох по – 2,7%.

У четвертій групі – претенденти, які мають від 0,9 до 0,01% голосів, їх біля двох десятків.

До п'ятої групи – входить близько десяти претендентів, у яких рейтинг у 0%.

Зрозуміло, що учасники 2 – 5 груп практично не мають шансів втрутитися у питання розподілу голосів за лідерство у першому турі. На цій стадії перегонів, коли до дня голосування залишається все менше часу, вирішується питання: хто буде брати участь у другому турі, а точніше з ким саме там зустрінеться Тимошенко: з Зеленським чи Порошенко?

Якщо ті, хто підтримують Зеленського у Інтернеті – 31 березня насправді відірвуть себе від комп'ютерів і гаджетів, і підуть на виборчі дільниці і проголосують, тоді це буде Зеленський. Хоча, більшість аналітиків наголошують, що саме інфантильність молоді може зіграти з Зеленським злий жарт – йому невистачить голосів для того, аби перебороти прихильників Порошенко та можливостей «адміністративного ресурсу». Якщо штаб Зеленського зможе стимулювати своїх прихильників піти на вибори і проголосувати, то тоді Порошенку другий тур може не світити. Втім, тут слід особливо на цьому наголосити, що розрив між Порошенко та Тимошенко настільки поки невеликий, що провладному кандидату цілком може вистачити адміністративного ресурсу аби «накачати» собі додаткові 3 – 5%, яких може вистачити для того, аби він опинився у другому турі із Зеленським.

Якщо сформується пана: «Порошенко – Зеленський», тоді для останнього виникне дуже складна ситуація – де брати людей? Зрозуміло, що штаб Зеленського самостійно не зможе забезпечити «закриття» квот у дільничних комісіях по підрахунку голосів у другому турі. Нагадаю, що там кандидати мають представити своїх членів ДВК у пропорції 50/50. Без допомоги «сторонніх» за 2 тижні у Зеленського таку роботу «завалять». Якщо це буде так, тоді можна сказати, що з підрахунком голосів на користь одного з кандидатів питання буде вирішено «автоматично». Саме тому Зеленський вважається найбільш зручним для Порошенко спаринг-партнером по другому туру. Втім, не виключений варіант, що учасники першого туру, які закликають сьогодні голосувати «за них» і «проти Порошенко» протягнуть руку допомоги і у Зеленського зможуть сформувати комісії з тих, хто буде насправді слідкувати за чесним підрахунком голосів. Якщо таке станеться, тоді у Порошенко шансів на перемогу нуль.

Але. Знову, чергове «але». Здається, що весь виборчий процес цього року просто побудований з тих самих «але».

Отже, чергове «але». Не слід забувати, що сьогодні є ще сила-силенна запасу «вільних» голосів, т.т. це ті, хто ще не визначився. І таких – 25%. У коментарях до опитування зазначається: «Важливо, що найбільше таких серед найбідніших виборців, які зазвичай активно голосують на виборах, респондентів старшого і середнього віку і жінок у Центрі і на Заході країни». От саме за них і ведуть сьогодні боротьбу всі штаби.

Що стосується симпатій та розподілу прихильників по географічних напрямках, то вони такі: «Зеленський має міцні електоральні позиції у південно-східних областях; у Києві та Центрі він конкурує з Тимошенко і Порошенко. Останній має міцні позиції на Галичині і на Заході. Лідер «Батьківщини» – у центрально-західних регіонах і Півночі країни. Найвищий рівень підтримки Гриценко – на Галичині, Бойко – у південно-східних областях і особливо на Донбасі».

Дослідники зазначають, що Зеленський продовжує бути лідером симпатій серед молоді. Особливо серед тих, хто голосуватиме вперше. До речі, це є певний плюс для Зеленського. Ті кому тільки виповнилося 18, скоріш за все, скористаються своїм правом і підуть голосувати, адже їм буде це цікаво. Така собі гра флеш-моб: «#я голосую вперше»

ДОВІДКОВО. Флешмоб, від англ.: Flash mob – миттєвий натовп. Це – заздалегідь спланована масова акція, у якій велика група людей з'являється в громадському місці, виконує заздалегідь обумовлені дії і потім розходиться. Головне у цьому те, що збір учасників дійства здійснюється за допомогою електронних засобів зв'язку, в першу чергу Інтернет.

Це саме те, на що може «повестися» молодь у першу чергу.

Цілком можливо, що у штабі Зеленського здогадаються що на останніх тижнях саме на цьому можна побудувати певну тактику і використати її у своїх цілях. Фантазії там особливої не треба, а от побудувати за пару тижнів «креативний» напрямок можна. Такий хід без сумніву притягне певну частину молодих людей, які будуть «гратися» у вибори, але, тим самим, забезпечуватимуть кандидатові додаткові голоси.

Що стосується респондентів старшого віку, які голосують постійно, то тут «пальму» першості Зеленський ділить з Тимошенко та Порошенко. Серед цих верств населення так само «шукають свою ділю» Гриценко та Бойко.

Цікавими є й відповіді на питання: на чому електорат будує своє сподівання на майбутнє які пов'язані із «його» кандидатом (обрати можна було кілька позицій):
50% – «принесе зміни в країні»;
30% – «має реальну програму розвитку країни»;
25% – «з ним країна піде у правильному напрямку»;
25% – «має наявний досвід державного управління»;
20% – «проти існуючої системи».

Автори опитування зазначають: «Мотив очікування змін і протесту проти системи більше акцентований у прихильників Зеленського.

Натомість програма розвитку країни, наявність сильної команди та лідерські якості найбільше надихають виборців Тимошенко і Порошенко. Виборці останнього також найчастіше відзначали, що вибирають свого фаворита через наявність у нього досвіду державного управління, аналогічний мотив присутній серед прихильників Тимошенко, Гриценко і Смешко.

Майже кожен десятий прихильник Тимошенко, Порошенко і Зеленського вибирає свого кандидата через високі шанси на перемогу. Щонайменше кожен десятий прихильник Зеленського і Ляшко вибирає кандидата, тому що інші ще гірші. Також виборців Зеленського, Ляшко і Мураєва мотивують особисті симпатії до кандидата.

Майже три чверті опитаних вважають, що головним мотивом голосування за так звані «нові обличчя» є очікування змін в країні, 18% переконані, що цей феномен викликаний бажанням помсти так званим «старим політикам» за те, що вони зробили з країною. Останнє твердження має відносно велику підтримку серед прихильників П.Порошенко, А.Гриценко і Ю.Тимошенко».

Такими є думки електорату на сьогодні. Як вони зміняться у майбутньому? Хто його знає. Чого нам ще чекати від влади, та її основних опонентів?

До дня голосування ще 19 днів (станом на 12.03.), а тому думайте, поки ще є час, а потім вже буде пізно. Зароблені сьогодні «тисячі» (на підкупі) можуть коштувати Вам, або Вашим близьким життя. Не забувайте про це.

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів