Сергей Осолодкин

Заслуженный журналист Украины

Як військовий стан змінив життя херсонців

Як військовий стан змінив життя херсонців
Вперше за 28 років Незалежності України, і вперше з моменту закінчення Великої Вітчизняної війни Україна впритул наблизилася до військового стану.

Нагадаю, що нарешті з'явився указ Президента, яким у 10 областях України запроваджено військовий стан (ВС).

Сьогодні не будемо обговорювати всю «комічність» ситуації його появи (під час прийняття суть Указу кілька разів кардинально змінювалась). Остаточно Указ ввели, але заднім числом, тільки на 30 днів (планували 60), з 14.00 години, 26 листопада, до 14.00, 26 грудня 2018 року. Ввели не по всій Україні, а тільки у 10 областях (у т.ч. й в Херсонській).

Діяти він буде у «обрізаному» варіанті (в усякому разі саме про таке заявив президент «під стенограму» під час виступу у ВРУ, у понеділок), т.т. «права людей», як це було у першому варіанті «обмежувати» не будуть (якщо не станеться наземної російської воєнної агресії).

Не буде комендантської години.

Не відбуватиметься конфіскація майна.

За словами Президента та Прем'єра ВС не вплине на виплату пенсій, зарплат та соціальних допомог.

ВС ніяк не позначиться на банківській системі, на роботі медичних та освітніх закладів, «Укрпошти», мобільних операторів зв'язку тощо.

Тоді, навіщо все це було потрібно?

Політологи мають десятки варіантів відповідей. Окремі політики зазначають: більшість варіантів буде озвучена о 15 годині, 26 грудня 2018 року, коли ВС закінчиться і можна буде говорити «відкритим текстом» не наражаючи себе на те, що тебе звинуватять у «зраді Батьківщині».

І все ж, певні зміни сталися вже.

Перше: Мобілізація

Загальної мобілізації не буде.

Ситуацію коментують різні експерти. Стежимо за їх думками.

«Воєнний стан може вплинути лише на резервістів першої черги, оскільки Міністерству оборони та Генштабу доручено уточнити мобілізаційний план Збройних Сил саме щодо цієї категорії військовозобов'язаних».

Тут слід наголосити, що до «першої» хвилі «оперативного резерву» включені ті резервісти та військовозобов'язані, які мають досвід участі у АТО.

Окремо буде проведено заходи так званої «часткової мобілізації» і навчальні збори з резервістами оперативного резерву.

Тут немає нічого нового, такі заходи відбуваються постійно і вже не перший рік. Хоча, частіше, вони нагадували «вилазку на природу» певної групи чоловіків, які поїхали на кілька днів від дружин випити оковитої.

Друге: Охорона кордону і перевірки

РНБО доручила посилити охорону державного кордону з Росією та адміністративної межі з Кримом (тут саме на перший план вийшла наша область).

У світлі цього доручення у Державній прикордонній службі вже заявили, що через воєнний стан громадян Росії, які їдуть в Україну на кордоні можуть перевіряти ретельніше. Наприклад, додатково проводитимуть контроль для з'ясування мети поїздки в країну.

Тільки у перший день дії Указу, який ще не був «легітимним», у ДПС повідомили, що не впустили на територію України понад 70 громадян Росії.

«Переважну більшість не пустили через те, що вони не змогли підтвердити мету своєї поїздки в Україну. А ще двоє незаконно відвідували окуповані території, зокрема Крим», – пояснив керівник прес-служби ДПС Андрій Демченко.

Що стосується «посилення», то як зазначив голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв під час брифінгу 29.11.18., на території області відбудеться: «...розгортання підрозділів 124 окремої бригади територіальної оборони Херсонської області та проведення з ними тактичних навчань терміном до 10 діб».

Третє: Вибори

Несподівано ми отримали відповідь на головне питання-інтригу – коли будуть вибори Президента? Слідом за ухваленням введення ВС Верховна Рада призначила дату виборів – 31 березня 2019 року.

Враховуючи, що передвиборча кампанія офіційно стартуватиме за 90 днів до дня голосування (31 грудня 2018 року), отже це станеться через 4 дні після завершення дії ВС, то, виходить, що ВС ніяк не вплине на її перебіг. Питання формально вирішено.

Що стосується виборів у ОТГ, у тому числі й в нашій області (скажімо у Бериславському районі), то тут ВС повинен був би відобразитися на виборах, адже вони призначені на 23 грудня.

Експерти наголошували: в установлені строки ці вибори не відбудуться: «Тепер Верховна Рада не пізніше ніж через 90 днів з дня припинення воєнного стану, має ухвалити рішення про призначення цих виборів».

Але й тут можливі зміни. Як заявив Андрій Гордєєв: «Президент України пообіцяв внести закон, щоб зробити виключення та забезпечити їх проведення, адже ці права громадян України також не мають порушуватись».

Як що це буде так, то залишається відкритим питання щодо ведення передвиборчої агітації, адже вона передбачає проведення зустрічей та зібрань кандидатів з виборцями. Як це буде врегульовано? Сподіваємося, що відповідь буде в Указі Президента.

Четверте: Транспорт

Міністр «гіперлуп» вже провів нараду на який дав доручення посилити охорону вокзалів, залізничних станцій, аеропортів, портів та інших об'єктів інфраструктури.

Омелян заявив, що «буде застосований особливий режим роботи залізничного транспорту, який передбачає пріоритетність в пересуваннях рухомого складу для потреб оборони на основних напрямках».

Втім, і тут нічого особливого немає, все це вже було й раніше. Просто про це не заявляли пафосно на всю країну переодягнувшись у військову форму. Мінінфраструктури переконує, що крім всього іншого транспортники будуть брати активну участь у територіальній обороні.

«У кожного напоготові повинен бути «тривожний рюкзак» з триденним запасом всього найнеобхіднішого та чітке розуміння його дій у разі атаки ворога», - підкреслив міністр. Цікаво, які продукти поклав у «тривожний рюкзак» Омелян окрім коньяку та джину?

Що стосується перевезення цивільних вантажів та пасажирів, то тут змін не передбачається. Окрім хіба, що однієї: з 15 грудня, на весь час Новорічно-різдвяних свят «Укрзалізниця» відмінила повернення квитів, які були придбані у електронній формі, через мережу Інтернет (повертати можна тільки через каси на вокзалах), для того, аби уникнути ажіотажу і спекуляцій. Крім того, виникають проблеми придбання квитків для перевезення організованих груп пасажирів. Втім, і це не «новина», такі дії вже запроваджували у минулі роки.

Що стосується ВС, то «Укрзалізниця» вводить підвищений режим контролю за небезпечними невійськовими вантажами, в тому числі нафтопродуктами.

П'яте: Медицина

В Міністерстві охорони здоров'я визначилися з переліком закладів охорони здоров'я, де за потреби будуть готові надавати необхідну медичну допомогу військовим. До переліку включили: обласні, міські, районні лікарні; госпіталі; диспансери; інститути Національної академії медичних наук.

Для прийому військових створений резерв ліжок, запас лікарських засобів і донорської крові. При цьому ці заклади, як і раніше, продовжать надавати планову допомогу цивільним мешканцям областей, в яких запроваджено воєнний стан.

Шосте: Поліція

Вже з понеділка Міністерство внутрішніх справ перевело свої підрозділи у режим посиленого несення служби.

Так само «посилилися» Державна прикордонна служба, Нацгвардія, Нацполіція, Державна служба надзвичайних ситуацій.

На вулицях з'явилося більше патрулів, як автомобільних так піших. Збільшилася їх кількість і на стаціонарних пунктах на шляхах відповідних областей.

Деталі «посилення» не розкривають. При цьому керівник Херсонської ОДА Андрій Гордєєв, як і всі його колеги з 9 інших областей заявив, що для людей «нічого не зміниться».

І керманич Херсонської ОДА, і Президент, і Прем'єр, і Генштаб серед іншого постійно наголошують: «запровадження воєнного стану не передбачає конфіскації будь-якого приватного майна громадян, зокрема житла чи автівок.

Тому, у випадку, якщо люди в формі або камуфляжі прийдуть забирати авто чи житло – треба одразу викликати поліцію».

До речі, у кількох областях, у т.ч. і у Херсонській: «... забороняється носіння військового одягу встановленого військового зразку особам, які не мають відношення до військової служби», - заявив голова Херсонської ОДА. І додав: «Обмежується полювання в районах, які межують з акваторією Чорного та Азовського морів з окупованим Кримом тільки з дозволу прикордонної служби».

Щодо носіння військового одягу, то слід нагадати, що така сама вимога містилася серед так званих «зрадницьких законів», які були проголосовані депутатами ВРУ попереднього скликання, у 2014 році.

Сьоме: Заборона на зйомку пересування військових

У зв'язку з введенням ВС у Генштабі просять не фотографувати та не поширювати інформацію про рух колон військової техніки, переміщення будь-яким способом особового складу і проведення навчань: «Забороняється знімати режимні військові об'єкти Міністерства оборони та Збройних Сил та несанкціоновано проникати на їхню територію. У районі проведення навчань, над військовими частинами, об'єктами та полігонами заборонено запускати безпілотні апарати».

Генштаб наголосив, що тих, хто буде запускати такі апарати будуть затримувати, а самі апарати вилучатимуть. Дещо смішно... Куди дівати супутники, які знаходяться над територією України на геліоорбітах? Куди дівати «Гугл» та інші системи, які дають картинку он-лайн, 24 години на добу і через які можна якщо не роздивитися якого кольору шкарпетки у чергового по кухні, то принаймні точно порахувати всі одиниці техніки, які стоять на відкритих майданчиках для зберігання. Отримати таку інформацію може будь-яка цивільна особа (а тим більше розвідник) не виходячи з дому і не маючи спеціальної освіти. Що вже говорити про «просунотих» юзерів, які сидять у Інтернет днями та ночами?

І все ж «адміністратори» деяких груп у соцмережах вже заявили, що вони вилучатимуть всі фото та відеозображення де будуть присутні військові, або зброя...

Восьме: Спортивні змагання

Міністерство молоді та спорту не планує скасовувати жоден спортивний турнір як Національного так і Міжнародного рівня, які вже заплановані і які оголошені. Це стосується всієї території держави. Єдине, що змінилося – під час заходів посилені заходи безпеки.

І все ж, запровадження ВС вже вплинуло на проведення одразу кількох футбольних матчів.

Так, матч української прем'єр-ліги між «Десною» та луганською «Зорею» з Чернігова (входить у десятку областей з ВС), перенесено у Київ.

УЄФА переніс поєдинок Ліги Європи між «Ворсклою» та лондонським «Арсеналом» з Полтави до Києва (на Полтавщині немає ВС, але було заплановано, що команда з Лондона має прилетіти у Харкові, а там ВС – команда відмовилася летіти у цю зону).

З цієї ж причини під знаком питання опинилось проведення матчу Ліги чемпіонів між донецьким «Шахтарем» (базується в Харкові) та французьким «Ліоном».

Президент французького клубу Жан-Мішель Ола бідкався тим, що з огляду на ситуацію важко знайти літак, яким можна дістатися до Харкова. Остаточне рішення питання за УЄФА.

Дев'яте: Окремі зміни в областях з воєнним станом

Місцева влада областей де запроваджено ВС, може звернутися до президента з проханням запровадити воєнні адміністрації, яким підпорядковується вся цивільна і силова влада (не слід плутати терміни «може» і «мусить»).

Нагадаю, Порошенко не випадково заявив, що військові адміністрації створювати не буде, все обмежиться виключно «штабами оборони», які будуть відповідати виключно за перевірку військового резерву, можливостей мобілізації тощо.

«Буде передислокована частина військ і висунення на кордон для того, щоб одразу ж організувати ефективний захист», - сказав Порошенко.

Тут правовики закидали Президента «шапками», адже його Указ не має відповідних повноважень – передислоковувати армію! Кажуть, що як тільки ВС припинять слід очікувати численні звернення до суду до Порошенка щодо перевищення повноважень і «узурпації влади». Подивимося.

А поки слід наголосити, що для координації роботи усіх органів системи МВС було утворено єдиний оперативний штаб, яким керує заступник міністра внутрішніх справ України Вадим Троян.

В середині територіальних органів МВС створено підсистему оперативних штабів, основне завдання яких координація дій та обмін інформацією з Генштабом ЗСУ, СБУ, Службою зовнішньої розвідки тощо (працюватимуть цілодобово).

Десяте: Кордон, свята, масові заходи

Жодних обмежень у перетині кордону з будь-якими країнами світу в обох напрямках не буде.

ВС не має на увазі обмеження проведення будь-яких святкувань (весілля або, скажімо, Дня міста) або масових заходів (конкурси, огляди, концерти).

Завершуючи цей огляд слід наголосите ще раз: по великому рахунку нічого в житті пересічного громадянина не сталося і не змінилося.

Забудьте про паніку і не створюйте зайвий ажіотаж із закупівлею гречки чи сирників. Торгівці без сумніву вам «подякують», але підстав хвилюватися просто не існує. Зайвий ажіотаж вже вплинув на курс долара (хтось на цьому підзаробив, а втратили пересічні громадяни).

І, нарешті, навіщо все це було потрібне?

Здається висновок на поверхні: задум був глибоким – впровадити його не вдалося. Кому слід подякувати? У перемоги багато батьків.

До теми повернемося за кілька днів до Нового року.

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів