Сергей Осолодкин

Заслуженный журналист Украины

Херсонці, у вас є шанс заробляти суттєво більше

Херсонці, у вас є  шанс заробляти суттєво більше
Польським роботодавцям настав час хапатися за голову і думати як жити далі... у них «є шанс» залишитися без української робочої сили.

Ні, українська влада не надумала перестати грабувати власний народ і не закрила офшори і не повернула вкрадені нею гроші. Про таке не варто навіть мріяти. Що ж тоді? Несподівано про нас потурбувалися наші «друзі» з Європи. За що їм велика шана. Стало відомо, що влада Німеччини (ФРН) готова відкрити кордони для працівників з країн, які не є членами Європейського союзу.

В Україні про це поки ані пари з рота, а у Польщі вже турбуються, таке рішення в першу чергу вдарить по них – Українські гастарбайтери поїдуть.

Польське видання Rzeczpospolita надрукувало редакційний матеріал «Чорний сон роботодавців» у якому і йдеться, що Німеччина з 1 січня 2019 року готується відкрити ринок праці для мігрантів з України, в результаті чого Польща втратить половину трудових мігрантів з України.

Польські агентства по найму вже хапаються за голову – де брати людей?

Томаш Інглот, Глава агентства працевлаштування Personel Service, яке спеціалізується на наймі українських працівників: «Наслідки виїзду з Польщі півмільйона українських працівників важко уявити. У магазинах б не вистачало продавців. Не було б кому сидіти за касою, прибирати в готелях, видавати ключі».

Rzeczpospolita стверджує, що хоча німці поки про плани говорять не голосно, але відомо, що вони мають намір залучати саме українців, які працюють, на відміну від європейців які ними стали не так давно, сумлінно.

Збігнєв Журека, віце-голова Business Centre Club: «Правда, Польща більш дружелюбна для українців і що стосується мови, і менталітету, але у Німеччині можна заробити в три – чотири рази більше. Для багатьох це вагома причина, щоб виїхати. В першу чергу поїдуть найкращі фахівці». Втім, такі заяви поляків не дуже тішать.

Вихід з ситуації? Польські експерти бачать два: підвищувати зарплати українцям, заохочуючи їх залишатися, або залучати працівників з Білорусі, Грузії, Індії, В'єтнаму, Непалу. Другий варіант не влаштовує самих поляків. Працівники з цих країни не кращий варіант: вони віддалені ментально, працюють гірше. Ще одна проблема: де одразу взяти таку кількість людей? За різним оцінками сьогодні у Польщі працює від 1 до 3 мільйонів наших громадян.

Якщо Німеччина втілить плани у життя, Україна приречена. «План Гройсмана» луснув. Нагадаю, влітку Гройсман в рамках політсамореклами заявляв, що знає як повернути заробітчан з трудової міграції – слід підняти середню заробітну плату до 15 тис і тоді люди будуть повертатися.

Гройсман радів – більше половину шляху «подолано».

Державна служба статистики України повідомила: середня номінальна заробітна плата в Україні у вересні склала 9042 грн, що у 2,4 рази перевищує мінімальний показник і на 12,9% більше показника вересня 2017 року. Зарплати вище середньої отримували: у фармацевтиці – 16,4 тис. грн; на нафтопереробці – 11,4; у металургії – 11,2; на транспорті та у секторі IТ, в освіті – 7,1, у медицині – 5,7 тис грн.

«Казкар» з КМУ переконує: показник «середньої зарплати», як один з орієнтирів економічного розвитку України, досяг позначки у 10 тис. грн., у проект бюджету-2019 закладено показник мінімальної зарплати на рівні – 4170 грн, а тут «партнери» таку «свиню» підсунули. Хто ж буде працювати в Україні за «середньо-інфляційні» 10 тисяч, коли у Німеччині реальна платня перевищуватиме Польську в 3 – 5 рази?

Яцек Котловский, заступник директора департаменту економічного аналізу Нацбанку Польщі навесні цього року прогнозував, що приплив мігрантів з України буде триматися на рівні 300 тисяч осіб щорічно і зростатиме, хоч і більш повільними темпами (пік був зафіксований у 2017 – 2016 роках).

Що чекає Україну? Ситуація різко загострюється – відтік збільшиться.

Нацбанк Польщі констатує: до 2050 року нестача робочих рук на польському ринку праці складе приблизно 10,6 млн осіб у віці 18 – 44 років. За даними Deloitte, ситуацію може збалансувати міграція у 4,5 млн працівників з-за східного кордону (в першу чергу з України). Там готові не просто «проковтнути» цей об'єм, а заохочувати працівників за рахунок збільшення виплат.

Дані Upper Job свідчать: очікування по заробітній платі українців ростуть: 56% з тих, хто там працює вже зараз хочуть заробляти не менше 3 тис. злотих, а кожен п'ятий – понад 5 тис. Дослідження компанії підтверджує: Польща поки є найбільш привабливим для українців ринком праці.

Але, у разі відкриття кордонів Німеччини ситуація різко зміниться і Полякам, для того аби утримати українців, доведеться платити їм у 1,5 – 2 рази більше ніж зараз. Т.т. за роботу за межами України знову платитимуть твердою валюту більше, ніж «середніми п'ятнадцятьма тисячами» від Гройсмана.

Бартош Цихоцький, заступник міністра закордонних справ Польщі: «Якщо в 2016 році українські робітники переказали додому 8 млрд злотих, то останні дані нашого центрального банку показують, що у 2017 році було перераховано вже 13 млрд злотих – це близько 100 млрд гривень.

Звичайно, це ніяка не благодійність – це гроші, зароблені цими людьми, але Польща дала можливість заробити ці гроші». Українська влада змушена визнати – заробітчани наповнюють банківський ринок твердою валютою на 40 – 50%.

Які перспективи? 80% працівників з України які перетинають кордон, хочуть залишитися працювати там й далі. Поки ніхто не наважився оцінити ситуацію, що нас чекає у разі відкриття трудових кордонів ФРН.

Беата Кемпа, міністр з питань гуманітарної допомоги та біженців Польщі: «За нашими оцінками, українців у Польщі може бути більше 2 млн. Звичайно, багато хто з них тут в зв'язку з конфліктом в Україні». І зазначила: Польща не має проблем з нелегальним напливом українських іммігрантів, а українці позитивно вплинули на ринок праці: «Вони працюють відповідально».

Андрій Дещиця, посол України в Польщі (січень 2018 року): в Польщі тільки близько 1 млн українських іммігрантів.

Матеуш Моравецкий, польський Прем'єр: в Польщі знаходяться 1,5 млн українців, 5% з яких є вихідцями з окупованого Донбасу.

Ніколайчук, директор департаменту монетарної політики і економічного аналізу Національного банку України: «У короткостроковій перспективі ми прогнозуємо, що еміграція продовжить рости, але в середньостроковій перспективі очікується певна конвергенція рівнів заробітної плати і продуктивності, що допоможе трохи заспокоїти ситуацію. Крім того, ми очікуємо поліпшення якості життя в Україні. У наступні 2 – 3 роки збільшення чисельності може бути значним, але ми очікуємо скорочення кількості мігрантів в середньостроковій перспективі».

За словами представника Нацбанку, такий прогноз обумовлений, зокрема, різницею в оплаті праці в Україні та Польщі: «Дійсно, ми бачимо, що кількість людей, готових їхати на роботу за кордон, збільшується, і така оцінка є обґрунтованою і відповідає нашим очікуванням. Ми відзначаємо істотну різницю між рівнем заробітної плати в Україні та Польщі. Оплата приблизно вище в 3 рази і цю різницю не можна так швидко вирівняти».

Всі оптимістичні прогнози розбиває реальність. За цей час суттєво змінилася модель виїзду. Якщо три роки тому основними мігрантами були ті, хто живе на Заході, тоді сьогодні їх у рівних частинах доповнили жителі Сходу і Півдня.

Еміграція породила в Україні проблему дефіциту робочих рук.

Ніколайчук: «Тема мігрантів є для нас серйозною причиною для занепокоєння, адже в такому масштабі, який ми спостерігаємо зараз, це, безумовно, вплине на наш потенційний ВВП. Ми порахували, що за останні 2 роки міграція привела до зменшення нашої робочої сили на 5 – 8%, раніше ми оцінювали зменшення в 3 – 4%.

Вплив на потенційний ВВП досить високий, особливо з огляду на те, що виїжджають найбільш працездатні громадяни. Значна кількість – близько 70% – це чоловіки. У віковому розрізі близько 35% це емігранти до 30 років, і це стало тенденцією. Ще кілька років тому чисельність молодих емігрантів була значно нижче».

Тільки уявіть яким буде відтік українців коли їх пустять у ФРН, бо вже зараз, за даними Міжнародної організації міграції, 12% українців знайшли роботу за кордоном або планують це зробити.

Bloomberg: низький рівень зарплат, конфлікт з Росією, девальвація гривні, корупція – причини трудової еміграції українців: «Причини для українських працівників виїхати очевидні: вдома вони отримують в середньому 7100 грн на місяць, а це $252, у цей час у Польщі їм пропонують 3500 злотих, або $950». При цьому Польща, Словаччина і Чехія для українців роблять умови праці ще більш привабливими – вони можуть працевлаштуватися там тимчасово.

«Дзеркало тижня»: 29,1% українців живуть з думкою, що необхідно виїхати з України. Мають намір: 55% – тих, кому від 18 до 29 років; 44% (від 30 до 39 років); 33% – (40 – 50 років). З них: 40% – з вищою освітою; 27,6% – з середньою-спеціальною; 23,2% – з середньою, 17,8% – з неповною середньою освітою.

Опитування КМІС – 53% з тих, хто працював за кордоном, поїдуть туди знову.

Міжнародна організація з міграції (МОМ) зазначає, що серед вивчених нею країн південного сходу Європи, українці становлять найбільшу частку трудових мігрантів з вищою освітою. У МОМ в цьому вбачають головну загрозу для України, яка стрімко втрачає освічених і досвідчених фахівців: інженерів, лікарів, фахівців ІТ-сектору, агрономів і викладачів.

Паралельно у МОМ констатують: це згубно для самих працюючих, адже мігранти втрачають згодом навички через те, що займаються «непрофільною» діяльністю (тільки 1 з 3 з вищою освітою виконує роботу, яка потребує такої високої кваліфікації).

Минулого року тих, хто раніше ніколи не виїздив за кордон, але готовий був поїхати працювати слідом за друзями, сусідами і товаришами по службі стало більше на 23%.

Кращого життя шукають: 26% – жителів села; 25% – селища; 34,5% – маленьких містечок; по 30% з середніх і великих міст. За кордон готові поїхати 32% всього чоловічого населення країни і 27% жіночого.

З Західного регіону готові поїхати – 34%, з Центрального – 27%, з Південного –29%, зі Східного – 25%.

За різними даними, за межами України сьогодні працює від шести до восьми мільйонів українських громадян. Найбільше їх працює у: Росії, Польщі, Словаччині, Угорщині.

Такими були невтішні результати на початку цього року. Чого чекати у 2019 коли свої «пропозиції» надасть ФРН? Фахівці висловлюють обережні припущення, що тільки за перший рік вона може запропонувати від 500 до 800 тисяч робочих місць (і це офіційних, і ще до 100 тис неофіційних). Далі темп зростання може скласти плюс 200 – 300 тисяч у кожен наступний рік, в продовж 4 – 6 років поспіль. Це означає, що Україна втратить ще до 3% ВВП.

Що може врятувати країну від повного розвалу і знищення? Тільки кардинальна зміна влади і економічної політики.

Чи станеться таке? Залежить від нас – вибори не за горами. Чи хочемо ми бути насправді свідомою, вільною і незалежною державою, яка має чим і як забезпечити старість, що запропонувати молоді? Чи ми й далі «скакатимемо» на майданах і «розгойдуватимемо човен»? Любити Україну і бути її патріотами це не ходити загорнутим у державний прапор, «глушити» на дурня горілку і горлопанити дурні гасла – «когось там на гіляку»... Бути патріотом, це у першу чергу працювати на державу.

Коли це зрозуміють малоосвічені, немиті й дурні – тоді й будемо розвиватися, а поки... Думайте – вам голосувати, вам обирати майбутнє держави.

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів