Сергей Осолодкин

Заслуженный журналист Украины

Перед смертю не надихатися…

Перед смертю не надихатися…
Уряд України у черговий раз дав собі відстрочку перед тим як розписатися у власній нікчемності і повним складом піти у ганебну відставку.

Минулого четверга стало відомо, що КМУ, у черговий раз, відтермінував підвищення ціни на газ для населення. Цього разу ще на 18 днів...

У минулий четвер, 28 вересня, Постановою Кабміну за № 781, яку оприлюднено на офіційному урядовому порталі – Кабінет міністрів продовжив дію спеціальних зобов'язань з продажу природного газу для потреб населення і теплокомуненерго за зниженою ціною, до 18 жовтня 2018 року.

Документом внесено зміни до постанови № 187 від 22 березня 2017 року «Про затвердження Положення про покладання спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення громадських інтересів в процесі функціонування ринку природного газу».

Таким чином, ціна газу для поставок населенню і ТКЕ не зміниться, і залишиться на рівні 4 942 гривні за 1 тис м3, а для кінцевого споживача з урахуванням ПДВ та інших зборів вона складе – 6 958 гривень за 1 тис м3.

Два тижні тому я вже писав на цю тему і висловив припущення, що судячи з того як розгортаються події у переговорах між КМУ та МВФ, то слід припустити, що вони зайшли у глухий кут.

Згодом так і сталося – місія МВФ поїхала, а рішення про виділення чергового траншу так і не було прийняте, то цілком логічно було уявити, що й підняття ціни на газ знову відтермінують. Якщо від Уряду та Президента не звучить слово «Перемога!», то, судячи з усього, там повна... «Ганьба!».

За день до того як КМУ прийняв рішення мої припущення підтвердив міністр соціальної політики України Андрій Рева який заявив, що допускає відмову КМУ від підвищення ціни на газ для населення з 1 жовтня, у разі відсутності домовленості з Міжнародним валютним фондом.

А ще раніше глава Національного банку України Яків Смолій повідомив, що МВФ для виділення Україні чергового траншу фінансування очікує від влади країни виконання зобов'язань щодо підвищення тарифів на газ для населення, а також врегулювання окремих питань держбюджету.

І якщо підняття ціни на газ це питання дуже болюче, але з ним в Уряді вже якось та змирилися, та й людей вже «порадували» «радісними» обіцянками, що підвищення хоч і відбудеться але не на 60%, як говорили, а тільки на 25 – 30%... І тут Гройсман спробував вижити з ситуації для себе максимум вигод. «Віртуоз!»

Але, те, що стосується питання «бюджетного балансу», то тут все зовсім погано. Справа у тім, що за цим невибагливим словосполученням заховано дуже й дуже серйозну проблему – фінансування Пенсійного фонду України з Державного бюджету.

Відомо, що ПФУ вже давно не справляється з виплатами самостійно і його постійно дофінансовує бюджет. От саме про це і йдеться у вимогах МВФ. Там категорично проти того, аби гроші витрачалися не на бюджетні призначення – ПФУ не повинен отримувати бюджетні гроші, його завдання самофінансуватися.

А як, якщо більшість населення України працює за кордоном і не сплачує тут податки та ЄСВ? Судячи з усього саме з цього питання так і не було знайдено порозуміння між боржником і кредитором.

У КМУ чудово розуміють, що як тільки вони відмовляться від дотацій ПФУ, то він почне нарощувати борги, а пенсіонери перестануть отримувати пенсії вчасно.

Червнево-липнева ситуація цього року із так званою «технічною затримкою» вже продемонструвала, що буде на ділі – черги у касах, невдоволення пенсіонерів, і, головне, шквал критики від опозиційних структур всіх видів. Попереду вибори Президента та ВРУ і перспектива розлютити основний електорат – пенсіонерів, не приваблює нікого.

Як тільки політики візьмуться за справу і почнуть активно критикувати владу за те, що вона не платить пенсії, то владі настане гаплик. Хто-хто, а пенсіонери точно проголосують «шлунком» і «ногами», і тоді ніякі казки про «покращення» вже не врятують. Ні про яке переобрання на другий термін мови не може й бути.

Тому, в найближчий рік, пенсіонерів чека тільки два варіанти: або вони сплять спокійно – пенсії їм будуть платити вчасно і у повному об'ємі, або вони їх перестануть отримувати взагалі. Третього шляху не дано.

Що ж стосується фінансів від МВФ, то тут так само залишилося тільки два шляхи: або виконувати умови і «балансувати» бюджет, або через півроку оголошувати дефлот, прощатися з посадами і розпускати КМУ.

Не буде грошей від МВФ – не буде вчасних виплат по зовнішніх боргах. Наслідок? Фінансова ізоляція. Тоді про подальшу «допомогу наших друзів із Заходу», як любить говорити Порошенко, не може бути й мови.

Нагадаю, що зараз Кабмін і МВФ ведуть діалог щодо заміни чинної програми співпраці EFF на нову – Stand-by, яка, як планується, може тривати 1,5 роки, а її борговий обсяг повинен скласти $4 – 5 млрд.

Заміна програми дозволить запустити новий алгоритм підвищення ціни газу, він стане не шоковим – одноразовим, а поступовим. Якщо таке станеться, то вже у жовтні ціна на газ підвищиться на 23,5%, і це буде біля 8,5 тис. грн. за 1 тис м3 газу. Ще два підвищення на 25 – 30%, кожен, будуть навесні та восени наступного року.

Слід так само нагадати, що останній раз гроші від МВФ у розмірі $1 млрд. Україна отримувала навесні минулого року, у квітні.

Самі ж гроші надходять у рамках програми кредитування економіки України з впровадженням механізму розширеного фінансування (EFF) яку було ухвалено у березні 2015 року.

Загальний обсяг кредитів повинен був скласти $17,5 млрд., які Київ мав отримувати у продовж 4 років. Перший транш у сумі $5 млрд. в Україну надійшов у березні 2015 року, другий – $1,7 млрд. в серпні 2015 року, третій – $ 1 млрд у вересні 2016 року, і четвертий в квітні 2017 року.

З того часу грошей в Україні не бачили. І все через те, що Україна перестала виконувати боргові зобов'язання.

Переговори України і МВФ щодо отримання чергового траншу йдуть з 2017 року. Загальновідомо, що серед основних вимог МВФ були три: перша – створення Антикорупційного суду (формальне рішення про його утворення прийнято, але, як переконують експерти, де факто він запрацює не раніше 2020 року); друга – підвищення цін на газ для населення; третя – дотримання граничного дефіциту держбюджету.

Щодо підняття ціни на газ, то КМУ вже вп'яте відкладав остаточне рішення. Яким буде наступний крок?

Скоріш за все ціну на газ все ж піднімуть, а от щодо питання «збалансованості бюджету», то цю проблему штучно не вирішити. Хіба що запустити друкарський верстати у три зміни і забруднити фарбою купу паперу...

Але тоді інфляція «з'їсть» державу раніше, ніж дефолт покладе її «на лопатки».

З якого боку не підходь, а поки економіка не запрацює – зашморг на шиї українців буде затягуватися все сильніше. Ця влада цього не бачить і не хоче бачити. Чого ж чекати? Виборів!

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон