Сергей Осолодкин

Заслуженный журналист Украины

Чи буде кому платити пенсії херсонцям вже через п'ять років

Чи буде кому платити пенсії херсонцям вже через п'ять років
Уряд Гройсмана рекламує підвищення пенсії. Невідомо кому, невідомо на скільки. Знову комусь додадуть тисячу, а хтось обійдеться десяткою? Суть невідома, та рекламістів це й не цікавить, головне аби повірили.

Не буду ще раз повторювати те, що сказано у попередніх публікаціях на цю тему. Поговоримо про те, за рахунок чого наповнюють ПФ.

Перший шлях – відрахування із заробітної плати тих, хто платить податки. Всі платіть?

Ні. Половина тих, хто працює, податки не платить – працює «по-чорному». Чи розуміють ці люди, що наражають себе на проблему? «Своєчасно сплачені податки сьогодні, це пенсія завтра!»? Всі вірять у казку? Ні.

Опитування свідчать: 87% громадян не вірять, що держава буде їх утримувати у старості, і вже зараз «заробляють» собі пенсію – відкладаючи «на старість»; 98% молоді у віці від 21 до 27 років не вірять у те, що держава буде здатна утримувати їх, а тому працюють де завгодно, на кого завгодно аби тільки платили.

Логічно? Чому вони не «розуміють», що їх податки це пенсія для їх бабусь і дідусів? Молодь переконана у іншому: мати «конверт», допомагати старшим і відкладати щось для себе це краще ніж залишитися без нічого, адже держава не гарантує стабілізації системи пенсійного забезпечення.

А як же з обіцянками підняти пенсію? Думаю, що їх виконають заради вищої цілі – залишитися при владі хоч ще трохи. За рахунок чого? Бюджету. Що буде з «пенсійними» податками? Питання складне...

Аби «дати», треба десь «взяти». Звідки «брати», якщо 1/3 працює у тіні, а ще 1/3 за кордоном? Уряд вирішив обкласти податками тих, хто працює за кордоном. Логічно – людина повинна платити податки. Але, їх платять там, де працюють. Якщо людина працює за кордоном, то податки роботодавець платить там. Подвійне оподаткування? А як бути з тими, хто працює нелегально?

У Гройсмана вирішили, що для того аби брати податки з заробітчан слід співпрацювати з країнами ЄС у питанні врегулювання легалізації трудових мігрантів, аби їх роботодавці платили страхові внески в Україні.

У Мінсоцполітики стверджують, що тиждень тому офіційні переговори з цього приводу відбулися між Міністром соціальної політики України Андрієм Ревою, послом Словацької Республіки в Україні Юраєм Сівачеком та главою представництва Міжнародної організації з міграції Манфредом Профазі.

Посол заявив, що їх профільний міністр готовий працювати над вирішенням проблем і там збираються врегулювати законодавство, яке буде стосуватися українських громадян які у Словаччині працюють нелегально(?!). Наш міністр переконував: це необхідно для того, аби не просто легалізувати українських заробітчан, а й вирішити проблему зарахуванні їм стажу для призначення пенсій, а для цього роботодавці повинні платили податки в Україні. Логічно з позиції України.

Про що мова? Про легалізацію тих, хто грубо порушує законодавство ЄС. Але, виходить, що й ті роботодавці які дають роботу Українцю і платять у «конверті» – теж порушники, бо не платять податки своїй державі.

Навіщо їм «підставляти» себе під покарання і платити більше, якщо у них є нелегальний працівник, якому вони платять копійки? Якщо все буде офіційно, то навіщо платити податки Україні, якщо їх можна платити у себе і наповнювати свій бюджет?

Думаю, що «пенсійне забезпечення українця» їх цікавить менш за все. На червень запланована зустріч міністрів соціальної політики, під час якої будуть обговорювати питання врегулювання проблеми. «У нас є відповідна договірна база з деякими країнами. Адже трудові права українських громадян повинні бути надійно захищені. Тому і запропонували, щоб трудових мігрантів з України легалізували в інших країнах», - зазначив Рева.

Звучать «патріотично». А що це на ділі: «захист» чи намагання отримати гроші у ПФ, для поточних виплат? Україна, перебудовуючись у країну Європейського формату, зберігає систему пенсійного забезпечення яка була при СРСР. Як її реформувати? Все що робить Уряд так це шукає гроші на поточні виплати. А де ж реорганізація?

«Ми хочемо запропонувати іншим закордонним партнерам, щоб вони формували свої потреби, щоб це була організована, цивілізована взаємодія», - сказав Рева. Логічно. А це буде вигідно тим, хто надає роботу і тим хто працює? Гроші підуть у ПФ, а що отримає людина? Обіцянки, що у старості про неї хтось подбає? Хто? Хто буде працювати легально і віддавати державі гроші, яка не дає гарантій? Кількість нелегалів росте, а з «безвізом» стане ще більшою.

Нагадаю: перша хвиля неофіційної «трудової» міграції приходиться на 90-і роки, коли Україна опинилася у скруті економічних проблем. З того часу кількість нелегалів зростає. Якщо раніше їх було кілька сотень, потім тисяч, сьогодні їх рахують мільйонами. Українці їдуть у країни колишнього СРСР: Молдову, Білорусію і звичайно ж Росію. Скільки їх там? Кількість постійно змінюються, а офіційна статистика не відображає реалій життя.

Національний банк України повідомив, що кількість трудових мігрантів з України у США і ЄС у 2017 році зросте, що призведе до зростання об'ємів валютних переказів на 2,8%. І це при тому, що складні стосунки між Києвом та Москвою постійно додають напруженості і трудовим мігрантам.

Нагадаю: у жовтні 2016 року Україна заборонила діяльність на своїй території ряду російських платіжних систем, а у березні 2017 Москва заборонила здійснювати грошові перекази в Україну через міжнародні платіжні системи.

Втім, Нацбанк вважає, що це не матиме суттєвого впливу на надходження: «Велика частина таких перекладів буде переорієнтована через банківську систему, платіжні системи третіх країн, а також неформальні канали передачі готівки».

Т.т. ми заздалегідь визнаємо, що люди як працювали, так і будуть працювати, а гроші й далі надходитимуть в країну. У НБУ прогнозують, що у 2018 – 2019 роках валютні надходження будуть рости.

Скільки ж українців працює «там»? Скільки знаходяться у пащі «агресора» і доволі непогано наповнюють Український бюджет валютою?

Цифри нижче, а поки пригадаємо заяву депутата ВРУ Володимира Парасюка який відомий своєю неадекватною поведінкою і який у листопаді 2016 року заявив у ефірі телеканалу «112.Украіна», що українці які працюють у Росії можуть взагалі звідти не повертатися: «Це неправильно. Скільки б там грошей не було зароблено, скільки б вони їх не привезли на Україну, я це ніколи не буду сприймати по одній простій причині: ми вже десятки людей втратили під час боротьби проти цього ворога».

Парасюк вважає, що депутатів ВРУ які проти введення візового режиму з Росією «агентами Путіна», які дестабілізують ситуацію. Право депутата так думати. Але, хто йому дав право ображати Українців? Ми вправі його запитати: чому громадяни України шукають роботу «там»? Чи не тому, що у них немає роботи «тут»? Чи від «ситого» життя люди їдуть від сім'ї за тисячі кілометрів? Стали б вони це робити, якби було де заробляти «тут»?

Давайте порахуємо, а скількох громадян України Парасюк пропонує «не пускати» в Україну? Статистика умовна, аналітики наводять різні цифри: від 2,1 млн (або 40% всіх трудових мігрантів), до 4 млн (і це друга сходинка після Польщі, куди минулого року в'їхали понад 9,5 млн українців). Неофіційні дані свідчать: в Росії працює від 4,5 до 5,0 млн українців (з яких понад 60% перебувають або нелегально, або з порушенням терміну перебування).

За даними Головного управління з питань міграції МВСУ станом на 1 вересня 2016 року в Росії знаходилось 2,5 млн. українських громадян.

«В даний момент на території Російської Федерації за нашими оцінками перебуває до 4 млн. українських громадян», - заступник міністра закордонних справ – керівник апарату МЗСР Вадим Пристайко.

За даними Світового банку та Міжнародної організації з міграції за кордоном працює 6,5 – 8 млн українців, тоді як Україна має всього біля 25 мільйонів працездатного населення!

Цікаво, а чи знає депутат Парасюк «портрет» мігранта: «Людина, переважно з сільської місцевості (понад 60%), зайнята важкою фізичною працею, яка часто працює нелегально і виїжджає на заробітки на кілька місяців. Найчастіше це житель однієї із західних областей (понад 70%)».

А чи має хоч найменше уявлення депутат Парасюк скільки грошей заробляють для держави ті, кого він не хоче тут бачити? «Заробітчани» вже багато років є основним джерелом постачання валюти в Україну, як через офіційні перекази та і за рахунок нелегального ввезення.

«Після Майдану кількість українських гастарбайтерів в Росії зменшилася як мінімум на 30 відсотків», - президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

У 2013 році по всіх системах грошових переказів з Росії в Україну було відправлено майже $3,5 млрд., у 2015-у – $1,2 млрд.

Держстат: у 1996 році внесок гастарбайтерів у бюджет становив – $350 млн.; у 2004 – $400 млн.; у 2010 – $3,1 млрд; у 2015 – $5,84 млрд.; у 2016 – $7,5 млрд.

Доля грошей гастрабайтерів у ВВП – 6,45%.

Міжнародна організація з міграції: 60% сум переказів йдуть офіційно, 40% – неофіційно. «За даними Нацбанку, всі закордонні інвестори перерахували в Україну за півроку (2016-го) до $800 млн, або в 4,7 рази менше, ніж навіть офіційні суми від заробітчан. При цьому з України було перераховано закордонним інвесторам на погашення старих кредитів $2,6 млрд. і $ 2 млрд. на погашення відсотків і дивідендів за старими закордонним інвестиціям. Тільки ці гроші плюс особисті заощадження українців утримують зараз курс гривні», - Олександр Охріменко.

У 2015 році тільки з Польщі українці перерахували понад $1,2 млрд. Трудова міграція українців становить майже третину працездатного населення країни. Сума грошових переказів від працюючих за кордоном майже в три рази перевищує прямі іноземні інвестиції в Україну.

Голова Національного форуму профспілок України Мирослав Якібчук: «Реальний обсяг інвестицій українських трудових мігрантів і нових емігрантів у вітчизняну економіку щорічно досягає суми від $16,8 до 19 млрд і значно перевищує прямі іноземні інвестиції, які за 2012 рік становили всього лише $6,5 млрд».

У 2013 він заявляв: «Влада абсолютно не цікавилася мігрантами, поки не вирішила ввести податок і використовувати їх для заповнення дефіциту бюджету. Кожен «заробітчанин» в середньому надсилає в Україну суму еквівалентну 200 доларам США. Через «потрійний» податок домашнє господарство втрачає 49,2% від цієї суми. Країні потрібні реальні реформи, а не видимість «поліпшення». Як бачимо з того часу нічого не змінилося, хіба що влада, але методи залишилися від «папередників».

А чи знає депутат Парасюк, чим саме живуть Українці, і як вони виживають, якщо з кожним днем тих, хто готовий виїхати за межі України стає все більше?

Опитування свідчать:

* «52% українського населення і близько 80% молоді охоче залишили б країну при першій можливості».

* «2,3 млн українців працюють за кордоном, інші мріють про це».

* «Готовність переїхати за кордон з метою працевлаштування висловлюють близько 30 – 40% населення».

* «Більшість респондентів задоволені рівнем заробітку, який отримували, працюючи за кордоном (19% - дуже задоволені, 62% - швидше за задоволені)».

У 2014 році громадяни України отримали 60% дозволів на роботу, які видає Польща іноземцям, у 2015 – 77%, у 2016 – 83%!

Можливо депутату Парасюку замість того, аби ображати громадян слід зайнятися своїм прямим обов'язком – розбудовувати країну, пам'ятаючи про те, що саме ці «громадяни» за власний кошт забезпечують йому не бідне життя?

То ж, за рахунок кого пан Гройсман збирається підвищувати пенсії? Невже знайшов можливість відправити закордон ще 3 – 5 мільйонів українців? Чи будуть гастрабайтери платити податки? Чи будуть громадяни дбати про своїх пенсіонерів і про своє майбутнє?

Мені здається що ні, віри вже не залишилося. Хочу помилятися...

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів