Сергей Осолодкин

Заслуженный журналист Украины

Як для херсонців безвіз працюватиме

Як для херсонців безвіз працюватиме
Минулого тижня у ЄС було прийнято останнє, суто політичне рішення щодо надання Україні безвізового режиму.

Не дивлячись на те, що попереду ще кілька формальних процедур, влада України поспішила привітати Українців з цією «знаменною» подією. Втім, попереду ще кілька процесів.

А саме: до 17 травня Президент Європарламенту, так само як і представник Мальти (вона зараз головує в ЄС), повинні підписати всі відповідні папери.

Після чого акт буде опублікований у «Офіційному віснику» ЄС. Рішення набуде законної сили і через 21 день після публікації безвіз запрацює.

Керівництво країни радіє, а от фахівці радять пересічним громадянам бути більш стриманими і пам'ятати, що все не так просто, а тому перед тим як кинутися стрімголів на кордон все ж з'ясувати, бодай для себе, чи всі прикордонні пункти насправді готові до того, аби українці перетинали кордон без візи?

Про що треба пам'ятати у першу чергу:

Без візи можна перетинати державний кордон маючи на руках головний документ – біометричний паспорт для виїзду за кордон, який має прошитий чип на якому міститься вся інформація про вас у електронному вигляді, у т.ч. і відбитки ваших пальців.

Тож перед тим як їхати на кордон пригадайте: чи маєте ви вже «біометрію». Якщо ні, то спочатку відвідайте міграційну службу і замовте собі «диво» сучасності.

Якщо у вас немає паспорта нового зразку, а ви хочете їхати (а тим більше якщо у вас там мульті-віза на 5 років), що робити? Чи можете ви сподіватися, що перетнете кордон.

Так, звичайно. Якщо діючої візи немає, то її можна відкрити, якщо маєте закордонний паспорт. Нагадаю, що Українці мають право мати одразу два закордонних паспорти. Тож у вас може бути і «звичайний», і «біометричний».

Пам'ятайте, що перебувати у Європі без візи ви можете не більше ніж 90 днів у продовж 180 днів.

Що буде якщо порушите? Вас депортують, ви заплатите штраф у 3000 тис євро, і вам заборонять в'їзд у ЄС на 5 років. Те ж саме чекає вас якщо ви будете там нелегально працювати, або навчатися!

Стежити за кількістю днів перебування це ваша проблема, а тому якщо плануєте їздити часто і багато – краще заведіть «Календар мандрівника», де будете чітко відзначати день та час перетину кордону. День – в'їзду, день – виїзду рахуються як два дні, навіть якщо ви в'їдете о 23.59, а виїжджатимете о 00.01.

Пам'ятайте, що без візи ви не можете й далі в'їхати у Великобританію та Ірландію. Втім, є плюс у: Ліхтенштейн, Ісландію, Швейцарію та Норвегію не дивлячись на те, що вони не входять до ЄС, можна все ж в'їхати без візи, адже вони входять до шенгенської зони.

Не забувайте, що на кордоні й далі слід буде доводити певні речі: ваше матеріальне становище (не менше 50 євро на добу перебування, якщо їдете машиною додаткові гроші на пальне) та мету подорожі, так само як і те, що ви не збираєтеся порушувати чинне законодавство і повернетеся у відповідний термін.

Для цього вагомим аргументом можуть слугувати квитки зворотного виїзду. У разі якщо у вас поїздка комерційна, і ви не знаєте часу свого повернення, а там поважають ваші права, достатньо показати запрошення (при чому неофіційне) і пояснити, що ваші переговори можуть затягнутися. Як правило такі аргументи прикордонники приймають.

Довести платоспроможність можна двома способами: обігові кошти, або картка. Міф про те, що треба мати виписку з банку, або з роботи – не більше ніж міф. Травел чеки – давно вже не у моді, але їх ніхто не відміняв.

Так само вас можуть попросити показати бронювання готелю. Але, якщо ви їдете самостійно (не у складі групи), цілком можливо що від вас приймуть відповідь, що ви плануєте зупинятися у хостелах, і поки не знаєте остаточного місця зупинки.

Для підтвердження ваших слів достатньо буде показати вашу «подорожню карту», т.т. маршрут вашої поїздки у якому будуть позначені можливі місця зупинки.

А якщо ви покажете вашу бодай електронну переписку з тими, хто надає послуги відпочинку – прикордонники все це від вас сприймуть на «Ура!». Так само як і не будуть вимагати від вас довідку з ЖЕКу про оплату за вивіз сміття – це байки.

Якщо ви їдете до друзів, то цілком приємними буде варіант запрошення (не офіційного через департамент поліції) написаного у довільній формі. Там повинні бути лише ваше прізвище і номер паспорта. А якщо там ще буде й контактна інформація – прізвище і номер телефону ваших друзів, то питань взагалі не буде.

Якщо ви їдете на 1 – 2 дні, аби подивитися виставу у Віденській опері, вам повірять, якщо ви покажете квитки на виставу, або на виставку картин у Луврі.

Якою може бути мета поїздки? Ділова, туристична, сімейна, для навчання (короткострокового у об'ємі до 90 днів, для тривалого навчання доведеться отримувати довгострокову візу), участі у виставках, конференціях тощо.

Пам'ятайте як і раніше ви не маєте права працювати у ЄС, якщо отримуєте за це заробітну плату (можете бути волонтером). Для того, аби отримувати зарплатню треба повернутися в Україну – відкрити робочу візу і ще раз в'їхати на територію ЄС.

Все інше у ваших руках – подорожуйте, відпочивайте, насолоджуйтеся. Звісно, якщо у вас є для того гроші...

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів