Сергей Осолодкин

Заслуженный журналист Украины

Чого херсонцям чекати далі?

Чого херсонцям чекати далі?
Минулого тижня у Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг України (НКРЕКУ) «порадували» – попереду підвищення цін.

Здавалося, що «переплюнути» рівень брехні і омани Уряду Яценюка неможливо. Але, як з'ясувалося, можна. Уряд Гройсмана б'є рекорди «папередника»: населення продовжує скорочуватися, смертність зростає, а Уряд і Президент продовжують розповідати, що народ живе все краще.

Заяви Президента про те, що він не допустить позачергових виборів до ВРУ вказують на те, що ми «упевненим» шляхом рухаємося до узурпації влади. Що думає народ і чого прагне, Президента, Уряд і ВРУ не цікавить. Розбудова царизму триває. І це при мінімальних, або нульових рейтингах.

Про рейтинги окремо, а поки головна тема минулого тижня – економічний провал, який кинулися «перекривати» різного роду «шоу» (арешти, «мовне питання»).

З 1 квітня ціна на електрику, яку виробляють на «вугільних» ТЕЦ зросте на 9,2 – 22,7%, з 1 липня буде піднято ціну на теплову енергію.

Чому знову підвищення? А як же обіцянки: ми досягли максимуму, народ платить «ринкову ціну»?

Виявляється ні. Вартість вугілля зросте на 26%: «антрацитної» групи до 2 222 грн/тонну (було 1757 грн), «газової» до 2 071 грн/тонну (було – 1 641 грн). Без урахування ПДВ.

Звідки такі ціни? Виявляється у нас «нова» формула, яка має три складові:

Перша – вартість вугілля у продавця (Європа) – $70,48 за тонну (курс $26,8946 грн);

Друга – середня ставка фрахту доставки вугілля з портів Амстердам-Роттердам-Антверпен в Україну – $9,84 за 1 тонну;

Третя – вартість перевантаження у портах України – $7,19 за тонну.

Середня «справедлива» ціна – $87,51 за тонну.

Звідки взялася така ціна? Відповіді влада не дає. Натомість, громадянам почали вкладати у голову те, що повинно виправдати зростання цін – «економічна блокада».

Прізвища «винних» поки не озвучили, хоча Президент і пообіцяв. «Персоналізація», без сумніву, буде головним козирем у подальшій політичній боротьбі.

Головний лейтмотив озвучили: ми втратили східні копальні – відтепер ціна буде постійно збільшуватися; на головний висновок натякнули: ті, хто організували блокаду і змусили зупинити торгівлю – погані хлопці, вони винні, на них народ повинен спрямувати «гнів».

Ці «тези» звучать з вуст Президента, Прем'єра і вони б мали право на життя, якби не одне «але». Є питання про яке не згадують, роблячи вигляд, що його не існує. Той, хто про це говорить той «ворог народу» і «зрадник держави». А питання дуже просте: «А за що ж ми платили останній рік»?

Пам'ятаєте, Гройсман почав з того, що взявся наводити «лад» у енергетичних справах і заявив, що будуть рости ціни. Але при цьому обіцяв, що це буде в останній раз, адже ми виходимо на «справедливу» ціну і повністю позбуваємося залежності від Росії.

Нас переконували, що ми закуповуємо вугілля у Європі та Африці, що є формула «Роттердам+», яка включає у себе вартість товару у продавця, плюс доставку у порти України. Браво! Всі аплодують стоячі! Всі щасливі! Нарешті, завдяки мудрості «директора базару», Україна відстояла енергетичну незалежність.

Пам'ятаєте, як голосно волали націоналісти: «Ми позбавимося «москальскої» залежності», «Ми зіскочили з енергетичної «голки», «Незалежна Україна позбулася оков Росії». Браво! Всі знову щасливі...

Та, чи всі? Тих, хто говорив про втрати; про те, що ми не зможемо виживати самостійно (не тому що погані, а тому, що у нас спільні системи) – показово не чули. «Недополітики» вважали, що вони мудрі, все знають. Для того, аби керувати економікою держави достатньо пройти школу «базару», а законодавчим органом школу «плигання».

Час минув. Результат? «Патріоти», «Герої», «Активісти», «Ветерани» вимагали: «Ми повинні припинити торгівлю з окупантом», «Ми неповинні нічого поставляти на території, які знаходяться під агресором». Ура! Що на ділі? Що не так, як видавалося дилетантам?

Подивимося на ситуацію під різними кутами. З одного боку: там бандити, які захопили частину території України і начебто інша держава, яка нібито допомагає їм. Якщо це так, то чому ми не звільняємо захоплені території?

Чому не оголошуємо військовий стан і не ведемо військові дії? Війну не оголошуємо, бандитів, яким окремі «вожді» створили сприятливі умови не виганяємо. Люди продовжують «страждати» і гинути. Ми продовжуємо, як в'яло текучу шизофренію, вести «анти терористичну операцію».

З іншого боку: територію ми вважаємо Українською; переконуємо, що там діють Українські закони і працюють Українські підприємства, які платять податки в Український бюджет, і що ми повинні «утримувати» цю територію, адже там живуть українці. Нонсенс! Одне виключає інше.

Кожен трактує ситуацію так, як це йому вигідно. Коли треба торгувати, це у нас як би й не «війна», а АТО, і якісь там «озброєні люди» на тимчасово купованих територіях, яких ми ось-ось виженемо. Коли треба робити політичні заяви, влада кричить: «У нас війна!», «У нас агресор!», «Там наші люди!», «Звільнимо Донбас!».

Залишимо політичну складову і повернемося до економічної. Що треба знати: з моменту початку збройного конфлікту між Україною і окремими районами Донецької і Луганської областей (ОРДЛО) продовжувалися економічні зносини. Тривала торгівля. Відправляючи туди гроші – влада фінансувала тероризм (стаття Кримінального Кодексу).

Це не «сепаратизм» на словах, це документований факт. Формула «Гроші – товар» працювала 3 роки. Чи може Україна жити без того, що купувала? Як виявилося ні.

Пам'ятаєте, свого часу «жили» два взаємовиключаючих гасла: «Донбас годує Україну!» і «Донбас потребує підтримки!». Ще три тижні тому Уряд і Президент нас переконували, що без вугілля з Донбасу Україні не вижити. Поки блокували «ветерани» це було погано, а коли «блокувати» взявся Президент це стало добрим. Де логіка?

«Где логика? Нас полтора месяца кормили сказками о том, что мы замерзнем, остановимся... О том, что у нас не будет денег, что мы потерпели 4 млрд убытков за это время. И после этого президент принимает решение о закрытии границ. Большего цинизма я не могу припомнить за всю историю Украины», – завив Сергій Соболєв заступник керівника фракції ВО «Батьківщина».

Що ж виходить? Три роки Україна торгувала з Донбасом і продовжувала його дотувати. Може саме тому там сконцентровані активи одного з доларових мільярдерів? Завдяки «блокаді» народ дізнався, що у продовж всього періоду так званої «війни» Україна поставляє ОРДЛО електрику, газ, воду і не отримує за це гроші. За спожите «там» – платять «тут».

Ціни «там» відрізняються від «тут» на 40 – 80%. На «захопленій» території платять менше ні ж на «вільній». Україна продовжує утримувати пенсіонерів «тих» – виплачуючи їм пенсії «тут», і це не дивлячись на те, що частина з них мають паспорти громадян ДНР/ЛНР. А чому пенсіонери – громадяни України які живуть у Європі, тут пенсію не отримують?

«Там» «окупанти»? То чому ми з ним торгуємо? Це «наші» території? То чому ми терпимо бандитів і підтримуємо їх владу? Чому підприємства олігархів продовжують отримувати дармову електрику, газ, воду? Чому за це платять «багаті» Українці, які живуть на «вільній» території і які ледь знаходять гроші на хліб вже навіть без молока?

Як вам виправдання: «Якщо ми перестанемо платити, то кілька сотень тисяч людей, «наших громадян» завтра почнуть воювати проти України». СТОП! То виходить, що там живуть не «патріоти», як про них говорять, не «наші громадяни», які жити не можуть без України, а звичайні запроданці, яких купили зарплатами, низькими цінами, гуманітарним вантажем? Їм так зручніше: «Розумне теля двох мамок смокче...»?

Що показала блокада? На народові наживаються і заробляють гроші. Це насправді була «торгівля на крові»? Чи щось інше? Може правий Президент, який заявив, що сценарій написаний у Москві і вигідний Путіну? Звернули увагу: в усьому поганому в країні винен Путін.

А як тільки трапляються події, які відкривають істинне обличчі української влади, то тієї ж миті на світ з'являється надзвичайна історія, яка перебирає на себе увагу юрби («Рука Москви», «Зрада», «Тримай злодія!»; на крайній випадок «мовне питання»). Минулого тижня було одразу все. Надто багато неприємних подій.

На Сході «дозріла» ситуація, стало зрозумілим – далі так тривати не може. Влада взялася за силове «розблокування»... Я не підтримую ні ту, ні іншу сторони, у обох є плюси і мінуси. Я вважаю, продемонстрованими діями питання не вирішити.

Все змінити можна лише одним шляхом – повне перезавантаження. Одномоментні перевибори на всіх рівнях без участі партій і осіб, які сьогодні представленні у радах. Наступні вибори – через рік. Так продовжувати до того часу, поки не буде сформована влада, яка буде нарешті працювати для людей.

Що ж стосується «блокади», то напруга зросла до рівня вибуху і владі довелося швиденько організувала «антитерористичну» операцію в середині АТО і за кілька годин зачистити «ветеранів».

Для виправдання дій скористалися ідеологією, яку засуджувала у «папередників». Голосно було заявлено, що «герої» і «ветерани» несправжні. «Виявилося», що там не герої, а кримінальні елементи, які мають по кілька «ходок» зовсім не за «дитячим» статтями.

ВЕТЕРАН – (лат. veteranus, от vetus - старый)
В Др. Риме солдат, отслуживший 20 летний срок в армии. Ветераны наделялись землей (в Италии и провинциях) или получали денежное вознаграждение, а также права римского гражданства, освобождались от повинностей.
«Большой энциклопедический словарь»

ГЕРОЙ - Тот, кто совершил подвиг, проявив личное мужество, стойкость, готовность к самопожертвованию
«Словарь Ефремовой»
Человек, совершающий подвиги, необычный по своей храбрости, доблести, самоотверженности
«Словарь Ожегова»
Исключительный по смелости или по своим доблестям человек
«Словарь Ушакова»
Витязь, храбрый воин, доблестный воитель, богатырь, чудо-воин; доблестный сподвижник вообще, в войне и в мире, самоотверженец.
«Словарь Даля»

Більшість з «блокувальників» під ці визначення не підпадають. Чому так багато говорять про «героїв»? Чому кинулися називати тих, хто там працює і заробляє гроші «героями»? Чому всі стали «ветеранами»?

Ідеологія Радянського Союзу! Ті, хто пройшли школу «патріотичного» виховання запам'ятали на все життя так називали поважних людей, до яких треба ставитися шанобливо.

Це люди, які мають моральний авторитет, є символом! Психологія комуністичного «режиму». Чи підпадають ці «герої в'язничного минулого» бодай здаля під визначення, які я навів вище? Чи це «герої» і «ветерани» «війни» з законом?

Оте же, територію від «героїв» «зачистили». Але, одразу з'ясувалося – запізно! Народ це не сприймає. Люди неготові «проковтнути» силовий сценарій. Гру довелося корегувати на ходу. Сценарій переписували у «польових» умовах, а тому «наламали дров».

Терміново зібрали засідання СНБО і Президент став «ініціатором» рішення, яке ще за день до того вважалося смертельним для країни – повне блокування ОРДЛО. Чому влада закликала зняти блокаду? Україна не виживе! Чому ж тоді ввела більш сурові заборони?

Невже насправді злякалися людей і того, що цього разу Майдан пропустить вступну частину з розмовами і піснями, а одраз перейде до сокир? Паніка по всіх напрямках!

У когось не витримали нерви і він притягнув у сесійну залу ВРУ військових! А можливо це була спроба «прокачати» силову ситуацію? Як би розвивалися події якби Оксана Сироїд, яка була на «господарстві», не закрила засідання? Силове захоплення законодавчого органу? Фейсбучний міністр поїхав з глузду? Силовий сценарій на Грушевського?

Подію не перекрили навіть двома димовими завісами: українська мова у телевізорі (2 роки тому це б спрацьовувало, сьогодні – ні. Не цікавить. Скандал не вийшов); Насіров (знову штампи: немає судді, немає прокурора; лікарня; реанімація; навіть операційна; під судом 10 платних «активістів», які щось блокують). Три дні державу намагалися тримати за дурнів...

Насіров на свободі. Від чого ще відволікали увагу? Переговори з МВФ. Населення не помітило другу головну економічну подію тижня – домовилися(?). Про що? Таємниця. Питання знову зняли з розгляду. Чогось гарного чекати – годі. Перший результат – заява НКРЕКУ про підняття ціни на електрику і тепло.

Уявляєте, чого чекати далі...

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів