Сергей Осолодкин

Заслуженный журналист Украины

«Слуги» народу України вимирають від «голоду» і «холоду»

 «Слуги» народу України вимирають від «голоду» і «холоду»
Тим, у кого слабка нервова система, нестійка психіка, або є схильність до нервових зривів, переконливо раджу цей матеріал не читати, аби потім не звинувачувати автора у тому, що він підриває їх здоров'я.

А для того, аби не виникало непорозумінь заявляю: все, про що йдеться у статі підтверджено різними відкритими джерелами. Стаття не «підриває» авторитет керівництва Української держави, а відображає дійсність.

В Україні закінчилася Всеукраїнська гра «е-декларування», відповідно до якої чиновники певних рангів повинні у термін до 1 жовтня подати електронні декларації.

Не дивлячись на те, що не заповнення, неправильне заповнення декларації тягне за собою відповідальність (штраф від 17 до 51 тис. грн., або засудження до 2 років), чиновники намагалися до останньої миті саботувати процес. Іноді здавалося, що декларування взагалі не буде, що його сприйняли як забавку, якою пограються місяць-другий та й забудуть.

Ще влітку, коли почали кампанію, частина високопосадовців, не на камери не раз наголошували, що прийде час і декларування або відмінять, або перенесуть на невизначений час. Та коли стало зрозуміло, що питання «безвізового режиму» так само відкладуть на «невизначений час» (одна з умов «безвізу» - утворення Національного агентства по запобіганню корупції (НАПЗК), яке КМУ «народив» у березні 2015 року), взялися до роботи.

Коли схаменулися, виявилося, що система не готова, «скажені гроші» витрачені на її створення витрачено невідомо на що – програмне забезпечення написано непрофесійно, не відповідає вимогам ТЗ.

Знадобилося втручання Президента, який заявив, що проект буде запущений у зазначений термін, а ті хто винні у його зриві понесуть персональну відповідальність. 11 серпня Порошенко заявив, що електронне декларування вступить в силу 15 серпня, і він не потерпить відстрочок. Але 12 серпня Державне підприємство «Держспецзв'язок» (ДСС) відмовилося видавати сертифікат – програма не відповідала системі безпеки. Кому й як «виламували» руки невідомо, але 31 серпня ДСС атестував систему і 1 вересня її «запустили».

Відповідно до закону у 2016 році розширені електронні декларації повинні подати у 60-денний термін (до 1.11.16р.) службові особи, які займають відповідальні та особливо відповідальні посади.

І все ж, більшість продовжувала сподіватися, що процедура їх омине. Та коли стало зрозуміло, що «обійти» питання не вдасться – почалася паніка. Депутати, чиновники один за одним стали заявляти, що існує безліч проблем. Останні десять днів до закінчення декларування інформаційний просторі України нагадував поле бою. Коли чиновники взялися до роботи, то зрозуміли, що електронну декларацію заповнити значно складніше ніж паперову: це питання не можна доручити комусь з підлеглих – вони не мають доступу до «закритої» родинної інформації, з одного боку, з іншого – недосконалість системи давала про себе знати тим більше, чим більше з'являлося бажаючих зареєструвати декларації.

І тут «з'їхати» з теми не вдалося – Порошенко, під час інтерв'ю для Українських телеканалів, 23 жовтня, заявив: «Недосконала форма електронного декларування не є приводом для того, щоб не подавати декларацію... За ці 9 днів, президент України Петро Порошенко за будь-яких обставин декларацію заповнить і оприлюднить».

Чиновники будь-якими засобами намагалися протягти зміни до змісту декларації. Але НАПЗК було непохитним: за 10 днів до закінчення терміну там внесли змін у інтерфейс (вигляд), але не змінили суть.

На 24 жовтня було подано 27 тисяч декларацій, а цифрові підписи зареєстрували більше як 69 тисяч осіб. З понеділка процес активізувалося і тут виникли нові технічні проблеми: починаючи з 26 жовтня фахівці фіксували постійну нестабільність роботи реєстру, пік яких стався вночі з 27 на 28 жовтня.

Того ж дня було «Вирішено підготувати проект рішення про звернення до генпрокурора для з'ясування обставин і оцінки ситуації, що склалася», – про це заявила Голова НАПЗК Наталія Корчак, висловивши при цьому побоювання, що негайне звернення до прокуратури може перешкодити роботі реєстру, тому було вирішено зробити це після закінчення терміну подачі декларацій. Крім того, НАПЗК поінформувало профільний комітет ВРУ, КМУ та АП про ситуацію з нестабільною роботою сайту.

Вдень 26 жовтня система налічувала майже 42 тис. декларацій, а сайт не витримував кількості запитів і постійно «падав». На ранок 27 жовтня в системі було 52 тис. декларацій. За 4 дні до закінчення декларування НАПЗК засипали вимогами про перенесення кінцевого терміну подачі декларацій.

«До завершення подачі декларації залишилися 4 дні і 4 ночі. Предметом нашого обговорення не є питання про перенесення термінів подання декларації», – зазначила Голова НАПЗК.

За три доби НАПЗК отримала понад 200 скарг. Найчастіше скаржилися: нардепи, судді, представники прокуратури.

«Заповнити електронну декларацію дуже складно через те, що система регулярно видає помилки», – заявив заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука. – Мені в декларацію потрібно внести земельну ділянку розміром шість соток і третю частину квартири площею 18 м2. І я не можу цього зробити. Виходить, я тепер саботажник, корупціонер і мене треба посадити... Мене цікавить, з якого дива я, як користувач, не можу внести свої дані. Крім цього, цікаво, звідки виплила ця компанія, яка займалася розробкою системи і як вона виграла тендер. Це все погано пахне». Сподіваємося відповідь на це питання ми почуємо.

І все ж, усі збої у системі не звільняли чиновників від відповідальності. Наталія Корчак переконує, що чиновники мали достатньо часу, щоб оформити і зареєструвати свої декларації: «У якійсь мірі це просто халатність і наш український менталітет – все залишати на потім». За її словами щодня до НАПЗК надходило до 4 мільйонів звернень, що й погіршувало роботу сайту: «Система має велике навантаження. Оскільки вона працює в режимі онлайн – відбуваються системні збої. Ми з системним адміністратором, з ДП «УСС» цілодобово співпрацюємо в цьому напрямку.

Станом на 26 жовтня у системі було зареєстровано понад 77 тисяч користувачів, що значно перевищує той обсяг осіб, які повинні подати декларацію у цей період».

Станом на 8 годину п'ятниці, 28 жовтня, у системі було зафіксовано 70 тисяч електронних документів, а о 8.33 їх було вже – 70 533(!).

Того ж дня Наталія Корчак змушена була визнати: «Сьогодні Держспецзв'язку доповіла, що система працює, але технічні служби НАПЗК станом на цю хвилину фіксують, що навантаження на серверне обладнання, яке забезпечує прийняття, обробку та накопичення інформації системи електронного декларування становить не більше 10%.

Хід подій останнього дня свідчить про неспроможність адміністратора і хостинг-провайдера системи ДП «УСС» забезпечити необхідну пропускну здатність магістральних каналів зв'язку і канального мережевого обладнання до системи».

Чиновниця попередила, що буде змушена звернутися до правоохоронних органів щодо порушення кримінальної справи про зрив електронного декларування.

Перед тим представники «ДСС» констатували неодноразові мережеві атаки на систему, що змусило їх також звертатися до правоохоронних органів.

Так працювали в останні 10 днів. Що напрацювали? Далі коротко про те, хто і що має. Для того, аби здійснити насправді ретельний аналіз того чого і скільки мають наші можновладці знадобиться не один день. Навіть та інформація яка є у розпорядженні автора займає понад 80 сторінок друкованого тексту. Тому далі тільки поверхневий огляд (по основних фігурах українського політикуму).

Президент України Петро Порошенко 62 мільйони доходів (банківський рахунок збільшився до 564 млн. грн.). Детальніше тут.

Спікер Верховної Ради Андрій Парубій: «Дружина має у власності квартиру на 21,6 м2. Їй належить земельна ділянка 11 соток з будиночком 32 м2... Квартира батька 142,6 м2. Квартира 41,58 м2 – я там формально зареєстрований. Більшу частину року проживаю в Києві, в готелі Київ. Відповідно і задекларував цей готельний номер на 50 м2.».

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман. У власності: житлові будинки (995 м2); 3 магазини; 2 вбудовано-прибудованих приміщення; 2 земельні ділянки (3000 м2); 2 ділянки (6000 м2; 2 квартири; 12 годинників (серед яких Rolex і Parmigiani); ювелірні прикраси; 2 автомобілі («Land Rover», «Volkswagen»). Грошові активи: 2,4 млн грн, €460 тис., $870 тис. У дружини – 1,6 млн грн. та $372 тис. готівки.

Глава Національного банку Валерія Гонтарєва $1,8 млн., 62 тис. грн. У сина 1,1 млн грн. у банках. Нерухомість: квартира 106 м2, (ціна 17 тис. грн.); земельна ділянка 900 2м. (ціна 656 тис. грн.); садовий будинок (250 м2). 2 авто: «Porsche Panamera» (919 тис. грн.), «Porsche Cayenne» (857 тис. грн.).

Гонтарева заробила 1,7 млн грн, ще 1,5 млн грн отримала по відсотках, 23,5 млн грн від власної компанії.
Чоловік: земельна ділянка (2050 м2), житловий будинок (396 м2), ціна 60,5 тис. грн.; авто Toyota Land Cruiser Prado. Син: 2 квартири (ціна 3,1 млн грн.).

Генеральний прокурор Юрій Луценко: має 3 квартири та будинок (разом з родиною). Син: дві компанії (ціна 4,69 млн грн.). Дружина: $280 тис готівки, 2 квартири (381 м2, ціна – 10,8 млн грн), будинок (203,9 м2), земельна ділянка 775 м2.

У безкоштовній оренді ділянка (2475 м2), будинок (859 м2), гараж.

У Юрія – немає транспортних засобів; у Ірини – 2 авто; плюс безоплатна оренда авто у сина; Олександр володіє BMW X5 (1,4 млн грн).

Доходи: Юрій – 181,8; Ірина – 236,8 (депутатська діяльність), 368 тис. грн. (надання майна в оренду), 20 тис. гонорар, 310 тис. % по депозитах; Олександр – 1,3 млн грн.

На банківських рахунках: Юрій – 12,5 тис. грн, €469, $6,5 тис. І 150 тис. грн готівки. Ірина: 1,8 млн грн. готівка - $280 тис., €50 тис. і 450 тис. грн.

Перший віце-прем'єр-міністр, міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів: 355 тис. грн, €29 тис. і $234 тис готівки.

Власність: 9 земельних ділянок (6 328 м2); квартира у Львові (85,1 м2), офіс у Львові (74,6 м2), будинок в Східниці (174 м2). Орендує номер у готелі в Києві (35 м2.).

Дружина: 3 об'єкти незавершеного будівництва (2 176 м2); приміщення у Львові (235,6 кв. м), гараж (26,6 кв. м); 2 квартири (84 м2,), офіс (103,1 м2), майстерня (42,4 м2) – все Львів.
Дочка: 4 квартири (332 м2) – Львів.
У Кубіва є автомобіль Toyota Corolla, у дружини – Audi Q5.

Кубів задекларував ряд об'єктів рухомого майна, вартість яких перевищує 100 мінімальних заробітних плат, зокрема, годинник марки Omega і картину (ікону) 1838 року. Кубів має доходів – 183 408 грн, дружина – 256 535 грн.

У Кубіва казначейські зобов'язання на 40 тис. грн. і 64 878 грн в банку.

Глава Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький: 2 земельні ділянки (2200 м2), квартира, автомобіль Mitsubishi Outlander; 50 тис. грн. $53 тис., €12 тис. готівкою. Орендує кімнату в гуртожитку (17,6 м2). Квартира (61,1 м2), власниця Марія Холодницька.

Доходи: 55 951 грн зарплати Голови Сап; 268 тисяч – як перший заступник прокурора АР Крим. На рахунках в банку 61 293 грн. Готівка: $53 тис., €12 тис., 50 тис. грн. Позичив третім особам $4 тис.

Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик: $890 тис. €240 тис. і 4,7 млн грн. готівки; добровільні внески 1 млн грн для партії «Блок Петра Порошенка» Солідарність».

Володіє: квартира (287,7 м2), будинком (561,4 м2), 3 ділянки (3070 м2). Син: ділянка (126 тис. м2.). Авто: він – 2, дружина – 3, син – 1.

Витратив 574,776 тис. грн. на Мальдівах (оплата готелю або покупка рухомого майна), 1 523,394 тис. грн на фінансування виборчої компанії мера Івано-Франківська.

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков: ділянка (1200 м2), квартира (39 м2), 2-і (657 м2) (спільно із дружиною).

Має: колекцію творів мистецтва відомих художників, зокрема гравюру Пікассо, антикварні ікони, бісерні вишивки і начерки; колекція бронзових, чавунних, срібних і кам'яних статуеток 19-20 століть, предмети антикваріату; значну колекцію вин значної витримки (від 1945р); набори італійських меблів, для житла і кабінету, колекцію холодної зброї, шахи з інкрустацією; ювелірний вироб з золота і срібла у вигляді бурової нафтової вишки.

Дружина: 4 шуби, золоті персні з діамантами та інші коштовності.

Разом: колекція брендових сумок Hermes, Chanel і Louis Vuitton.

Аваков володіє акціями футбольного клубу «Металіст», 100% правами італійської фірми Avitalis s.r.l. (8,8 млн гривень) і 99,99% ТОВ «Трастова компанія Авакова» (205 тис. грн), дружина – приватного акціонерного товариства «АКБ Базис», вартістю 1,3 млн грн., є кінцевим бенефіціарієм ПАТ «Інвестор», ДП «Інвестор Еліт Буд», «Дослідницький центр медіатехнологій», "Інвестор охорона сервіс", "Інвестор Еліт Сервіс", ПП "Органіка 2007" і "Карст-8", ТОВ "Вітер", "Бедж", "Енергетичні машини", "Інвестор-фонд", "Телекомпанія АТН" і «Видавничий будинок «Інвестор».

Готівка: Аваков – 265 тис. грн, $178 тис, €118 тис., 2,1 тис. Англійських фунтів; дружина – $275 тис. і €30 тис.

Міністр юстиції Павло Петренко: 2 квартири, 2 земельні ділянки, картини, 870 тис. грн., €84 тис., $505 тис. готівки. 2 картини, 2 ікони, колекція з 16 гравюр, 2 годинника (Ulysse Nardin і Perrelet); земля (3 тис га); орендує квартиру в Києві (144,3 м2). У власності автомобілі Volksvagen Golf, Land Rover, орендує Toyota Camry.

Доходи: 3 807 974 грн; 2 100 000 грн від відчуження нерухомого майна; отримав 82 954 грн відшкодування від Ради Європи за відрядження.

На банківських рахунках: $1 033 444, €1 903 та 217 гривень.

Міністр інформаційної політики Юрій Стець у 2015 році позичив третім особам €40 тис. і $50 тис, а його дружина €40 тис. і $50 тис. Стець з дружиною є кінцевими бенефіціарами міжнародного благодійного фонду «Моя Україна». Дружина – кінцевий бенефіціар громадської організації "Інститут інформаційної безпеки". Доходи: він – 210 058 грн, дружина – 85 187 грн. Власність: земля (1 325 м2), будинок (217,7 м2), 3 квартири, 3 автомобілі. У банках: у нього – 50 346 грн, $3 395, у дружини – 145 тис грн.

Глава Національного антикорупційного бюро України Артем Ситник: 250 тис. грн., $10 тис. готівки, квартира. У дружини – земля (416 м2), ціна 94,3 тис. грн. Користується машиною – Hyundai Elantra (178 тис. грн.), належить батькові.

Доходи: він – 903 тис. 914 грн в НАБУ, 2 тис. 290 грн в ТОВ «Компас», 10 тис. грн – від заняття «незалежною професійною діяльністю», дружина – 45 тис. 351 грн. Готівка: 250 тис. грн і $10 тис.

Начальник Генштабу Муженко: 300 тис.грн., $20 тис. готівки; недобудована дачу, премія (54 тис. грн.).

У дружини: квартира (101,90 м2), земля (985 м2); у дочки: земля (1200 м2). На рахунку в банку у Муженко 140 042 грн, готівкою: $20 тис, 300 тис грн. Ще $10 000 дав у борг. У подружжя – $2 691.

Міський голова Дніпра Борис Філатов вніс у декларацію куплений квиток у космос.

Харківський міський голова Геннадій Кернес у 2015 році отримав дивіденди в сумі 11,097 млн грн. Задекларував готівку в сумі 42 млн. грн, має колекцію годинників: Patek Phillipe, Rolex, FPJourne, Cedrik Johner, Jaeger-LeCoultre, Audemars Piguet, Franck Muller.

Кернес зазначив, що продав майно за 4,27 млн. грн. і знову не вказав жодного члена сім'ї, не вказав компанії, фактичним бенефіціаром яких є. Задекларував витрати на цінні папери і рухоме майно в сумі 4,83 млн. грн.

Мер Львова Садовий задекларував торгову марку "Самопоміч", всі інші активи сім'ї записані на дружину: земля (702 м2), будинок (660,4 м2), автомобіль Mersedes Benz Viano. Дружина кінцевий бенефіціарій: «ТРК «ЛЮКС», «Радіо» Континент», «Телевізійна та радіомовна компанія «ЛЮКС», «Контакт-Інформ», «ВІСМА-РАДІО-ТБ», «Радіокомпанія ЛЮКС», «Захід. Нет» та кафе «Королівський двір»; має готівки на $15 тис., в банку тримає 45 234 гривні.

Дохід: Садового – 107 323 грн, дружина – 752 233 грн (зарплати).

Садовий вказав витрати у сумі 90 028 гривень в рахунок оплати програми навчання «Лондон Кваторіал Програм» у Великобританії.

Глава фракції "Народний фронт" Максим Бурбак: 2,5 млн грн, $30 тис., €19 тис. готівки. Має: 5 квартир, 2 легкових авто, 8 вантажівок, 11 причепів і напівпричепів, $150 тисяч готівкою, землю (1000 м2), квартиру (113,4 м2), 2 автомобілі.

Дружина: будинок (82,6 м2), квартира (106,10 м2), земля (2474 м2), кінцевий бенефіціарій ПП «ТБ ЛОГ» (4 млн грн), авто.

Дохід: 77 925 грн. У дружини: в банку – 1,3 млн грн., готівки – 2,5 млн грн, $30 тис. і €19 тис.

Заступник голови фракції БПП Матвієнко задекларував храм у Вінницькій області. Користується кімнатою 62,5 м2 у будинку відпочинку «Конча-Заспа». Орендує землю (1500 м2). Має: землю (5000 м2), гараж (43,8 м2). У спільній власності квартира (114,5 м2).

Депутат Верховної Ради В'ячеслав Костянтинівський (позафракційний): $14,7 млн (382 млн.грн.) готівкових коштів і позичені у екс-міністра вугільної промисловості Віктора Тополова $5 млн. Крім того має 6 778 776 гривень і €500 тис. готівкою.

Має: 6 годинників, рушницю, апартаменти у Єгипті (199 м2), ціна 1 829 362 грн., 3 земельні ділянки (13 978 м2), будинок (649 м2), квартиру (85 м2), гараж (85,3 м2), 4 авто. Витратив 184 106 гривень на оренду дачного будинку (94 м2.)

В банках: 373 313 687 гривень. Цінні папери (17,964 млн грн.).

Дружина має – ювелірні вироби, шубу, сумку Chanel і годинник. Сім'я Костянтинівського доходів в 2015 року не задекларувала.

У розділі фінансові зобов'язання вказана сума – 120 003 335 гривень.

Нардеп Микола Фролов (БПП) заявив, що в ході підготовки до подачі е-декларації виявив у реєстрах зареєстровані на себе кілька квартир у різних містах України та «Таврію» 1994 року випуску. При цьому нардеп запевняє, що ніколи про них «не чув», «не купував», «не володів».

Народний депутат від фракції «Воля народу» Олесь Довгий: 95 картин, 2 квартири, 12 елітних годинників, близько $2 млн готівкою і $500 тисяч в банках, авто LEXUS LS; у дружини PORSHE MACAN S (1,23 млн грн.). Є власником 100% ПП, яке коштує понад 15 млн. грн.; є кінцевим бенефіціантів 19 компаній. Отримав грошовий подарунок від батька – 744 тис грн.

Народний депутат від "БПП", заступник голови комітету ВР з питань фінансової політики та банківської діяльності Руслан Демчак: 133 млн гривень готівкою, будинок (355 м2) Лондон, будинки (407 м2), квартира (47 м2) Україна. У банках: 2 726 грн, 386 британських фунтів і 10 гривень.

Дружина володіє акціями на суму 4,4 млн. грн. (Лондон). За 2015 рік Демчак задекларував 80 тисяч депутатської зарплати і 1,1 млн грн. доходу від продажу рухомого майна його дружини.

Народний депутат від Херсонщини Іван Винник (БПП): 75,9 тис грн зарплати, 167,9 тисяч гривень бюджетна компенсація на оренду номера у готелі, 80,5 тисяч грн на виконання депутатських повноважень.
Будь-яких фінансових активів або нерухомості, не задекларовано. У власності автомобіль BMW 750i. Винен 335 млн грн ПрАТ «Альфа-банк».

Ось у таких «злиднях» живуть наші з вами слуги. А що маємо ми?

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів