Сергей Осолодкин

Заслуженный журналист Украины

Якою ж буде політична зима на Херсонщині?

Якою ж буде політична зима на Херсонщині?
Разом з темою можливих загальнодержавних виборів, у останні кілька місяців, в херсонському політикумі, активно обговорюється тема можливих дострокових виборів Херсонського міського голови?

Що стало причиною таких розмов? Чи є підстави вважати, що такі вибори можливі?

Політики люди «добрі», вони із запальним задоволенням готові «підставити» своїх «друзів-опонентів» не тільки по «коаліційним» угодам, але й по «опозиційним» та «демократичним» клановим угрупування.

Всі «товаришують» один з одним, всі «клянуться» у вірності, але, як тільки видається нагода, готові не те що підніжку підставити, але й ніж у спину «увіткнути».

Як правило таке частіше зустрічається на загальнодержавному рівні, серед політиків всеукраїнського масштабу. Втім, від своїх «старших» колег не відстають й місцеві політики (як віддзеркалюють те, що роблять їх «старші товариши» на «вищому» політичному рівні).

Історія, яка трапилася у Херсонській обласній раді стала виключенням з правил. І є прикладом того, як можуть у разі необхідності чи то політичної, чи то економічної, а можливо насправді у боротьбі «за людей», об'єднатися депутати різних політичних сил (які гуртом змогли й «батька побити»).

У даному випадку у ролі «батька» витупив колишній Голова ОДА, колишній Голова обласної ради Андрій Путілов (представник БПП «Солідарність»). Саме за списками цієї політичної сили Андрій Станіславович став депутатом. Він не перемагав у окремому окрузі, він йшов за списком партії під № 1, і автоматично став депутатом, коли політсила набрала 5% голосів виборців.

Розрахунок, скоріш за все, був на те, що пропрезидентська партія переможе (сама, чи за допомогою адміністративного ресурсу). Виникало лише питання: чому Андрій Путілов вирішив змінити крісло Голови ОДА на депутатський мандат? Були проблеми у Києві (Голову ОДА призначають і звільняють)?

На що був розрахунок? Путілов стане Головою ради (БПП розраховував, що набере максимальну кількість голосів і приведе максимальну кількість депутатів щонайменше 50% + 1 голос) і буде спокійно «панувати» 5 років? Скоріш за все саме так.

Та коли стали підбивати підсумки і партії, і її керівникам довелося «опуститися з небес» і відчути всю гіркоту правди життя. Абсолютної більшості БПП зібрати не вдалося. Більш того, хоч БПП і має «найбільшу» фракцію (це подають як «перемогу», і трактують як те: «більшість громадян Херсонщини підтримують пропрезидентську політичну силу») та толку від цього нуль.

Партія не перемогла. Маючи «велику» фракцію, БПП не має можливості самостійно приймати рішення – голосів не «назбирали».

Що стосується обрання Голови облради, то рік тому, голосів вдалося «наскребти» різними способами: когось "попросили", комусь обіцяли, когось купували...

Пройшло трохи часу і все стало змінюватися. Вже навесні стало зрозуміло: авторитет партії та її представника падає тим більше, чим більше зубожіє народ.

То, чого ж Путілов пішов з ОДА? Про те, що під ним «хитається» крісло говорили давно. Кілька разів з неофіційних джерел приходила інформація: «ось-ось»... Не новина. Кожного нового керівника ОДА людська молва «знімає» з посади чи не через тиждень після призначення. Не оминули такі плітки й Путілова та все ж з посади він пішов сам.

Чи виграв Путілов? Без сумніву. Довгий час крісло Голови ОДА залишалося «вакантним». Офіційно областю керувала переший заступник, але фактично при владі залишався Путілов («поєднуючи» дві посади Голови ради (офіційно) і Голови ОДА (неофіційно). Тягнули ситуацію так довго, як тільки могли.

Та, зрозуміло, що вічно це тривати не могло. В область «призначили» нового «керманича». І знову виграв Путілов. Новий призначенець – колишній підлеглий Путілова - старшого, тому не секрет, що Андрій Гордєєв (який прийшов в область з посади депутата Верховної Ради України), знаходиться під певним впливом родини Путілових.

Цікаво, що Гордєєв обирався у ВРУ по тому самому округу, по якому колись депутатом ВРУ був Путілов - молодший. Загальна картина стала зрозумілою: Андрій Путілов – хоче повернутися у ВРУ (спокійно, голосуй як накажуть, вирішуй власні проблеми і ніякої відповідальності).

Скоріш за все під гарантії того, що Путілов «повернеться» у Раду замість Гордєєва і сталося призначення (задурно віддавати голос, яких у БПП у ВРУ і так обмаль ні хто б не став). Що ж стосується облради, то там, мабуть, розраховували посадити у крісло Голови – свою людину.

Розклади були зрозумілими. І все ж аналітики попереджали: результати не гарантовані, для перемоги треба чимало працювати, загальна ситуація і в області, і в місті суттєво змінилася. Але Путілов так і не дослухався до порад тих, хто говорив, що одного адміністративного ресурсу для перемоги не вистачить.

Результати стали несподіванкою хіба що для Андрія Путілова та Адміністрації Президента (як відомо по жодному мажоритарному округу представник від правлячої партії так і не зміг виграти вибори).

Про ситуацію у БПП на сьогодні говорити не будемо, повернемося до ситуації в області.

Так чи інакше, але програш Путілова став кроком до наступного акту багатоактної драми. Я, і багато місцевих політологів неодноразово говорили: програвши виборів у ВРУ Путілов програв все – залишиться і без цієї посади.

Перші підтвердження прогнозам з'явилися вже у липні, коли частина депутатів облради висловилися щодо незадовільної роботи Андрія Станіславовича. У серпні сталася перша спроба зняття (тоді Путілову вдалося відстояти себе шляхом неймовірних маніпуляцій). Друга спроба, у вересні, була більш результативною – Путілов пішов у політичне небуття.

Як і прогнозували, новим Головою облради став представник партії «Батьківщина» Владислав Мангер. Про результати діяльності якого говорити ще рано...

Слід звернути увагу, що паралельно із цим обласним політичним процесом відбувається ще один - щодо зміни влади у Херсоні.

Критикують діяльність міського голови Херсона Володимира Миколаєнко давно. Треба зазначити, що Володимир Васильович чи то сам, чи то за «допомоги» «друзів-радників», робить все можливе для того, аби його не просто критикувала, а ненавиділа більшість мешканців обласного центру.

Про дороги, ліфти, сміття (яким завалено місто) говорять із такою завидною регулярністю, що залишається дивуватися, як він ще при посаді? Припускаю, що останньою краплиною стане зима. З кожним днем ночі стають все більш холодними, а тепла в оселях як не було так і немає.

Цими днями у місті офіційно стартував опалювальний сезон. Скоро все встане на свої місця...

Фахівці від ЖКГ твердять: ситуація з підготовкою міста до опалювального сезону не жахлива, а жалюгідна. Цього року, як ніколи раніше, Володимир Васильович так і не спромігся напрацювати собі іміджу на темі – «підготовка до зими» (невже «радники» підказали, що тема «Дня міста», святкування якого повністю провалили, принесе більше дивідендів?).

Не своєчасне призначення профільного заступника, який би опікувався відповідними питаннями, дає результати. Всім відомо, що сам Володимир Васильович, не є великим фахівцем у цій галузі, і тому часто-густо покладається на поради наближених.

Прикро, але радників собі мер підібрав нікчемних. Тих, хто має мізки керувати процесами від справ відсторонили (політичні мотиви), «люстрували». Когось цікавить, що останні два роки розганяють фахівців? Головне «партійний квиток», «активіст», «майданіст»...

Миколаєнко так і не вистачило сил та мудрості відстояти тих людей, які насправді можуть опікуватися питаннями життя міста; які не носилися, як дурінь з торбою, по різного роду «майданах», а весь час працювали.

Настає час розплати. «Друзі» і «радники» залишаться у тіні, відповідати за все буде сам Миколаєнко (можливо кріслом).

Тих, хто готові підштовхнути Миколаєнко в «останній путь» хоч греблю гати. Таких людей досхочу і у нинішньому прямому оточенні мера. Поки не буду називати прізвища, але серед нових фаворитів є кілька людей, які свого набули досвіду на організації слухань, проведенні зібрань, створенні ініціативних груп по відстороненню попередника Володимира Миколаєнко – Володимира Сальдо.

Чи вистачить у Миколаєнко мізків перемогти «друзів», які готові його «закопати»?

Та, тут не все так просто. Перед тим, як відправити Миколаєнко у відставку треба підготувати плацдарм для наступних дій. «Зняти» Миколаєнко можна, а що буде далі? Відповідно до посади «т.в.о.» стане Секретар ради, і саме він (вона) буде керувати містом до проведення позачергових виборів.

Тут саме час згадати історію. Пам'ятаєте як тривалий час містом керувала т.в.о. мера Зоя Бережна? До влади Зоя Яківна (на той час Секретар ради) прийшла після того, як Володимир Сальдо був обраний депутатом ВРУ. Понад півроку ВРУ не приймала рішення щодо призначення позачергових виборів.

Саме тому політологи наголошують: слід внести зміни у виборче законодавство і віддати «призначення» позачергових або проміжних виборів у руки ЦВК. Адже тут суто формальна процедура – людина складає повноваження (депутат, мер) – ЦВК у триденний призначає вибори (сьогодні за законом вибори призначає ВРУ, а ЦВК їх організовує і проводить).

На фоні того, що Секретар ХМР, пані Урсуленко, представляє провладну партію (у якої у ВРУ є кількість голосів, щоб заблокувати процес призначення виборів), то можна бути упевненим, що у разі якщо влада перейде у руки Урсуленко, то БПП тягнутиме процес максимально довго.

Отож перед тим як «зняти» мера, треба «замінити» Секретаря ради. Якщо процедура відсторонення мера складна і довга у часі, то з Секретарем все простіше (його депутати обирають/знімають самі, шляхом голосування).

Проте, що пані Урсуленко ризикує залишитися без посади говорять давно. А після того як «Батьківщина» змогла переломити ситуацію в обласній раді, стало цілком зрозумілим, що панові Миколаєнко прийшов час дуже сильно хвилюватися за свою посаду, а пані Урсуленко думати про те, що вона теж може змінить місце роботи.

Минулого тижня стали активно говорити про те, що депутати і ті, хто радять Миколаєнко у «концертно-видовищних діях», і ті, хто підтримував його на майдані, і ті, хто знаходяться до нього у відкритій опозиції нарешті домовилися, і Урсуленко замінять на людину, яка буде тримати місто у руках після можливої відставки Миколаєнко до позачергових виборів (свого часу так сталося з самим Миколаєнко).

Така рокіровка має багатовекторність. По-перше, Секретарем ради стає «своя» людина.

По-друге, ще раз доводять містянам, що БПП не та «сила», якою була 3 роки тому (суттєвий удар по іміджу і партії, і президента, якщо це його ще турбує).

По-третє, такий розклад піднімає політичний імідж відповідних партій (переконаний, що пропонуватимуть компромісну особу, для того, аби не дражнити «націоналістів», і не давати зайвий привід (поки що) влаштовувати демарші і демонстрації «активістам», звинувачувати всіх у «зраді», у «здачі» міста, і іншій «лабуді» політичного розливу).

Втім тут є ще одна «закладка». Призначення Секретарем людини, що не підконтрольна БПП, дає упевненість у тому, що у ВРУ не будуть довго тягнути з призначення позачергових виборів (зі сподіванням на те, що провладна сила захоче привести у крісло мера «свою» людину).

Що стосується «зняття» Миколаєнко, то тут є ще одна «підводна» течія: не відкидається варіант сценарію, що руками «опозиції» хочуть прибрати Миколаєнко, аби потім «поставити» свою людину. Наскільки така ситуація ймовірна? Треба обговорювати окремо, а поки час роботи висновки.

Отже, для того, аби досягти задуманого, між собою повинні порозумітися ті, хто мають голоси.

В області знайшли між собою порозуміння кілька партій, які можуть отримають преференції у політичних іграх. Не дивлячись на те, що «середнячки» не мають численні фракції (для самостійного прийняття рішення), але разом з «меншими братами» (тими, хто має 4 – 10 мандатів, і які теж нездатні самостійно вести політичну гру), вони утворюють «більшість».

Виграють від цього і «малі», які у тандемі з «середняками» отримують рекламу своєї політсили (у світлі того, що позачергові вибори до ВРУ вітають у повітрі, це суттєвий плюс).

Таким чином вперше в Україні, саме на Херсонщині між собою переплелися два процеси – вибори двох рівнів: партії для того, аби мати підтримку на загальнодержавному рівні знаходять порозуміння на місцевому і разом стають «поважними» політичним гравцями, які можуть говорити: «Ми зробили!» Т.т. об'єднавшись «середнячки» і «малі» утворюють «більшість», що дає авторитет і політичні дивіденди.

Якщо таке станеться і у місті, то Херсонщина стає законодавцем політичної моди.

А може все простіше? Може саме на нашій області відпрацьовують певну «схему», «механізм», «пілотний проект» (називайте як завгодно), який потім буде розповсюджений на всю країну?

В усіх випадках ситуація в області явно не на користь провладної сили. Її «обклали» з усіх боків так, що вона змушена вже навіть на оборонятися, а відступати виправдовуючись.

Якщо й далі процеси будуть тривати так, як вони йдуть сьогодні, то Херсонщина стане майданчиком «політичних перетворень».

Пригадайте. Депутати Херсонської обласної ради запропонували обласній державній адміністрації «повернути раді делеговані повноваження» щодо управлінням ЖКГ. Не захочуть по-доброму – відберуть по-закону... А там і наступні кроки: освіта, охорона здоров'я, транспорт? З часом стане зрозуміло всім, що «король – голий»...

Кажуть нас чекає складна зима – з можливим колапсом системи опалення. Хоча, здається, ми можемо стати свідками ще одного колапсу – політичного?

Не знаю, як гідрометеорологічна, але політична зима буде «гарячою»...

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів