Сергей Осолодкин

Заслуженный журналист Украины

Херсонці, чи знаєте ви, хто винен у поборах в школах?

Херсонці, чи знаєте ви, хто винен у поборах в школах?
Минулого тижня одна із громадських організацій запросила журналістів на «круглий стіл», під час якого озвучила інформацію,яку активісти зібрали шляхом анонімного опитування батьків, у яких діти навчаються у школах та відвідують дитячі дошкільні заклади.

Сума «благодійних внесків» тільки у одній окремій школі сягає понад 500 тисяч гривень!

Чиновники від міської влади, які були присутні на заході, робили «круглі» очі й вдавали здивування. Чи може вони й насправді були здивовані тими сумами, які озвучили громадські діячі?

Можливо спритні ділки від освіти «на місцях» не все «зароблене чесною працею» доносили до будівлі на вул. Комунарів (міське управління освіти), а звідти до пр. Ушакова (будівля міськвиконкому)?

Шляхом збирання анонімної інформації на власній «гарячій лінії», громадські діячі довели, що школи та дитячі дошкільні заклади живуть на 70 – 90% за рахунок того, що збирають з батьків. Невже це новина для влади?

Невже ніхто не знає, що тільки дитина переступає поріг навчального чи виховного закладу, як батькам ставлять вимоги: ви повинні здати пожертви на «клас», на «школу», на «парту», на... таких «на» чимало.

Наприклад, батьки кількох поколінь дітей, які навчалися у гімназії № 6, регулярно здавали гроші на «ремонт даху». Якщо порахувати все, що здали, то виходить, що той самий «дах» мабуть у п'ятий раз вже перекривають шифером, який у кілька сантиметрів вкритий сусальним золотом.

А до будівлі однієї з шкіл у Шуменському мікрорайоні вже прибудували 50-ти метровий Олімпійський басейн на 10 доріжок...

Куди витрачають гроші? Відповідь банальна й мерзенно проста – крадуть. Чому? Тому, що чиновники й правоохоронці дивляться на це крізь пальці...

Невже за всі роки Незалежності України у жодного посадовця, які повинні стояти на пересторозі порушень, не виникало бажання навести лад? Звісно, що питання виникало та дієвих кроків не вживали. Чому? Хтось боявся... Хтось з цього мав зиск...

Так звані «благодійні» фонди чи не у 90% шкіл відкриті із порушенням чинного законодавства. Практично в усіх школах та садках гроші збирають із прямим порушенням. Чому податкова на це не звертає увагу?

Під час «круглого столу» громадські діячі наголошували, що засновниками «фондів» здебільшого стають директори шкіл, або завгоспи. Дуже рідко коли цим питанням займаються самі батьки.

Але й вони направо та наліво порушують закон, адже просто не знають, як саме повинен функціонувати такий «благодійний фонд», і скільки років ув'язнення їм може «відміряти» Феміда, якщо уважно «придивиться» до їх самодіяльності.

Чому ж батьки хоч і лаються, хтось у голос, хтось пошепки на кухні та, все ж, роблять «добровільні» внести?

На них вдало «давлять»: то, дитину пересадять на задню парту... то, дитина різко починає «погано» вчити уроки... то, випадково з'ясовується, що у атестаті замість прогнозованих 11 – 12, може «випадково» з'явитися 6, або й навіть 5 балів... Варіантів «натяків» в руках вчителя безліч...

Що може врятувати дитину? Батьківська щедрість щодо фінансувати «фонду». Я не кажу, що всі вчителі так діють, що всі вони корисливі, що кожен тільки й думає про те, як заробити... Вони теж не самі так вчиняють. Їм так само «натякають», що вони не «виконують план»... І на них тисне «машина» поборів. Хто і коли її зупинить?

Громадські активісти показали, що саме не так у цій справі. Та чи може громадська організація зупинити це? Малоймовірно. Прав у неї обмаль.

Здається саме тут карти в руки повинні взяти нові «демократичні» сили – депутати Херсонської міської ради цього скликання, які так активно взялися «боротися» із корупцією...

Чи поборють? Подивимося. Наприклад вже на цьому тижні, під час засідання антикорупційної комісії Херсонської міської ради, депутати взялися активно обговорювати питання й констатували: «у більшості випадків поборами в школах займаються директори та завідуючи навчальними частинами, які часто густо стають засновниками так званих «благодійних фондів».

На комісії навіть прозвучало, що «дане питання вже стоїть на контролі міськвиконкому і просто зараз розробляються нормативи, які будуть бар'єрами для здійснення подібної діяльності».

Скільки вже таких «бар'єрів» розроблялося! Скільки вже політиканів на цьому заробили бали! А віз, як відомо, й нині там... Подивимося у яку політичну гру будуть гратися міські депутати зараз.

Попереду травень – випускні іспити, шкільні бали, для тих, хто закінчує навчання... А отже: подарунок школі, директору, класному керівнику, святкове застілля із запрошенням чи не всього педагогічного колективу школи...

Для тих, хто буде вчитися далі – час «трудового десанту»: ремонти класів, коридорів, вбиралень, підвалів, дахів... Цікаво, що буде, якщо батьки водночас відмовляться фінансувати «ремонт»?

Що буде якщо ні хто не здасть гроші на «ремонт класу», «придбання парт», «наочного приладдя» або на конкурс на кращий спортивний зал чи їдальню?

З яким звітом вийдуть чиновники восени? За рахунок чого будуть проводити ремонти? Невже викладуть те, що вкрали за попередні роки, аби 1 вересня діти зайшли у відремонтовані та охайні класи?

Депутати «прокукурікали», цікаво чи «зійде сонце»... Час покаже, чекати залишилося всього три місяці!

Хочеться вірити, що й громадськість не забуде проконтролювати «схід сонця» щодо боротьби «із поборами у школах та садках» «просунутих» «демократичних сил»...

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон