Сергей Осолодкин

Заслуженный журналист Украины

Кому неспокійно, коли ситуація на кордоні Херсонщини спокійна

Кому неспокійно, коли ситуація на кордоні Херсонщини спокійна
Будь які дії, які відбуваються у нашому житті, відбуваються не просто так: комусь, десь, колись та це було, або буде вигідно. Все, що робить доросла людина, вона робить для того, аби отримає з цього зиск.

Для когось це «прибуток». Хтось отримає «славу». Для когось важнішим є «імідж». Переконаний, що певними «вигодами» прикривають свої дії й деякі керівники кримськотатарського народу, коли поводять себе іноді визиваючи, не просто привертаючи до себе увагу, а тримаючи народ у «напрузі».

Ситуація із так званою «продовольчою», а потім і «енергетичною» блокадою, яку затіяли на кордоні із Росією татари за підтримки бійців «Правого сектору», викликала на Херсонщині справжнє протистояння, і ледь не стала причиною внутрішнього конфлікту, коли селяни одразу кількох районів області заявили місцевій, обласній і державній владі про те, що вони більше не хочуть і не будуть терпіти свавілля озброєних непрошених «гостей», і якщо влада не почне діяти, то діяти будуть вони самі.

У Каланчаку навіть створили власні загони самооборони проти бійців т.з. батальйону «Азов», який щось там робить на кордоні із Кримом, виконуючи незрозумілі та невідомо чиї накази.

Якщо людина зі зброєю, то вона «державна людина», а отже повинна виконувати наказ. Якщо людина тримає у руках зброю і не підкоряється наказу держави, то це злочинець і він має нести за це карну відповідальність.

Ситуація із самовільними перевірками і «блокуваннями» татарами кордонів України ледь не стала причиною міжнародного скандалу. Нашим «партнерам» у Європі чи Америці дуже важко пояснити, що таке «активісти», які ведуть себе як їм заманеться, не виконуючи рішення та накази державних установ.

Спробуйте у США не виконати наказ поліцейського і не тримати руки так, аби він їх не бачив. Один невірний крок, і ви отримаєте заряд електрошокеру, а вже потім будете розповідати, що у вас щось там зачесалося у дупі чи на маківці.

Якщо ж у вас у руках зброя, або її імітація, і ви направили її проти поліцейського чи цивільної особи, по вас відкриють вогонь на ураження. Наші «демократи» дуже часто забувають, що демократія це не вседозволеність, а виконання всіма сторонами законів.

Сьогодні на кордоні із Кримом, на території Херсонської області, у Чонгарі, розпочав роботу Всесвітній конгрес кримських татар, який вранці зібрався на засідання виконавчого комітету, що проходило у закритому для ЗМІ режимі.

Хоча, в Інтернет з'явилося повідомлення яке начебто зробив лідер татар Криму Рефат Чубаров: «Сейчас мы обсудили вопрос оказания первой помощи диаспоре в возможностях образования населения на крымско-татарском языке, помощи громадам. Решили, что для нас очень важно помочь тем громадам, которые находятся на стыке с оккупированным Крымом.

Мы уже создали рабочую группу, в которую входят представители меджлиса по Херсонской области Абиджи Сулейманов, Гульнара Бикерова, которая одновременно является заместителем главы райгосадминистрации и председатель регионального меджлиса Леманов Ленур.

Эта рабочая группа вместе с представителями власти посмотрит наиболее актуальные проблемы, связанные с развитием тех инфраструктур, в которых заинтересованы крымские татары, но, по сути, если мы сможем их нейтрализовать, то это будет помощь всем».

Не знаю як вас, а мене насторожили кілька висловів щодо «допомоги навчання діаспори на кримськотатарській мові». Про що йде мова?

По-перше, для того, аби вносити якісь зміни у навчальний процес, повинні бути відповідні рішення не тільки виконавчої влади на місці, але й профільного Міністерства.

По-друге, така заява вказує на те, що це крок до осідлості. Т.т., якщо татари говорять про вирішення питань щодо навчання їх дітей у школах району, отже, виходить, що вирішено питання їх поселення? З урахуванням того, що від Чубарова неодноразово звучали заяви про те, що у кількох районах області повинні «бути утворені анклави кримських татар», то виходить, що питання вже вирішено на вищому рівні, тільки про це не говорять?

Можливо і з цим питанням буде так само, як з прильотом Гризлова – спочатку всі провладні структури кричали, що це неправда, що цього не було, а потім Президент взяв та й заявив: з ким хочу, з тим і зустрічаюся. Невже й тут відбулися зустрічі, прийнято рішення, і Президент, поки неофіційно, але вже здав частину області? Ситуація дуже не проста. За «прохідними» словами про «навчання», можуть стояти дуже серйозні речі. Можливо мова йде про контроль кордонів?

А як слід розуміти заяву щодо: «...Решили, что для нас очень важно помочь тем громадам, которые находятся на стыке с оккупированным Крымом. Мы уже создали рабочую группу... ...посмотрит наиболее актуальные проблемы связанные с развитием тех инфраструктур, в которых заинтересованы крымские татары...».

Мова йде про встановлення певного контролю з боку однієї національності щодо місцевих громад? Поки ми не знаємо, що саме мається на увазі, але про які «зацікавленості» може йти мова можемо уявити: «розвиток інфраструктур локалізаційного місця проживання татар»? Таку заяву можна вважати ще одним підтвердження тези щодо вирішення питання «компактного» (а може широкого) розселення татар на території Херсонщини?

Викликала занепокоєння заява: «... но, по сути, если мы сможем их нейтрализовать, то это будет помощь всем». Кого, де й як збираються «нейтралізувати» татари? Чи не почали вони вести себе вже як господарі, на чужій землі? Адже, все ж, вони у нас в гостях? Чи вже ні?

Є ще одна заява, яка так само прозвучала сьогодні, і яка теж викликає перестороги: «Ми хочемо, аби кримські татари, приїхавши сюди, відчули все те, що відчуваємо ми, народ – єдиний корінний народ, який має право на Крим. Ми повинні його повернути. І повернути його повинні саме ми, кримські татари. За допомогою всього світового співтовариства, за допомогою всієї України і всіх кримських татар, які є на всій планеті. Ми повертаємося додому. Хочемо, щоб це було якомога швидше. Для цього виконавчий комітет і збирається",про таке заявив один з «підігрівачів» неспокійної ситуації у нашій області, так званий координатор блокади Ленур Іслямов.

Сам по собі пан Іслямов є досить не простою фігурою, яка має всі підстави бажати повернутися у Крим, адже там у нього залишилися чималі статки і нерухомість. Що ж стосується заяви, то від неї так і тхне радикалізмом. Хто запрошував сюди «приїжджати кримських татар»? «Корінний народ», який єдиний має право на Крим? Щось такі заяви напружують...

Куди будемо дівати українців, росіян і всіх інших, хто живе тут і там десятками, як що не сотнями років? Раніше я вважав, що Крим це територія України, і що там вправі розпоряджатися Україна. А тут така заява. Її слід розцінювати? Як те, що представники цього народу збираються вести самостійну гру? А всі інші?

Зобов'язані «допомагати», але рішення татари будуть приймати самостійно, для того вони сьогодні й зібралися. Як тоді бути з самостійністю України? Ще одна форма диктату? Щось тут не в'яжеться.

Здається мені, що тут закладають далеко непрості підвалини, і що питання з півднем нашої області та Кримом можуть перерости у конфлікт іншої формації. В усякому разі якщо держава й далі буде робити вигляд, що нічого не відбувається, то ми можемо втягнутися у значно більші неприємності ніж анексія Криму Росією.

Хоча, все ж, цими днями, держава, устами речників двох силових структур спробувала показати «хто у домі господар». Здається такі радикальні заяви прозвучали вперше з того часу, як татари перебрали на себе контроль поруч із кордоном України.

Нагадаю, що днями Іслямов заявив, що татари згортають блокпости, а всі громадські формування «будуть знаходитися на КПВВ разом з прикордонниками».

Крім того, заступник командира штабу блокади Криму Ізет Гданов заявив: «...громадські активісти мають намір взяти на себе наглядову функцію безпосередньо в пунктах пропуску на адмінкордоні з Кримом».

Перед тим було прийнято рішення, що 16 січня 2016 року «активісти» блокади Криму покинуть блокпости: «Командир штаба гражданской акции по блокаде Крыма, владелец крымскотатарского телеканала ATR Ленур Ислямов заявил, что сегодня в полдень активисты данной акции покинут свои блокпосты».

Що стосується контролю КПВВ, то з цього приводу минулої п'ятниці прозвучала чітка заява, що – татарам немає чого робити, їх там не буде.

У Держприкордонслужбі заявили про неможливість перебування активістів в контрольних пунктах на кордоні Криму: «Що стосується бажання активістів разом з нами перебувати в пунктах в'їзду-виїзду на адмінкордоні – це їхнє бажання не має ніякої юридичної сили. Закон не передбачає розміщення в КПВВ якихось інших служб, крім тих, які там розміщені», - заявив помічник голови Держприкордонслужби Олег Слободян.

Не буде на КПВВ і «Азову». Вони не мають таких повноважень: «Наші військовослужбовці як представники ЗСУ виконують чітко визначені функції, які стоять перед Міністерством оборони. Законодавством ніяк не врегульовано, що представники Збройних сил України можуть перебувати на контрольних пунктах в'їзду-виїзду...Це в певній мірі стосується і полку "Азов". Немає жодних юридичних повноважень щодо надходження військових Нацгвардії чи ЗСУ безпосередньо у пунктах в'їздах-виїзду на адмінмежі з Кримом».

Крім того, з цього приводу зробив заяву і речник Генштабу збройних сил України Владислав Селезньов, який нагадав, що «військові полку «Азов» або інших підрозділів ЗСУ чи Нацгвардії не можуть за власним бажанням вирішити питання власної присутності на блокпостах прикордонників на адмінмежі з Кримом.

«Азов» є полком Національної гвардії України, а не ЗСУ. Проте це українські військовослужбовці. Вони не можуть за власної ініціативи бути учасниками громадських організацій або рухів. Це визначено в положеннях про проходження військової служби. Без наказу і рішення свого керівництва військовослужбовці не можуть приймати якісь такі рішення (про присутність на адмінмежі з Кримом разом з прикордонниками – ред.). Це було б незаконно».

Отже, нарешті держава поставили питання рубо: або законність, або конфлікт.
Що стосується конфліктів, то їх, здається, вже було вдосталь одразу у кількох районах Херсонської області. Хотілося б, аби це були останні «спалахи».

Нагадаю, що той самий Іслямов намагався роздмухати історію із «руським маршем» у Генічеську, коли люди просто намагалися заявити про свій протест проти свавілля татар.

Як заявила голова Чонгарської сільської ради Галина Коваль: «Ніяких у нас «руських маршів» ніколи не було і не має бути. Повідомлення про те, що нібито зупинено такий марш, в Інтернеті з'явилось від Лєнура Іслямова. Дозволу на такі марші ніколи сільською радою не давалися». За її словами, це мав бути мітинг щодо рішення сесії сільради – перенесення блокпосту громадської блокади Криму впритул до КПВВ «Чонгар».

Нагадаю, ще 21 грудня, 2015 року, під час проведення чергової сесії Чонгарської сільської ради: «було підняте питання про масові скарги місцевого населення щодо порушення їх прав під час перетину блокпосту громадської блокади Криму, яка триває на території села».

Отже всі заяви пана Іслямова щодо того, що тут сепаратисти і що держава повинна звернути особливу увагу на Херсонську область, про що я писав у матеріалі «Радикалізм... Лжепатріотизм... Засіб власного збагачення!?» не тільки спростовують самі люди, але й вкотре підтверджують думки про те, що ситуація має непросте «звучання», і відповідь на те, чим все це може закінчитися, поки не прозвучала. Прикро.

Сергій ОСОЛОДКІН

Фото "Крым.Реалии"

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів