Сергей Осолодкин

Заслуженный журналист Украины

Вибори мера Херсона: Хто буде у другому турі?

Вибори мера Херсона: Хто буде у другому турі?
До офіційного старту виборчої кампанії часу все менше, а черга до крісла мера Херсона все довша. Хто вони? Умовно «претендентів» я розділив на чотири групи.

Перша група. До неї входять ті, хто вже озвучив свою участь у виборчому марафоні:

Юрій Погребний. Працював директором ТОВ «Торговий дім «Фаворит». У 2006 році був обраний депутатом міської ради Херсона (як член партії «Віче»), а згодом її секретарем. Бізнесмен. Громадський діяч. Екс-керівник виборчого штабу нардепа О. Співаковського.

Борис Сіленков. Строкову службу наприкінці 70-х проходив у Збройних Силах СРСР, у особому батальйоні ім. Дзержинського, у Москві. Кандидат економічних наук. У 2002 – 2005 роках Новокаховський міський голова. 2005 – 2010 – голова Херсонської ОДА. Член партії «Наша Україна».

Михайло Опанащенко. Екс-народний депутат України. З 2014 року - Голова Ліберальної партії України.

Владислав Мангер. Кандидат економічних наук. Віце-президент Федерації боксу України. Колишній начальник Державної податкової інспекції у м. Херсоні. У 2014 році балотувався на мера та у депутати ВРУ. Був зареєстрований як безробітний і безпартійний.

В'ячеслав Яременко. Працював у будівництві. З 2002 року – перший заступник міського голови Херсона. У 2010 році обраний депутатом Херсонської обласної ради від Партії регіонів. З 2011 року, після розриву стосунків із Сальдо: радник губернатора Костяка; заступник генерального директора Херсонського суднобудівного заводу. У 2012 році керував виборчим штабом В. Федіна. Балотувався на посаду міського голови Херсона у 2014 році. Голова громадської організації «Фонд Василя Федіна».

Андрій Гордєєв. Юрист. Працював на «Механічному заваді». З 2012 року – помічник-консультант нардепа Андрія Путілова. З 2014 року – народний депутат України (збирався висуватися від партії «УДАР», був висунутий від міської організації «Третя сила»). До обрання – депутат міської ради Херсона VI скликання.

Володимир Миколаєнко. З 1993 до 2006 року керівник приватного підприємства, до того механік флоту на різних підприємствах. Сьогодні Секретар міської ради, міський голова Херсона. Депутат міської ради V та VІ скликання, від партії «Батьківщина» та Голова її міського осередку.

Олексій Рибаков. Нічого надзвичайного...

Друга група. Тут ті, хто про участь ще не заявляли, але, судячи з усього, збираються:

Віталій Богданов. Сьогодні позиціонує себе як громадський діяч. Батько трьох дітей.

Володимир Сальдо. Будівельник. Міський голова Херсона у 2002 – 2012 роках. Депутат ВРУ VII скликання. Позапартійний. Співпрацює з партією «Наш край».

Третя група. Ще 3 – 5 осіб, які «ходять» на вибори традиційно, але участі у розподілі призових місць не беруть...

Четверта група. Це 10 – 15 осіб, які мають трішечки вільних грошей, і які готові заплатити державі по 13 169 грн. (застава), за участь у азартній грі «Місцеві вибори» (гроші тим, хто програв не повертають).

Ці особи не будуть брати участь не те, що у розподілі місць у фіналі, вони залишаться далеко за межами першої десятки, і будуть змагатися між собою – аби не стати останнім. Навіщо йдуть? Хтось заради забави, хтось як технічний кандидат, когось приваблює «публічність».

Втім, якщо їм пощастить, то вони мають шанс повернути гроші продавши свої квоти членів дільничних виборчих комісій. Більша частина місць там, правда, вже зайнята. Ще до початку процесу місця «розібрали» партії, які мають фракції у ВРУ: «БПП», «НФ», «САМОПОМІЧ», Радикальна партія, ВО «Батьківщина», ОПБ. На інші місця, залежно від кількісного складу ДВК, будуть претендувати всі інші учасники процесу (переможців визначатимуть шляхом жеребкування).

У малих ДВК (10 – 14 осіб), вільних місць два. У середніх (12 – 16 осіб) – 4, у великих (14 – 18 осіб) – 6. «Технічні» кандидати, якщо пощастить у «лотереї», мають шанс продати квоту тим, хто претендує на перемогу. Про комісії поговоримо окремо. Сьогодні про претендентів.

Учасники 3 – 4 групи – завідомі аутсайдери. Нагадаю. Вибори мера вперше пройдуть у два тури. Для перемоги у першому треба набрати 50% + 1 голос. Такого не зможе дозволити собі будь-хто. У другий тур виходять двоє, хто набере максимум. Політтехнологи, які працюють з провідними претендентами, будуть стратегію за принципом: прийти другим.

Чи є шанси у тих, кого я назвав у першій групі поборотися за півфінал? З усією повагою ставлячись до окремих панів, мушу сказати: більшість з них програли, ще не почавши.

Юрій Погребний. Відома людина, але у дуже вузьких колах. Чи є у нього шанси пройти у фінал? Нажаль, ні. Навіть голосний скандал із розривом стосунків із своїм колишнім босом депутатом від БПП, екс-першим проректором ХДУ Олександром Співаковським не дав йому суттєвого поштовху на старті. Інформаційний привід – п'ять. Втілення – одиниця. Електорат скандал не помітив. Занадто рано.

Якби інтригу тримали довше. Якби з нею «погралися». Якби це сталося у перших числах вересня, коли кампанія розпочнеться, а народ переключить увагу з відпочину і городів на вибори. Тоді б це можна було вважати успішним стартом – голосний скандал! Заяви, образи, неподобства – все, що завгодно! Але не у липні. Звернули увагу тільки фахівці. Для електорату Погрібний як був, так і залишився «темною конячкою», на яку ставки робити не будуть: «не той кінь».

А його смілива заява: «Я кандидат!», може дорогого коштувати. Є шанс бути або не зареєстрованим, або знятим за порушення Закону «Про місцеві вибори», який чітко визначає, що кандидатом є особа, яку зареєструвала ТВК. «Сміливість» викликала «вогонь». Хто сприйме Погребного як конкурента – у перший же день напише скаргу у ТВК. Думаю, що Погребний може стати учасником фінальної десятки.

Борис Сіленков. Теж, занадто ранній старт. Незрозумілий «ривок». Якась «Програма». Стрільба по горобцях з гармати. Всі намагання привернути до себе увагу, залишилося тільки намаганням «Привернути до себе увагу». Чи пам'ятає його електорат? Так. П'ять років губернаторства даремно не минули. Але пам'ятають на рівні «щось-там-було». Борис Віталійович занадто давно перестав бути публічною особою, для того, аби розраховувати на те, що йому вистачить колишнього «запасу». Думаю, його місце у 10 фіналістів.

Михайло Опанащенко. Прізвище з'явилося у інформаційному просторі під час минувших виборів до ВРУ. Для більшості херсонців він ніхто. Занадто ранній старт. Невизначеність політичного «окрасу». Скоріш за все зійде з дистанції як «технічний» кандидат, який виконає своє завдання. Перша десятка йому не світить. Від нього можна чекати заяви на кшталт: «Я знімаю свою кандидатуру на користь...».

Олексій Рибаков. Ні чим цікавим до того часу як з'явився у товаристві Олени Ротової, у громадській організації «Херсонці» себе не позначав. У 2010 році висувався на посаду міського голови. Програв. З січня 2011 року працював на посаді начальника управління житлового господарства департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради. Звільнили на вимогу депутатів.

Владислав Мангер. Намагатиметься «відігратися» за минулорічну поразку Миколаєнко. Сьогодні у обласній «Батьківщині» його позиціонують як «експерта» з питань ЖКГ. Втім, під час першої ж публічної зустрічі із журналістами, виявив себе як людину, яка на цих питаннях не розуміється геть.

Говорять, що саме його буде висувати «Батьківщина». Ім'я партії дасть певні преференції. Не більше. «Батьківщина» може похвалитися тим, що має 5 – 7% упізнаності. Для партійного списку непогано. А для мера? Мізер...

У Мангера, є кілька неприємних історій з того часу, як він був податківцем. Скоріш за все штаби опонентів їх вже «розкопали», хтось мабуть вже й надрукував. «Чернуху» будуть тримати до останнього. У жовтні вона поллється рікою по всіх кандидатах. Мангер не має «запасу» авторитету для того, аби «перекрити» «чернуху». Думаю, що цього разу йому не вдасться «зіграти» у «вищій лізі», навіть за рахунок партійного імені. Хоча, буде боротися за першу п'ятірку.

Володимирові Миколаєнко. Йому складніше за всіх буде Від якої політично сили піде? Вільних (провідних) не залишилося. Висока ймовірність того, що за тиждень – два, він перестане бути головою міського осередку «Батьківщини», що невідмінно відверне від нього тих, хто голосує «за Юлю».

Чи має Миколаєнко шанс назбирати голоси сам? Буде не погано якщо Володимир Другий зможе зачепитися за п'ятірку. Але, фінал зіграють без нього. Розрив з «Батьківщиною» стане політичним крахом Миколаєнко (нагадаю, обласна організація партії звернулася до центрального органу з проханням звільнити його з посади голови міського осередку, через те, що він не звільнив з посад ряд осіб, у т.ч. й Ігоря Пастуха).

Чи вдасться Миколаєнко «вистояти» під «орудою» Пастуха (його сьогоднішній перший заступник, він же голова обласного осередку партії «Народний фронт»)? Питання складне. Сподівання на те, що Миколаєнко буде «коаліційним», а Пастух задіє «сітки» (технології «приведення» до перемоги) провалилися - начебто від БПП, НФ, Самопомічі піде «узгоджена» кандидатура. Що робити Пастуху? Коритися партійній дисципліні. Він не «попре» проти «офіційного» висуванця і буде змушений йому допомагати. Власних сил у Миколаєнко, а головне грошей, на «перемогу», як «самовисуванця» не має.

З висуванцем від провладної «трійки» трагічна ситуація (як свого часу у Сальдо). «Тріумвірат» начебто буде представляти Андрій Гордєєв (чинний народний депутат України). Але ж упізнаність якого залишає бажати кращого.

На виборах-2014 його «розкручували» на рівні виключно Комсомольського району, а тому говорити, що його знає місто не доводиться. Хоча, тут є ім'я трьох партій і «адміністративний ресурс» та проти нього «ситуація в державі». Задоволених життям все менше. У жовтні, 25-го, коли на вулиці і у приміщенні буде плюс п'ять, їх більше не стане. Проти влади буде воювати сама природа.

Чи буде Гордєєв у трійці фіналістів? Думаю, що так. Чи хоче він там бути? Думаю, що ні. Скоріш за все він єдиний, хто всією душею буде бажати собі програшу. Сьогодні у нього «тихе» життя у Києві. Від нього багато не вимагають: сиди, тисни кнопку. Є можливість – «заробляй». А тут: місто! Це «головняк»: труби, дахи, каналізація, шляхи... Чи потрібен він Гордєєву? Ні... І потім, досвід роботи? Юрист у Путілова-папи, помічник у Путілова-сина. Хіба цього досить для мера?

Є ще одна «свіжа» людина, яка може увійти у п'ятірку, а при правильній побудові рекламної кампанії і увірватися у трійку лідерів – Віталій Богданов, і це при тому, що для пересічних громадян його прізвище маже нічого не говорить.

Чим пан Богданов заробляє на життя? Хто його знає. Колись був бізнесменом. Має у шухляді пару скелетів. Так само як і купу партійних проектів, серед яких: БЮТ, «Народний фронт», «УКРОП».

«Виталий Богданов – это «троянский конь», - так про нього сказав Юрій Одарченко, маючи на увазі його близькі стосунки із Партією регіонів через Олену Ротову, у той час як він був «активістом» БЮТ.
«Неясно, откуда у нигде не работающего отца троих детей Богданова средства на такую масштабную рекламную кампанию?», - ставив Одарченко і таке питання. Звідки ресурси сьогодні зрозуміло. Вважається, що «УКРОП» фінансує Ігор Коломойський.

«УКРОП» до якого так завбачливо «вскочив» пан Віталій, цілком може допомогти йому стрибнути у лідери. Хоча, перемога у другому турі Богданову не «світить» будь з-ким, хіба, що з Миколаєнко... Думаю проти Богданова, ще у «першому» застосують «секретні» матеріали, у яких йому пригадають «молодість»... Серед «друзів» пана Віталія, вже зараз є пара осіб, які «орють» своє поле, у чужому йому городі.

Володимир Сальдо, фігура, про яку, я думаю, цілком правильного говорити як про учасника фіналу. Єдина особа, яка має найбільший рейтинг упізнаності, і одночасно найбільший антирейтинг. Особисто мені здалося, що найбільшим дуетом який працює на перемогу Сальдо став спаринг Миколаєнко-Пастух. Стан міста порівнюють на рівні Сальдо – Миколаєнко. Останній програє.

Що будуть закидати Сальдо? Не так вже й багато чого є. На посаді міського голови, це буде вулиця Суворова (найбільша невдача). Щодо політичних «промахів», це «корупційні» закони. Хоча відомо, що ніяких «антинародних» законів у той день не приймали.

Все це – технології, які використовують фахівці: бомбардування свідомості. Закони прийняли з порушеннями технології. Не більше. За це не карають. Хто закликає: «на нари», це чудово знає, але нагнітає ситуацію: «Продажний Суд, не засуджує». Немає за що. 90% того, що тоді проголосували пакетом і «руками», сьогодні вже прийнято або у ВРУ, або введено у дію розпорядженнями КМУ, а бо Указами Президента. Фахівці знають там немає навіть за що учепитися. Сальдо навіть теоретично немає чого закидати.

Скоріш за все «розіграють» карту його перебування у Москві та виступ на телебаченні. Так, був. Про що говорив? Цього майже ніхто не чув. А те, про що він говорив (є у відкритому доступі), аж ніяк не можна розцінювати як «зраду». Дістануть із шухляди ще якісь старі речі. Будуть називати «корупціонером».

Його, як і всіх інших кандидатів чекають порції «бруду», який заготовлюють «на всі випадки життя» проти кожного сильного кандидата. «Компромат» справжній чи вигаданий? Будемо розбиратися по мірі його появи.

Здається, всі основні гравці визначені. Ті, хто з'являтимуться далі, будуть технічними кандидатами і будуть «підпільного» грати «за», або «проти» певних кандидатів.

Єдине про що із 100% упевненістю можемо говорити сьогодні, це те, що без другого туру не обійтися, і те, що цього року, як ніколи буде «весело».

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: i-atanasov@bigmir.net, контактиархівТеатр Куліша - Херсон