Борис Прищепа

В журналистике с 1967 г., член НСЖУ. Лауреат премии имени Илюши Кулика (1977 г.), Гостелерадио Украины (2010 г.), премии имени Ивана Гайдая (2013 г.).

Варваризація нашого суспільства

Знищуючи минуле, на що можна сподіватись у майбутньому? Мабуть, на те саме – на знищення.Бо в майбутньому минулим буде те, що нині є сущим. І чим коротшим буде проміжок поміж нищеннями, тим мізернішими у моральному плані будемо ми.

Не з нас почався цей світ і не нами він закінчиться. Минулі покоління - такі самі творці історії, як і ми. Десь свідомо, десь мимоволі – у порядку реалізації клопотів звичайних буднів, але творці. Десь чинимо правильно, у чомусь помиляємось. Таке життя. Але нищити все минуле – це, як засвідчує світова практика, не найкращий вибір шляху подальшого розвитку.

На минулому тижні «громадські активісти» Херсона пообіцяли ліквідувати ще один пам'ятник радянської епохи - монумент газеті «Іскра». Вони закликали усіх патріотів: «Беріть з собою все, що може допомогти націоналістам - кувалди, ломи тощо. Також запрошений мер Херсона», - йдеться у повідомленні.

Звичайно, націоналісти мають право на свою точку зору щодо тих чи інших проблем. Так само, як мають таке ж право громадяни, які думають не так, як вони. Тим більше, що ті, хто дотримується іншої думки, анітрохи не менші патріоти від тих, хто чужих думок просто не визнає.

Між тим, неприйняття іншої точки зору – це не від великої культури. Подібним чином діяли варвари. В результаті варваризації Західна Європа на п'ять сторіч пірнула у морок свавілля, й тільки у дев'ятому столітті прийшла до тями, коли й варвари вже позбавились корости варварства.

Якщо зараз просто вийти на вулицю і спитати будь-якого школяра про газету «Іскра», він навряд чи дасть більш-менш толкову відповідь, а тим більше розгорнуту. «Іскра» - це для наших молодих людей далеке минуле, яке не повториться, але як історичний факт все одно залишиться, бо не в пам'ятникові «Іскрі» справа, а у факті самого існування газети і її ролі у політичному житті Російської імперії.

І цей факт непогано було б не просто знати, а глибоко вивчати і використовувати нинішню пресу у побудові нового суспільства. Адже висновок Уїнстона Черчілля: «Той, хто володіє інформацією, володіє світом» зараз особливо актуальний. Адже інформація у сучасному світі – це стратегічний ресурс. Спотворення інформації чи незаконне її розповсюдження може призвести до серйозних наслідків. Отже, надійне збереження інформації та її захист від зловмисників – це дуже актуальна проблема.

Ми бачимо, яку інформаційну війну проти України ведуть російські канали і окремі автори. Наші урядовці визнають, що ми багато в чому програємо росіянам в інформаційному протистоянні. Чому ж ми своїми незграбними діями допомагаємо росіянам?

Адже знищивши пам'ятник «Іскрі», ініціатори акції доб'ються навряд чи того ефекту, на який розраховували, а, скоріше, оберненого. Тоді навіщо ця затія? Для прикладу - один із законів журналістики гласить: перш, ніж починати дискусію, редакція повинна мати готову підсумкову статтю цієї дискусії.

А прихід до пам'ятника із «кувалдами, ломами тощо» - це не дискусія і навіть не політика. Це у кращому випадку хуліганство. У гіршому – варварство!

Вся Європа, куди ми прагнемо, зберегла свої пам'ятники. І королям, і імператорам, і поетам, і музикантам. А вони були різні, ці політики, митці. Не всіх влаштовували. Не всім були симпатичними. І що із того? Он у Парижі стоять пам'ятники Марату і Робесп'єру, хоча їх імена пов'язані з кривавими сторінками терору. Але – стоять. Бо це історія.

А тут пам'ятник всього лиш газеті...

P.S. 13 січня працівники КП «Гарантія», виконуючи рішення міської ради Херсона, зняли зі стели барельєф Леніну і надпис «Искра», які будуть відправлені в музей.

Борис ПРИЩЕПА

Фото Дмитро Кулаков

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів