Борис Прищепа

В журналистике с 1967 г., член НСЖУ. Лауреат премии имени Илюши Кулика (1977 г.), Гостелерадио Украины (2010 г.), премии имени Ивана Гайдая (2013 г.).

«Свою» поліцію – кожному відомству?

«Свою» поліцію – кожному відомству?
Кожен інститут влади прагне мати свої правоохоронні органи, які були б підзвітні лише йому.

У поліції, наприклад, є служба внутрішньої безпеки, яка покликана займатись вовкулаками в погонах, а також простими хуліганами, дебоширами, п'яницями, наркоманами та іншими нездоровими елементами в поліцейській формі.

З поліцією зрозуміло: вона, як асенізатор суспільства, постійно працює в агресивному середовищі, спілкується із далеко не кращими екземплярами гомо сапієнсів (людей розумних), й тут велика спокуса поповнити лави перевертнів у погонах (вовкулаків).

Адже не секрет, що із надр того самого агресивного середовища інколи надходять такі пропозиції, від яких відмовитись неможливо. Не всі ж люди у формі – суціль «правильні» шарапови із жегловими.

Інша річ – люди військові. Тут наче внутрішній поліції роботи бути не повинно. Аж ні! Військова поліція, на думку самих військових, необхідна Збройним Силам України для забезпечення високого рівня дисципліни серед військовослужбовців. На цьому 11 квітня наголосила під час брифінгу для ЗМІ помічник міністра оборони України Тетяна Ричкова.

«Зараз у Збройних Силах України існує Військова служба правопорядку, яка не має юридичних повноважень, щоб вести досудове слідство, оперативно-розшукову діяльність тощо. Наприклад, якщо військовослужбовець самовільно залишив частину, військовим треба звернутися до державних правоохоронних органів та чекати в порядку черги відповідних дій. Тому з'явилася потреба у створенні Військової поліції, яка вже давно функціонує в усіх цивілізованих країнах», — наголосила Тетяна Ричкова.

Військова поліція займатиметься лише військовими правопорушеннями і являтиме собою правоохоронний орган, відповідальний за заходи щодо запобігання, виявлення, припинення та досудового розслідування злочинів.

«Доки не буде ухвалений закон про Військову поліцію, не відбудеться реформування у військових органах правопорядку», — зазначила помічник міністра.

І такий закон, звичайно, буде ухвалений. Бо що ж це за міністерство, та ще й оборонне, і не має своєї поліції? Тим більше, що «свої» прокурори є. Донедавна були й військові суди. Але держава їх позбулася, бо в останні роки вони, за свідченням ЗМІ, досить успішно співпрацювали з військовими прокуратурами, виправдовуючи або умовно караючи військових злочинців різного ґатунку.
Між тим у Кримінальному кодексі цілий розділ «відданий» військовим злочинам, які досі успішно розслідували і могли б далі розслідувати органи національної поліції. Але Міноборони стверджує: якщо не буде військової поліції, то не буде порядку й у військах.

Навряд чи введенням інституту військової поліції в такому випадку можна зарадити справі. Не факт, що злочини військових будуть розслідуватись військовою поліцією об'єктивніше, ніж поліцією національною. Скоріше – через корпоративність - навпаки.

Що ми одержимо на виході, здогадатись неважко. Корупція, на боротьбу із якою держава витрачає багатомільйонні бюджетні кошти, у випадку створення відомчих поліцій (за Міноборони потягнуться, наприклад, Мінкульт, Мінсоцполітики, Мінсільгосп, МінЖКГ і так далі), одержить добряче підживлення.

Чи з тим боремося?

Борис ПРИЩЕПА

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: i-atanasov@bigmir.net, контактиархівТеатр Куліша - Херсон