Борис Прищепа

В журналистике с 1967 г., член НСЖУ. Лауреат премии имени Илюши Кулика (1977 г.), Гостелерадио Украины (2010 г.), премии имени Ивана Гайдая (2013 г.).

Децентралізація влади почнеться зі штатів

Децентралізація влади почнеться зі штатів
Нарешті тому, про що так довго говорили при різних президентах і урядах, покладено початок...

За ініціативою Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, як повідомив журналістам заступник міністра В'ячеслав Негода, уряд схвалив постанову № 664 від 26.11.2014 р. «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України». Документ набирає чинності з 1 січня 2015 року.

За словами Негоди, таке урядове рішення - це черговий крок на шляху децентралізації владних повноважень в країні.

Реалізація положень документа, як у нас і заведено, почнеться із «утрясання» штатів. Відтепер органам місцевого самоврядування дозволено самостійно затверджувати загальну чисельність апарату місцевої ради, її виконавчих органів та витрати на їх утримання.

В'ячеслав Негода поінформував, що, працюючи над проектом постанови, Мінрегіон виходив також з положень Європейської хартії місцевого самоврядування, яка визначає, що «...органи місцевого самоврядування мають можливість визначати свої власні внутрішні адміністративні структури з урахуванням місцевих потреб і необхідності забезпечення ефективного управління».

Головне, до чого привертає увагу Європейська хартія у процитованій фразі, - це, звичайно, положення про «необхідність забезпечення ефективного управління». Чи готове наше чиновництва до такого повороту подій, яке досі на місцях ефективність якраз і не відносить до наріжних каменів управління, а добивається від верхів «увійти в становище»? Хтозна...

Досі в багатьох випадках, якщо місцевий божок перед верхами себе правильно поводить, верхи у його становище входять.

Цікавий момент. Виявляється, протягом 23-х літ існування незалежної України всі уряди буквально підминали під себе Основний Закон держави, віднісши норму про затвердження саме Кабінетом міністрів типових штатів органів місцевого самоврядування до своїх повноважень. І от тепер Конституційний Суд України ці порушення, зібравшись із силами, виявив і визнав її (норму) неконституційною.

Віднині, оскільки зроблено іще одне «відкриття», все вирішуватиметься просто: виявляється, у відповідності із Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» затвердження за пропозицією голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання давним давно віднесено до виключної компетенції відповідної ради.

От що значить прозріння КС! А якщо так, то повинна відпасти самодіяльна норма (неконституційна, але широко практикована) в утриманні т.зв. «підсніжників», тобто людей, які фактично працюють в апараті ради чи її виконкому, а юридично числяться в штаті якогось, наприклад, комунгоспу чи водоканалу. І їхня зарплата та інші витрати на утримання вносяться у вартість комунальних послуг, які оплачує народонаселення.

Отже, самостійність у самоврядуванні прийде після новорічно-різдвяних свят. Хоча махновщини, звичайно, уряд не передбачає.

В усякому разі на законодавчому рівні. Вячеслав Негода повідомив, що одночасно з прийняттям згаданої постанови, урядом доручено Мінрегіону, Мінфіну, Мінекономрозвитку разом із всеукраїнськими асоціаціями органів місцевого самоврядування опрацювати у місячний строк питання стосовно розрахунку рекомендаційної чисельності працівників органів місцевого самоврядування для визначення обсягу асигнувань на їх утримання під час формування відповідних бюджетів та за результатами подати Кабінетові Міністрів узгоджені пропозиції.

Тобто, рекомендації щодо чисельності штатів і їх фінансування таки будуть. Інакше у сільського голови (та й міського також), де власні надходження у бюджет присутні віртуально, поміж згуртованих лав т.зв. «спеціалістів» дуже вузького профілю, буде, як казав поет, «ногу некуда ступить». І все обґрунтовано «потребами». Не громади, звичайно.

Борис ПРИЩЕПА

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів