Борис Прищепа

В журналистике с 1967 г., член НСЖУ. Лауреат премии имени Илюши Кулика (1977 г.), Гостелерадио Украины (2010 г.), премии имени Ивана Гайдая (2013 г.).

Люстрація. А як же Конституція?

Люстрація. А як же Конституція?
Нещодавно Президент України Петро Порошенко підписав Закон України «Про очищення влади» (у народі – про люстрацію).

Підписав без врахування висновків Венеціанської комісії, які повинні бути готові у грудні, і які не обв'язкові для виконання, оскільки носять рекомендаційний характер. А все ж! Крім того, неодноразово заявлялось із різних трибун, що висновки ВК – дуже важливий елемент у прийнятті закону.

Доречно нагадати, що і Генпрокурор України Віталій Ярема під час прес-конференції у Києві зазначив, що ГПУ спрямувала листа до Адміністрації Президента щодо закону про очищення влади. «Закон, який сьогодні прийнятий Верховною Радою, підписаний головою Верховної Ради, погоджений з Прем'єр-міністром, направлений до Адміністрації Президента, в багатьох випадках не відповідає Конституції України і вимогам міжнародного законодавства», - сказав генпрокурор.

«Порушується принцип індивідуальної відповідальності. Якщо цей закон вступить в силу, ми породимо велику кількість звернень у суди. В тому числі і в Європейський суд з прав людини», - сказав Ярема. За його словами, якщо держслужбовця звільнять, на його місце призначать іншого, а суд поновить звільнену особу, то це спричинить хаос у роботі органів влади.

Цей Закон чомусь минув аналіз у Конституційному суді України, який би виніс вердикт на його (Закон) відповідність Основному Закону нашої держави. Наприклад, ст. 8 Конституції України гласить: «В Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії...». Іншими словами, закони не можуть протирічити нормам Конституції!

Між тим, дві фундаментальні статті Основного Закону грубо порушені Законом «Про очищення влади»:

Стаття 22: «Права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».

Стаття 24:«Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками».

Прийнятий же Закон про люстрацію поділяє людей на сорти за політичними ознаками – наділяє привілеями одних і обмежує права інших. Хоча Конституція прямо забороняє подібні дії. Отже, не допускає і люстрації! Конституція, навпаки, передбачає розширення їх прав і свобод і в жодному випадку – не звуження ні змісту, ні обсягу існуючих прав людини.

Люстрація – це допущення в нашій державі позасудових розправ над одними (люстрованими), і забезпечення презумпції невинуватості – іншим (люстраторам).

Нарешті, хто дасть гарантії (залишмо право за дужками), що ті, хто наділений повноваженнями люстратора, будуть чеснішими і законослухнянішими, ніж ті, кого вони люструватимуть? У це б можна було повірити, якби не було порушень Конституції при написанні і прийнятті закону «Про очищення влади».

Шкода, що ці «дрібниці», а під люстрацію, за оцінками Генпрокуратури, потрапляє щонайменше 1 мільйон людей, не спинили демократично обраного Президента.

Адже іще з давніх часів відомий один із основоположних принципів римського права, який гласить: «Нехай впаде світ (Рим), але торжествує Закон!».

Борис ПРИЩЕПА

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів