Борис Прищепа

В журналистике с 1967 г., член НСЖУ. Лауреат премии имени Илюши Кулика (1977 г.), Гостелерадио Украины (2010 г.), премии имени Ивана Гайдая (2013 г.).

«Курс у нас один – правильний»

«Курс у нас один – правильний»
Минулого четверга, 25 лютого, Президент України Петро Порошенко підписав Закон«Про вибори народних депутатів України» (щодо виключення кандидатів у народні депутати України з виборчого списку у багатомандатному окрузі).

Щойно ухваленим Законом встановлено, що «партія, - йдеться у повідомленні на сайті Верховної Ради України, - яка висунула кандидата в депутати, включеного до її виборчого списку, що взяв участь у розподілі депутатських мандатів, може прийняти рішення про виключення кандидата у депутати, який за результатами виборів відповідно до частини 10 статті 98 цього закону вважається не обраним, зі свого виборчого списку у будь-який час після дня виборів до прийняття рішення ЦВК про визнання його обраним.

Таке рішення приймається відповідно до Статуту партії з'їздом (зборами, конференцією). Оформлені належним чином документи щодо цього питання не пізніше ніж на 5-й день з дня прийняття рішення передаються до ЦВК. На підставі цих документів ЦВК не пізніше, ніж на 5-й день з дня їх отримання приймає рішення про виключення зазначеного у рішенні кандидата у депутати з виборчого списку партії».

Будемо сподіватись, що делеговані нами до Верховної Ради партійні списки (а ми ж голосуємо за список) міститимуть гідних достойників не лише в партійному розумінні, а й у державотворчому.

Закон, який прийнято ВРУ 16 лютого ц.р. «Про вибори народних депутатів України» (Щодо виключення...) з першої спроби підтримали лише 222 парламентарі. При повторному голосуванні – 236. Процедура прийняття документа викликала у залі невдоволення.

Нагадаємо, що раніше Комітет виборців України закликав Президента України Петра Порошенка застосувати право вето на цей закон як такий, що відкриває дорогу «партійній диктатурі», оскільки, на думку Комітету, дозволяє партіям переглядати результати виборів «у ручному режимі».

Зазначимо, що логіка цього Закону схожа із логікою імперативного мандату - правила, згідно з яким депутат представницького органу влади зв'язаний наказами виборців, і протягом усієї своєї діяльності відповідальний перед ними.

При цьому правилом імперативного мандата законодавчо закріплена можливість дострокового відкликання депутатів, що не виправдали довіри виборців.

Логіки схожі, за винятком хіба що головного: у щойно прийнятому законі є рішення про те, що виконує чи не виконує накази виборців депутат, приймають не ті, хто його обрав, а партії, які делегували виборцям свого кандидата у список для голосування. Інтереси виборців, таким чином, у новому законі присутні лише номінально.

У будь-якому випадку долю «бракованої продукції» партії (непридатного до «вживання» депутата) вирішують не вони. І нового «обранця» одержують мимо власної волі також.

На тлі цієї партійної боротьби (часто внутріпартійної, що ми й спостерігали при голосуванні за відставку Прем'єр-міністра, коли волевиявлення депутатів від президентської партії розділились) у кращому становищі опинились депутати-мажоритарники, які формально від партій не залежать.

Але той час, коли змішана виборча система стане в Україні історією, недалеко. Всі ми скоро голосуватимемо за колись широко рекламований «блок комуністів і безпартійних». Тобто голосуватимемо за списки, до яких будуть включені як носії партійних білетів, так і формально позапартійні, але по факту залежні від партій абсолютно.

Роль останніх своєю присутністю у списках полягатиме у демонструванні «білого вбрання» т. зв. «демократизму» нашої виборчої системи. Адже за словами відомого політика, покійного Віктора Чорномирдіна, «Курс у нас один – правильний».

Борис ПРИЩЕПА

Карикатура Ігоря Конденка

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон