Борис Прищепа

В журналистике с 1967 г., член НСЖУ. Лауреат премии имени Илюши Кулика (1977 г.), Гостелерадио Украины (2010 г.), премии имени Ивана Гайдая (2013 г.).

Діда Мороза – на смітник історії !?

 Діда Мороза – на смітник історії !?
Ви не знали, що Дід Мороз – комуніст, а Снігурочка – комсомолка, спортсменка, студентка і просто красуня – теж не знали? Ну, шановні, що ж ви такі темні!

Прямо, як етнічні гавайці, які у 1779 році повечеряли капітаном Куком. Не повечеряли, а поснідали? Можливо, не був присутнім, не наполягатиму на періоді доби – коли саме. А от про те, що Кука з'їли неспроста, повідомив свого часу іще Володимир Висоцький: «Но есть, однако же, еще предположение, что Кука съели из большого уважения».

Та й як не поважати цього відважного капітана! Адже це він, а не хтось інший, зробив детальну мапу Ньюфаундленда... Не знаєте, що таке мапа? Географічну карту знаєте? Мапа - те саме, але вкрите цвіллю й пліснявою. Застарілий термін, як пояснюють його значення українські тлумачні словники. Запозичений, відома річ, в Эуропі, конкретніше – почерпнутий десь із сапропелю середньовічної латини, можливо, через посередництво польської й німецької мов. Термін, який, крім нинішньої України, давним-давно ніде не використовується, але як же сіяє заново!

Але повернемось до Кука. Канібальствують, як бачимо, не лише тому, що голодні, а ще й тому, що прямо-таки знемагають від поваги. У вас асоціації не виникають?

Скоріш за все, із поваги, а не через якісь інші чинники управління освіти і науки Івано-Франківської області «з метою допомоги та підтримки у «декомунізації» системи освіти, а саме щодо доречності запрошення на новорічні святкування у дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади Діда Мороза та Снігуроньки, встановило, що це пережитки «старої» системи».

І правильно! Дід Мороз із Снігуронькою не могли не потрапити під лютрацію. Завтра така ж доля посміхнеться (повинна посміхнутись!) Сніговій Королеві, Каю із Гердою, а за ними і самому Хансу Крістіану Андерсену, бо він (і герої його казок) належать до іще «старшої системи», яку також треба оновлювати. (Великий казкар – уточнимо про всяк випадок - помер у 1875 році, а Дід Мороз із Снігурочкою народились в СРСР тільки наприкінці 1930-х...).

Так що аргумент щодо «старості» явно не на користь Дідуся Мороза і аж ніяк не на користь нинішніх блюстителів «новизни», які дещо дали маху. Втім, до Нового року час для виправлення у них є.

Можемо моделювати ситуацію й далі. Якщо мати на увазі, що Ісус Христос іще «старіший», то, йдучи за логікою «наших галицийских товарищей», треба кимось замінити і його. Наприклад, Триглавом, Сварогом, Перуном і його дружиною Перуницею, а також Даждьбогом, Семарглом, Стрибогом і ше цілим сонмом їхніх колег, які й входили до найдревнішого «політбюро» України-Руси. Погодьмось, що так було б справедливо.

Та мене разом із проблемами глобальними непокоять речі земніші. Як відомо, в урочищі Ближній Карабай, що в кількох кілометрах від м.Цюрупинська, як засвідчують анонси, міститься «Південна резиденція» Діда Мороза (надає різні послуги, включаючи навіть баню). Перепрошую, але мушу «поставить запятую» хазяям «резиденції», ні не за її профіль. Я про географію. У Севастополі, тимчасово окупованому РФ, розміщена набагато південніша його «резиденція»: по прямій (яку використовує при своїх переміщеннях Дід Мороз) – на 235 кілометрів по меридіану нижче, тобто ближче до субтропіків.

А квартирує наша резиденція у «Чумацькій криниці», яка у свою чергу, як стверджують неперевірені джерела, зашифрувалась під ОСГ (Особисте селянське господарство). Невідомо, щоправда, чому воно «особисте», коли діє начебто під «дахом» ХОАМДТ імені Миколи Куліша... І де тут кози з козлами, вівці з баранами, корови з бугаями? Де тут рілля, сінокіс, нарешті «буряки рядочками», що мусить бути обов'язковим атрибутом ОСГ? Тут, кажуть ті, кого сюди й на поріг не пустять, бувають хіба що «тьолки», та й ті тимчасового привізні, і не зооветеринарного профілю...

Втім, ми відволіклись від головного! Не зійшовся ж світ клином на Дідові Морозі із Снігуронькою. «В українського народу, стверджують «наши галицийские товарищи», є Святий Миколай та Різдво Христове». Правильно! Тому заодно приберемо з порядку денного й святкування Нового року, запроваджене Петром Олексійовичем Першим. (Як відомо, 20 грудня 1699 року Цар Петро I підписав Указ про перехід Росії на нове літочислення і перенесення святкування початку року з 1 вересня на 1 січня).

До того ж «Україна – не Росія», - зробив свого часу геніальний висновок Леонід ІІ (Кучма). А це ще один аргумент на підтримку попереднього: «російський» Новий рік нам – ніякий не Новий рік. У нас повинен бути власний. Давайте подовбемось в історичних культурних нашаруваннях й повернемось хоча б у часи Київської Русі. Маючи на увазі, що тоді нових років було цілих два – 1 березня і 1 вересня, ми й тут обійдемо РФ у новинізації календаря.

А ініціативу «наших галицийских товарищей» візьмемо за репер. (У даному випадку маю на увазі репер геодезичний, тобто відправну точку на земній тверді, а не те, що називається начебто музикою і мовби співом. Сердечно перепрошую прихильників репу).

Тому - геть з дороги все старе!

Борис ПРИЩЕПА

P.S. З «эуропейським цінностями» морока. Там, виявляється, Новим роком прийнято вважати 1 січня аж із самого 46 року до н.е.

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів