Юрий Анисимов

Член НСЖУ, Заслуженный журналист Украины

Поважаючи державну символіку, ти поважаєш себе

Поважаючи державну символіку, ти поважаєш себе
Найважливішим напрямком у патріотичному вихованні населення є формування у кожного громадянина поваги і любові до символів Вітчизни - Герба, Прапора та Гімну.Без цього не може бути й мови про цивілізований патріотизм, політкоректність та політичну культуру людей.

Нажаль, у цьому складному процесі зусилля органів державної влади, навчальних закладів, установ культури, творчих спілок, засобів масової інформації та громадських об'єднань ще недостатньо скоординовані. І це приводить до прикрих випадків зневаги до державних символів - ненавмисних чи навмисних, зокрема до прапора та його кольорів. Таке будь у якій країні світу вважається її образою.

По Херсону мені невідомі приклади навмисної зневаги до державної символіки. Тим не менш, все ж таки є факти, над якими треба замислитися і визначитися, чи не шкодять вони вихованню почуття патріотизму у наших людей. Можливо, ця думка суб'єктивна, але поміркувати тут не завадить.

Коли над будівлею обласної адміністрації гордо майорить державний прапор України це викликає почуття гордості. Але які почуття може викликати багатометровий паркан навпроти ОДА, пофарбований у кольори українського прапора? Паркани - вони і «в Африці» паркани. Їхнє призначення приховувати купи сміття, будматеріали, бруд, звалища, провали ґрунту та інші негаразди. Але щоб це робилося під прикриттям кольорів державного прапора, вибачте, більше свідчить про аполітичність авторів цієї ідеї. До речі, в «політичному» забарвленні парканів ми досягли неабияких успіхів. Важко навіть уявити скільки жовтої та блакитної фарби витрачено на цю сумнівну акцію тільки в Херсоні.

А навіщо малювати символіку держави на звичайних стовпах та деревах? Невже це підвищить рівень свідомості населення. І зовсім незрозуміло, чим керувалися люди (а серед них цілком можуть виявитися і керівні особи), що дали «добро» на досить специфічне забарвлення звичайних лавок в центрі Херсона біля магазину «Фокстрот» на вулиці Ушакова. Тут завжди людно. І багато хто відчуває почуття незручності, коли доводиться сідати на ці лавки, пофарбовані в кольори державного прапора.

І все ж таки шедевром «художньої творчості», присвяченої державній символіці в нашому місті, схоже, стали два невеликих обмежувальних стовпчика біля входу в центральний херсонський ринок. Вони завжди брудні, хоча жовто-блакитні кольори проглядаються на них досить чітко. Втім, це не заважає місцевим песикам, які нічого не розуміють в кольорах, «використовувати» їх на свій розсуд.

Чимало суперечок викликає використання людьми, особливо молоддю, державних прапорів, як елементів одягу. Зокрема, ними обгортають тіло замість накидки на спині. Таке можна побачити на багатьох масових заходах. Звичайно, тут можна послатися на американців, які, при всій своїй повазі до державного прапора США, не гребують купувати навіть шкарпетки з американським прапором (добре, якщо їх господарі регулярно миють ноги і не лякають оточуючих неприємним запахом брудної білизни).

Треба визнати, що, на Заході модно носити толстовки, майки та джинсові куртки з елементами символіки. І це ще можна якось зрозуміти. Але коли на пляжі бачиш купальники або рушники з символікою держави на яких «випузюються» відпочиваючі, стає якось не по собі. Ну не стане ж інтелігентна людина обтиратися прапором або сидіти на ньому...

Колись в одеському клубі «Ібіца» панки з гурту Bloodhound Gang образили державну символіку України та Росії. Цей інцидент уже багаторазово обговорений (панки справили малу нужду на наш прапор і протягли російський через штани басиста). Всі погодилися, з тим, що це сталося через невисокий рівень їхньої культури та відсутність інтелекту: «панки є панки і що з них візьмеш?» Проте, росіяни відреагували на цей факт доволі жорстко. Слідчий комітет навіть тимчасово затримав хуліганів в аеропорту Анапи. Коли з'ясувалося, що від панків дісталося не тільки російському, а й українському прапору, відповідну заяву зробили і представники нашої влади. Правда, це було значно м'якіше. І здавалося, що це було зроблено швидше для того, щоб не відстати від росіян. Зрозуміло, що словесні докори для панків, немов слону драбина. Тому коли російські козаки зловили і побили музикантів Bloodhound Gang, це для багатьох здалося нормальною і адекватною реакцією. Можливо, це і незаконно, але, принаймні, чесно.

Що керує людьми, які з неповагою відносяться до державної символіки? Відповідь одна - відсутність громадянської позиції, безвідповідальність та низька культура.

Не можна проходити повз, коли бачиш пошкоджену, вицвілу та обшарпану символіку. Наприклад, на площі Свободи, де зараз вивішено аж сім прапорів ( чи не занадто для однієї площі?) два з низ на п'ятиповерхових будинках мають жалюгідний вигляд. Добратися на них важко і міняти своєчасно не виходить. І таке можна спостерігати не тільки в Херсоні.

Очевидно, державі слід встановити ритуал «погашення» таких прапорів, і, в першу чергу, тих, вигляд яких цього потребує негайно. Наприклад, американці дотримуються певних правил у цьому питанні. Організації бойскаутів збирають старі прапори і здійснюють над ними особливий ритуал спалення чи поховання. Американці намагаються не допускати, щоб прапор майорів уночі, та ще під дощем. Правила вимагають, щоб прапор уночі був освітлений. В іншому випадку його слід при заході сонця спустити і на сході сонця підняти. А вивісити прапор під дощем припустимо, якщо його полотнище зроблене зі стійких матеріалів, наприклад нейлону. Можливо, за цими параметрами, ми ще й не досягли західних стандартів, але ніхто не заважає нам делікатніше відноситись до святинь держави. Перш за все, кожному треба засвоїти елементарну істину - поважаючи державну символіку, ти поважаєш себе.

В одному зі своїх інтерв'ю недавно загиблий лідер гурту "Скрябін" Андрій Кузьменко, більш відомий як Кузьма, висловив своє ставлення до війни та показного патріотизму: "Всі ці вишиванки на машинах, жовто-блакитні паркани, пофарбовані по іржі... Ці люди дотримуються якоїсь своєрідної естетики. Тому якщо ти робиш надовго, то малюй під лінійку, очисти від іржі... Я б не хотів щоб в моїй країні були такі паркани або зупинки, на яких "Слава Україні" косо-криво написано. Ось така й країна, в принципі, як ті написи». Жорстко, прикро, але, нажаль... справедливо.

Юрій АНІСІМОВ
Фото автора

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів