Юрий Анисимов

Член НСЖУ, Заслуженный журналист Украины

Щодо парламентських виборів на Херсонщині: аутсайдери перегонів

Щодо парламентських виборів на Херсонщині: аутсайдери перегонів
Як відомо, результати парламентських виборів 2014 року на Херсонщині дещо відрізняються від загальноукраїнських

Якщо в країні п'ятивідсотковий бар'єр подолали тільки шість політичних сил, то в нашій області – їх стало вісім. Звичайно, в кожному регіоні є свої переможці і свої невдахи. По Україні вони відомі і не має сенсу їх називати. Що стосується нашої області, то тут є свої нюанси.

На відміну від Заходу та Центру України, з розряду «невдах» у нас «випали» Компартія (5-е місце) і «Сильна Україна» (7-е місце), які подолали п'ятивідсотковий бар'єр

Але область має і чимало спільного з іншими Характерним для всіх, наприклад, стався гучний провал «Громадянської позиції» Анатолія. Гриценка і «Свободи» Олега Тягнибока., які вважалися «прохіднми».

Зокрема, в нашій області вони брали активну участь у передвиборчій кампанії. Їх агітаційні намети займали найзручніші місця в центрі Херсона. Біля них завжди було людно. Їх агітатори, переважно молоді люди, не відчували браку друкованої продукції. З розмахом в центрі Херсона було організовано візит Анатолія Гриценка, якому багато хто пророкував повернення в міністри оборони в майбутньому уряді.

Однак, «не так сталося, як гадалося». І, природньо, виникає питання, чому виборці проігнорували партію вихованця інституту іноземних мов Міноборони США та Університету Військово-повітряних сил США, Можливо, не забули, що в 2004 році Анатолій Гриценко був активним прихильником Віктора Ющенка, працював у його виборчому штабі і брав безпосередню участь у написанні програми кандидата на пост Президента?

Можливо, не всім імпонує те, що Анатолій Гриценко відкрито займає войовничу проамериканську позицію? Багатьох дратує його заклики до впровадження військового стану, що може привести до масштабної війни. А його відверта і не завжди об'єктивна критика Президента набридла виборцям і недодала йому голосів. Більшість людей підтримала патріотичну, але помірковану, виважену позицію блоку Петра Порошенка

Щось схоже сталося і з партією «Свобода», На виборах 2012 року ця політична сила привела до парламенту 35 депутатів і намагалася довести, що це не було випадковістю. Але надмірна активність її депутатів у боротьбі з регіоналами, пам'ятниками Леніну, проросійськи налаштованими громадянами, бійки в парламенті та на вулицях сподобались далеко не всім.

В результаті в 2014 році за неї проголосували всього 4,71% виборців України, Парадоксально, але в жодному з округів Львівської області "Свобода" не піднялася вище четвертої сходинки, безнадійно поступившись "Народному фронту", "Блоку Петра Порошенка" і "Самопомочі". Не підтримали її і виборці Херсонщини.

До того ж на тлі війни на сході радикалізм "Свободи" померк перед популярністю командирів добровольчих батальйонів Навіть Арсеній Яценюк зі своїми різкими заявами на адресу Росії був більш переконливий для виборців.

Єдиною втіхою для «Свободи» можуть бути 6 мажоритарників, які перемогли за рахунок узгодження кандидатів з "Блоком Петра Порошенка" і "Народним фронтом" на окремих округах. І це наводить на думку, що успіху цієї партії серйозно завадила відсутність підтримки з боку Заходу.

До «невдах» виборів на Херсонщині. ( так само і в країні) слід віднести і партію «Батьківщина», керівник якої Юлія Тимошенко ще зовсім недавно вважалася незаперечним авторитетом в країні. Майже всі , хто регулярно відвідує центральний херсонський ринок, підтвердять, що лідерка БЮТа шанувалася там, як національна героїня.

І продавці, і покупці співчували їй всі 2,5 роки, коли вона перебувала за гратамиі, і майже одноголосно, передрікали повторення успіху, який супроводжував БЮТ на парламентських виборах 2006 року (129 мандатів), на дострокових виборах 2007 року (30,71% голосів), на виборах 2012 року (105 депутатів).

І раптом, ніби грім серед ясного неба, принизливі 5, 68% на недавніх виборах. по країні (шосте місце) та 5, 74% по Херсонській області (восьме місце). Останні місця!!! «Батьківщину» на Херсонщині обійшли «Опозиційний блок», Радикальна партія Олега Ляшка, Компартія, і «Сильна Україна». При цьому жоден кандидат «Ватьківшіни» від області не потрапив до парламенту, а вірний соратник Юлії Тимошенко, недавній губернатор області Юрій Одарченко, який відчайдушно боровся за перемогу, зазнав поразки.

Причину такого низького результату «Батьківщини» спробував сформулювати новоспечений народний депутат Борис Тарасюк (12-й номер за списком «Батьківщини»): «Тимошенко програла через негатив, що їй залишив« перебіжчик »Турчинов, який здав Крим, створив з Арсенієм Яценюком «Народний фронт», який переміг на виборах ».

Є і інші думки. Деякі вважають, що ця відносна поразка сталося тому, що в очах виборців Юлія Тимошенко стала асоціюватися з минулим, на відміну від того ж молодого і енергійного Арсенія Яценюка.

Ніхто не чекав успіху головного супротивника «Батьківщини» - «Опозиційного блоку». Всім здавалося, що він був приречений. Всі політичні сили умовного "Антимайдану" були розгромлені. Об'єднатися їм не вдалося. Від блокування відмовився Тігіпко. У останній момент відпала і скомпрометована Партія регіонів.

Ну хто б насмілився повірити в те , що блок не тільки попаде до парламенту, а й випередить Радикальну партію Олега Ляшка, який зайняв третє місце на травневих виборах Президента. Можливо допоміг заклик його лідера Юрія Бойка перед голосуванням: "не плутати їх блок з Партією регіонів".

У підсумку в Харківській, Запорізькій, Дніпропетровській областях, на звільнених територіях Донбасу «Опозиційний блок вийшов на перше місце, на Одещині та Миколаївщіині- на друге, і тільки на Херсонщині отримав «бронзу» за третє місце.

Схоже, що події цього року не сильно змінили електоральні смаки жителів півдня та сходу України. . Така ж ситуація по мажоритарці. Тут досить впевнено перемогли в частині округів колишні або діючі регіонали. Особливо показала себе Харківська область, де в 13 округах перемогли колишні регіонали, 12 з яких перемагали тут ще в 2012 році.

І тільки на Херсонщині по всіх округах кандидати - регіонали програли. Над цим слід ретельно поміркувати, якщо «Опозиційний блок» збирається цивілізовано опонувати новій владі в правовому полі. Часу на роздуми у нього просто немає.

Юрій АНІСІМОВ

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів