Олександр Голобородько

Майже три десятиліття працював в обласній газеті «Наддніпрянська правда». Тривалий час був редактором всеукраїнської газети «Дачник». Член НСЖУ. Інтереси: краєзнавство, екологія, фото. Народився 23 грудня 1948 року у с. Станіславі Білозерського району.

Чи доцільні масові заходи в середовищах цінних природних об'єктів Херсонщини

Чи доцільні масові заходи в середовищах цінних природних об'єктів Херсонщини
Здавалось би, ідея цікава, оригінальна, комплесна: неординарно відзначити День Конституції в екзотичному природному місці, а заодно посилити інтерес громадськості до туристичного потенціалу одного з мальовничих об′єктів Херсонщини – Станіславських скель, що входять до ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Станіславський». Уява малює ефектну картину: велика аудиторія прибулих гостей з різних куточків Херсонщини, підсилене акустичними засобами звучання симфонічного оркестру, проникливий спів вокалістів з висоти скель, ще більше підсилить враження від чудових пейзажів Дніпровсько-Бузького лиману, посилить популярність краю! Велично, піднесено!

Але виникають цілком логічні питання: наскільки ідея організаторів цього проекту – Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім. М. Куліша та Станіславської ОТГ – узгоджується з вимогами функціонування природного об′єкту, із природоохоронним законодавством? Наскільки масовим буде дійство? Чи готова територія прийняти значну кількість гостей? Де будуть розміщені транспортні засоби прибулих? Чи не травмуватимуться в процесі підготовки до дійства та під час самого заходу реліктові види прилиманських рослин, що входять до «Червоної книги»?..

Зрозуміло, що увага ЗМІ до цього заходу посилить «розкрутку», подальші масові відвідини скель організованими та «дикими» туристами, а, за відсутності контролю з боку громади над цим процесом, природні втрати не примусять на себе довго чекати… Чи не буде створено музичним проектом прецеденту щодо наступних подібних масових заходів на території Станіславських скель?..

Більш виправданим, ощадливим з екологічної точки зору на лиманських берегах (та й у будь-якому іншому природному середовищі), видається, мали б ставати не крупні «туристично-мистецькі проекти» із цілком передбачуваними наслідками забруднення, витоптування, закатування шинами автотранспорту природного рослинного покриття тощо, а туризм екологічний – пішохідний, науковий, біологічно-ботанічний, краєзнавчий, фотографічно-малярський тощо з максимальним збереженням природних скарбів, а також туризм водно-мандрівний прибережними маршрутами. Це тривала, копітка, але перспективна діяльність.

Важливе завдання громад – розробляти «правила гри» для туристів на підпорядкованих територіях, зробити туризм рентабельним для місцевого бюджету, створювати умови для дозвілля, комфортного відпочинку гостей, щоб вони захотіли затриматися у сільському середовищі хоча б на кілька днів, системно працювати на перспективу, а для цього – шукати шляхи щодо зменшення антропогенного тиску на природу, не захоплюватися бравурними, популістичними проектами із непередбачуваними наслідками.

«Ми поки не відкриваємо всього, що відбудеться цього дня, але обіцяємо, що місце, де відбуватиметься акція, ті сюрпризи, які ми підготували, сам концерт на скелях над лиманом нікого не залишать байдужими», – каже генеральний директор облмуздрамтеатру Олександр Книга.

Мистецькі проекти та сюрпризи – це добре. Але, дай Бог, без екологічних втрат.

Світлина автора
© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів