Микола Чернявський: ім'я на мапі Херсонщини. І не тільки...
Ім'я Миколи Чернявського - одного з визначних майстрів української дожовтневої поезії, абсолютно не представлене на мапі нашого краю. Окрім застарілої таблички на стіні будинку, в якому він мешкав (на фото), в Херсоні немає ані школи, ані вулиці, ані провулку його імені...
Схвально, що Херсонське обласне об'єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» прагне відродити діяльність товариства «Українська Хата», в якому плідно працював Микола Чернявський, наповнити її новітнім змістом.
Відомо, що «Українська Хата» – це перша легальна українська суспільно-політична організація Херсона. Серед її здобутків – відкриття українських книгарень та читалень, налагодження власного книговидання, створення курсів з української мови, історії та літератури, заснування українських кооперативів, створення українських класів та дитячих садочків, проведення першої в історії Херсона української політичної маніфестації під жовто-блакитними прапорами.
Отже, логічним було б ім'я Миколи Чернявського присвоїти Херсонській «Просвіті», якою здійснено за роки своєї діяльності безліч проектів у царині літератури, книговидавництва, історії, краєзнавства!
Історично справедливим було б, на мою думку, і таке рішення: присвоїти ім'я Миколи Чернявського Херсонському державному університету. У цьому контексті можна було б піти шляхом наших сусідів-миколаївців.
Відомо: як Миколаївський національний університет, так і Херсонський держуніверситет у минулому – це педагогічні інститути. Попри предметно-наукову широту університетської освіти, наші сусіди надали своєму головному вишу саме вчительське ім'я (Миколаївський державний університет створено у жовтні 2002 року на базі педагогічного, через рік йому було присвоєно ім'я педагога, публіциста, письменника, поета Василя Олександровича Сухомлинського, а 21 серпня 2010 року надано високий статус національного) і в цьому рішенні визнано першорядну роль вчителя, значущість його в сучасній освіті.
Херсонський держуніверситет поки що «безіменний». А хіба постать Миколи Чернявського, як людини широкого інтелектуального діапазону, українського патріота, не гідна вшанування в імені цього вишу? Адже, окрім своєї плідної літературної та громадської діяльності, він ще й знаний у минулому педагог.
Як свідчить науковець Іван Немченко, Микола Федорович Чернявський плідно працював на херсонській педагогічній ниві: у вчительській семінарії, комерційному училищі, кооперативному технікумі, економічній профшколі і, що особливо важливо у даному контексті, – десятиріччя (з 1917 по 1926 роки) він віддав роботі у ХІНО – Херсонському інституті народної освіти, а це попередник нинішнього Херсонського державного університету.
Олександр ГОЛОБОРОДЬКО
На світлинах:
1. Таблички з будинку в Херсоні, в якому мешкав М. Чернявський (світлина з Вікіпедії; її надав для використання у Вікіпедії Д. Ломоносов);
2. М. Чернявський разом із М. Коцюбинським та Ф. Трояном у Херсоні, 1903 р. (світлина з експозиції літературного відділу Херсонського краєзнавчого музею).