Олександр Голобородько

Майже три десятиліття працював в обласній газеті «Наддніпрянська правда». Тривалий час був редактором всеукраїнської газети «Дачник». Член НСЖУ. Інтереси: краєзнавство, екологія, фото. Народився 23 грудня 1948 року у с. Станіславі Білозерського району.

Солодке руно херсонської пустелі може стати рятівним

Солодке руно херсонської пустелі може стати рятівним
Кавуни є серед агробрендів Херсонщини – однозначно! Зернові – однозначно! Полуниця – однозначно!Помідори – однозначно!... А виноград?

В останній час активізувалось обговорення проблеми: як порятувати ліси Херсонщини? Науковці Херсонщини б'ють на сполох: якщо не зупинити вирубку лісів, то вже в найближчі роки на наш край насунеться екологічна катастрофа...

За офіційними свідченнями, проблема ускладнюється тим, що 2015 року лісгоспи фактично позбавлені державного фінансування і переведені на самоокупність. До того ж, згідно з чинними нормативними документами, в лісах Херсонщини заборонені рубки головного користування (тобто промислові).

Доктор біологічних наук, професор Херсонського державного університету Олександр Ходосовцев висунув цікаву ідею: в області слід створити Регіональний парк, куди мали б увійти ліси та лісосмуги...

А може до територій, зайнятих лісами, застосувати не лише лісівничо-екологічний, а й комплексний, підприємницький підхід, з перспективою набуття, з часом, пустельними територіями високої рентабельності, самоокупності? Тим більше, що в області подібний досвід вже набуто...

Згадаймо: свого часу на Херсонщині діяла Нижньодніпровська науково-дослідна станція заліснення пісків та виноградарства на пісках Українського НДІ лісового господарства та агролісомеліорації.

На жаль, нині підзабуті наукові ідеї директора (1956-1971 рр.) цієї станції, видатного вченого, з 1973 р. – академіка ВАСГНІЛ, Володимира Виноградова та його колег, що дозволило здійснити масивні лісові насадження на Нижньодніпровських пісках, що чергувались із садами та виноградниками.

Все це ґрунтувалось на історичному досвіді, адже у боротьбі з сипучими пісками півдня, окрім лісів, значну роль протягом майже століття відігравали сади та виноградники.

На жаль, 1993 року профіль станції змінено: спадкоємцем її став Степовий філіал УкрНДІЛГА, основними напрямами наукової діяльності якого є розробка способів і технологій проведення рубок, пов'язаних із веденням лісового господарства, заходів із охорони й захисту лісів, моніторинг лісових екосистем тощо.

Видається, що переважно лісівничий профіль названої наукової установи є неоптимальним. Переконаний, що наука мала б працювати над розробкою рекомендацій щодо комплексного, лісівничо-аграрного використання Нижньодніпровських пісків.

Нижньодніпровські піщані масиви, а вони на сьогодні займають площу понад 170 тисяч га (!), дуже перспективні саме для вирощування винограду. Піски мають надзвичайно цінну особливість: на них, завдяки природному тепловому режимові, на добру декаду раніше звичайного можна отримувати врожаї високої товарної якості.

Плоди, вирощені на пісках, більш цукристі, їх забарвлення насиченіше. Дуже важливо: такий виноград екологічно чистіший, адже вимагає менше хімобробок (на пісках не розвивається філоксера – головний шкідник винограду).

Все це свідчить, що Нижньодніпровські піски - це потенційна «Українська Шампань»!

Можливо, варто на державному рівні розв'язати питання про набуття Степовим філіалом, окрім лісівничого, виразного виноградарсько-садівничого профілю?.. Вважаю, що ця проблема заслуговує серйозної проробки як на обласному, так і на всеукраїнському рівнях.

Солодке руно херсонської пустелі, при хазяйському підході, може стати ще й золотим й органічно вписатися в аграрно-рекреаційну модель нашого краю.

Олександр ГОЛОБОРОДЬКО

P.S. Наведена вище таблиця аргументовано підтверджує високурентабельність, фактично позаконкурентність столового винограду (це стосується також і технічних сортів) на фоні інших популярних аграрних культур.

© 2023 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архівТеатр Куліша, Херсон