Херсонські антимонопольники звітують про свою роботу

Вчора, 18 грудня, в обласному центрі відбулася прес-конференція під час якої херсонські антимонопольники підбили підсумки роботи Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України за 2014 рік.

На конференції повідомили, що протягом 2014 року до територіального відділення надійшло 253 звернення. Переважна більшість заяв надійшла від фізичних осіб щодо діяльності монополістів на ринках енерго-, тепло-, газо-, водопостачання та житлово-комунальних послуг.

Протягом поточного року також було розглянуто 91 справу і накладено на порушників законодавства про захист економічної конкуренції штрафних санкцій на суму 1 млн. 367 тисяч гривень. До державного бюджету сплачено штрафів та пені майже 900 тисяч гривень.

Ринок лікарських засобів та медичних послуг

В ході конференції стало відомо, що територіальним відділенням, за дорученнями Антимонопольного комітету України та голови Херсонської обласної державної адміністрації, влітку 2014 року було розпочато комплексне дослідження ринку лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання медичних послуг, оскільки ця тема є злободенною і викликає багато нарікань у мешканців Херсонської області.

В ході дослідження ринку реалізації лікарських засобів у Херсонській області Відділенням встановлено, що дії провідних аптечних мереж міста Херсона суперечать чесним торговим звичаям і порушують законодавство про захист від недобросовісної конкуренції.

«Вперше, мабуть, за десять років були досліджені лікарські засоби та медичні послуги, адже сьогодні ціни на ліки стрімко зростають і стає дуже складно купувати необхідні препарати в аптеці», - зазначила під час прес-конференції голова обласного відділення Антимонопольного комітету в Херсонській області Альона Ротова.

Вона також повідомила, що в ході дослідження ринку надання медичних послуг, Відділенням встановлено, що окремі суб'єкти господарювання позиціонують свою діяльність в якості клінік, не маючи на це права. Тому територіальним відділенням вжито передбачені чинним законодавством заходи щодо таких клінік, якими на теперішній час припинені порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у вигляді поширення інформації, що вводить в оману.

За словами Альони Ротової, Відділенням продовжується дослідження ринку надання медичних послуг.

Ринок рекламних послуг

Досліджували працівники територіального Відділення і ринок розміщення об'єктів зовнішньої реклами на території міста Херсона.

Як з'ясувало територіальне відділення, Виконком Херсонської міської ради, затвердивши рішенням від 19.02.2013 №25 «Правила розміщення та експлуатації об'єктів зовнішньої реклами та інформації в місті Херсоні», встановив не передбачені чинним законодавством України додаткові обмеження на ринку послуг з розміщення об'єктів зовнішньої реклами в адміністративних межах міста Херсона.

При цьому ці правила суперечать Постанові КМУ, якою затверджено Типові правила розміщення об'єктів зовнішньої реклами для України в цілому.

Адмінколегією Відділення такі дії Виконкому визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування.

«Цікава ситуація склалась з ринком рекламних послуг. Минулого року в березні місяці до нас звернулась тодішня, скажімо, опозиційна на той період часу громадська організація, яка попросила дослідити ринок рекламних послуг, де ми дійсно знайшли багато зловживань. Але так швидко все змінювалось, що ті, хто раніше був опозицією та звертали увагу на серйозні речі, раптом стали владою. А тепер ми маємо, що ті, хто до нас звертались – з нами судяться. Ми звичайно отримаємо перемогу у цих справах, більше того, частину таких справ ми вже виграли», - розповіла голова територіального Відділення.

Але на теперішній час, Виконком і досі не погоджується з рішенням адміністративної колегії Відділення, щодо свого порушення і намагається через суд скасувати це рішення. Взявши до уваги всі матеріали справи суд відмовив Виконкому в задоволенні позову, зобов'язавши його припинити порушення.

Ринок надання житлово-комунальних послуг

З наданням житлово-комунальних послуг у Херсоні взагалі незрозуміло що відбувається. Херсонські антимонопольники говорять, що дії житлових організацій міста Херсона, які полягають у наданні послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій без врахування переліку послуг, можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів. Оскільки тоді споживачі не отримають Послуги від житлових організацій в повному обсязі, як це передбачено Порядком.

Тому з метою припинення дій, що містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, адміністративна колегія Відділення ще влітку, 5 червня поточного року рекомендувала комунальним підприємствам міста Херсона протягом трьох місяців з дня отримання рекомендацій вжити заходів щодо надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за тарифами, сформованих відповідно до вимог Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, зокрема з урахуванням переліку послуг, визначеного цим Порядком та визначенням розміру кожної складової для цих тарифів.

Більше того, адміністративна колегія Відділення 3 червня 2014 року рекомендувала і Виконавчому комітету Херсонської міської раді протягом трьох місяців з дня отримання рекомендацій вжити заходів щодо усунення причин та умов вчинення дій, що мають ознаки порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Але не дивлячись на те, що строк виконання наданих рекомендацій сплив ще у вересні цього року, рекомендації Відділення не виконані!

Тож тепер адміністративною колегією Відділення прийнято розпорядження про початок розгляду справ за наявністю ознак порушень в діях комунальних підприємств, які надають послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій Херсона.

«Відносини з ЖЕКом мають бути урегульовані відповідним договором про надання послуг утримання будинків та прибудинкових територій, які складаються на основі типового договору. У випадку відсутності існують договори про домовленість сторін. У нашому випадку не має ні договору, ні домовленості, жодного нормативного документу, який би регламентував відносини між мешканцями, ЖЕКами та органами місцевого самоврядування, яким вони підпорядковані», - розповіла Альона Ротова.

Ринок поводження з побутовими відходами

Ще одним пунктом дослідження працівників Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України стали ринки у сфері поводження з побутовими відходами, зокрема, збору, вивезення, перероблення та захоронення побутових відходів.

В ході дослідження антимонопольники встановили, що рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради, виконавцем послуг із приймання та захоронення твердих побутових відходів визначено ТОВ «РИМЗ», яке у межах міста Херсона не має конкурентів на згаданому ринку, та займає монопольне становище на ньому.

Відповідно до вимог низки чинних нормативно-правових актів, ТОВ «РИМЗ» здійснило розрахунки витрат на послугу із захоронення побутових відходів та подало їх на затвердження виконкому Херсонської міської ради.

Виконком, не дотримавшись принципу економічної обґрунтованості при встановленні тарифів на послугу із захоронення побутових відходів, допустив встановлення економічно необґрунтованого тарифу та прийняв рішення «Про встановлення та введення в дію тарифів на послуги із захоронення побутових відходів ТОВ «РИМЗ»

Фахівцями Відділення проведено аналіз здійснених ТОВ «РИМЗ» розрахунків та встановлено факт безпідставного завищення собівартості послуги із захоронення побутових відходів. Зазначене підтверджено й висновками обласної робочої групи з перевірки економічної обґрунтованості тарифів на житлово-комунальні послуги, створеній при Херсонській облдержадміністрації.

Тому адміністративна колегія Відділення визнала порушенням законодавства про захист економічної конкуренції діяння ТОВ «РИМЗ» та виконавчого комітету Херсонської міської ради.

Рішенням Адмінколегії від 07.11.2013 року Виконком зобов'язано скасувати власне рішення від 18.06.2013 року № 165 «Про встановлення та введення в дію тарифів на послуги із захоронення побутових відходів ТОВ «РИМЗ» протягом 14 днів з дня набуття рішення Адмінколегії законної сили. Цим же рішенням адмінколегії за порушення законодавства на ТОВ «РИМЗ» накладено штраф у сумі 68,0 тис. грн. та зобов'язано протягом одного місяця після скасування рішення Виконкому від 18.06.2013 року № 165 здійснити відповідні перерахунки споживачам послуги із захоронення побутових відходів.

Але, незважаючи на те, що рішення адмінколлегії АМКУ прийнято майже рік тому, до сьогоднішнього дня воно так і не виконано, рішення міськвиконкому №165 не скасовано, перерахунки споживачам не проведені.

І це при тому, що саме підприємство ТОВ «РИМЗ» визнало своє правопорушення і фактично виконало рішення адмінколлегіі, але виконавчий комітет Херсонської міської ради, який повинен був скасувати цей тариф і переглянути його з урахуванням того, що підприємство розробить нові цифри, довгий час не реагував на проблему взагалі...

«Тепер тут буде виконавче впровадження та прокурорське реагування...», - зауважила голова Херсонського територіального Відділення Альона Ротова.

Ринок послуг з організації приймання платежів від фізичних осіб за спожиті житлово-комунальні послуги

В ході прес-конференції працівники територіального відділення повідомили, що на виконання доручення Антимонопольного комітету України, Відділенням проводиться поглиблене дослідження ринку послуг з приймання платежів від споживачів за надані їм житлово-комунальні послуги.

З метою проведення ретельного, всебічного та об'єктивного дослідження, яке має соціальне спрямування та стосується інтересів широкого кола споживачів міста Херсона, Відділенням досліджуються питання тристоронніх взаємовідносин підприємств-надавачів житлово-комунальних послуг, кредитно-банківських установ, які безпосередньо здійснюють приймання готівкових платежів, та суб'єктів господарювання, які здійснюють інформаційно-технічний супровід процедури приймання платежів від споживачів житлово-комунальних послуг.

Херсонські антипонопольники повідомили, що на теперішній час опрацьовується інформація, отримана від ряду підприємств-надавачів житлово-комунальних послуг міста Херсона та органів місцевої влади, за результатами опрацювання якої у разі встановлення ознак порушень законодавства Відділенням будуть вжиті заходи реагування в установленому чинним законодавством порядку.

Ринок будівництва житла

На теперішній час Відділенням розглядається звернення мешканців Херсона, щодо можливих порушень законодавства про захист економічної конкуренції в діях ТОВ «Кредо-Інвест-Строй» та ТОВ «Південенерго». Крім того за дорученням АМКУ проводиться дослідження відповідних товарних ринків.

В ході проведення дослідження, в діях ТОВ «Кредо-Інвест-Строй» та ТОВ «Південенерго» встановлено ознаки порушень законодавства про захист економічної конкуренції, у зв'язку із чим, 18 грудня 2014 року адміністративною колегією Відділення прийнято розпорядження про початок розгляду справ відносно зазначених суб'єктів господарювання.

Стан виконання рішень – на контролі

Відділенням на постійній основі здійснюється контроль за станом виконання рішень, прийнятих адміністративною колегією. В переважній більшості рішення адміністративної колегії Відділення виконуються своєчасно, проте частина відповідачів у справах не мають бажання припиняти порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Оскільки згідно з частиною 2 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» рішення органів Антимонопольного комітету України є обов'язковими до виконання, у разі відсутності належних доказів виконання рішень адміністративної колегії, Відділенням вживаються заходи реагування у відповідності до вимог чинного законодавства.

Основними порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції у справах відносно органів місцевого самоврядування, є дії або бездіяльність останніх, які створюють умови для вчинення суб'єктами господарювання порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

P.S. За підсумками 9 місяців, Херсонське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України вперше зайняло 1 місце серед аналогічних територіальних Відділень по результативності та якості прийнятих рішень!

Тетяна БОЙКО

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів