Херсонські ліси продовжують винищувати

Отож у Херсоні вирішили сісти та обговорити наболілі питання щодо лісів Херсонщини під час засідання круглого столу.

Перший раз громадськість підняла питання про спасіння Нижньодніпровських лісів (Херсонської області) у жовтні 2012 року. Тоді в роботі круглого столу приймали участь: заступник начальника управління лісового та мисливського господарства Володимир Михайленко та представник державної агенції лісових ресурсів України Віталій Бєлоус.

Після першого засідання круглого столу проблема вирішеною не була, а тому громадськість Херсонщини засідала ще три рази з того ж питання спасіння лісів. Але, на превеликий жаль, нищити ліси продовжують і по сьогоднішній день, ситуація покращення не зазнала.

Ще одну спробу поговорити аби дійти консенсусу та вирішити проблемні питання лісового господарства Херсонщини зробили вчора, у місті Херсоні, під час засідання четвертого круглого столу.

Цього разу до засідання долучились: громадськість, представники ЗМІ, а також представники влади. До речі, не тільки місцевої. Своєю присутністю на конференції порадував херсонців начальник управління використання лісових ресурсів Держагенції лісових ресурсів України Олександр Баран.

Долучились до обговорення дискусійної теми і голова Громадської ради при ОДА Валерій Гурковський, і в.о обов'язків начальника Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства Володимир Михайленко. Також в засіданні круглого столу брав участь радник голови Херсонської ОДА Денис Терещенко.

Голова Громадської ради при ОДА Валерій Гурковський поділився з присутніми на засіданні інформацією Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства, згідно якої за період з 2007 по 2012 роки згоріло 11 563,5 га лісів, а посаджено було 12 201,5 га, з яких 6 900 га загинуло, тому їх було списано.

Арифметично площа лісів, саме на вкрай небезпечних в екологічному боці піщаних аренах, скоротилася на 6 262 га. І зауважимо, що це тільки від пожеж, не говорячи вже про вирубки. До речі, збитки від пожеж склали досить солідну суму грошей: 138 893,9 тисяч гривень.

І якщо проаналізувати усе вищесказане, тобто знищення лісових площ внаслідок пожеж, шкідників, рубок і таке інше, можна зробити висновок, що років так через 20-25 Нижньодніпровських лісів Херсонщини – не буде!

Але ж ми з вами добре знаємо, що на території Херсонщини існує найбільша в Європі піщана арена, і що загальна площа цієї арени складає близько 160 000 га. На думку науковців, Херсонська область є територією з порушеною екологічною рівновагою. А основною метою створення рукотворних Нижньодніпровських лісів, було зупинення розповсюдження рухомих пісків, тому у зв'язку зі знищенням лісів, ситуація набуває критичного характеру.

Розглядали дану ситуацію під час круглого столу по декількох напрямках. Зупинимось на першому – це несанкціонована вирубка та вивіз ділового лісу на території Херсонської області.

Отож, за даними обласного управління лісового та мисливського господарства, державними лісогосподарськими підприємствами Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства на 2013 рік було заплановано санітарних рубок на площі 1277 га із загальною масою 74 064 кубічних метри, в тому числі ліквідна маса – 57 746 кубічних метри, з неї ділової деревини – 3 090 кубічних метри.

А фактично в 2013 році було проведено санітарних рубок на площі 1 486 га, із загальною масою 126 630 метрів кубічних, в тому числі ліквідна маса – 103 969 кубічних метрів, з неї ділової – 6 839 кубічних метрів – це 230 машин.

Аналогічні санітарні вирубки 2014 року у Валерія Гурковського викликали ряд питань. За його словами, десь загубились ліквідна та не ліквідна деревина після санітарних рубок. Наприклад в 2014 році згідно санітарних рубок було отримано 1061 метр кубічний деревини, що складає в середньому 36-40 машин. Та голова Громадської ради при ОДА каже, що нарахував їх більше! Тож де вони поділися?

Окрім того, на Херсонщині досі існує тенденція самовільної вирубки деревини, хоча в.о обов'язків начальника Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства Володимир Михайленко запевняє – вона зменшується.

Ще однією з основних причин зменшення лісових площ є пожежі, кожні 3-5 років згорає величезна кількість лісу. За словами Валерія Гурковського, громадськість дослідила це питання, вивчаючи протипожежний стан лісів нашої області. В одному із листів-відповідей від Міністерства екології та природних ресурсів України було указано, що для охорони, відтворення та збереження лісів Херсонщини, важливим є виконання проектів організації та розвитку лісового господарства постійних лісокористувачів, підготовлених «Укрдержліспроектом», погоджених та затверджених в установчому порядку, складовою частиною яких є заходи по будівництву доріг протипожежного призначення та протипожежних водойм.

А згідно проекту протипожежного устрою Херсонських лісів необхідно побудувати 370 кілометрів доріг протипожежного призначення, 95 водойм та 35 природоохоронних комплексів. Та ось на лишенько, у нас на Херсонщині побудовано усього 22 кілометри доріг та усього два протипожежні водойми.

Нагадаємо, що рішенням 10 сесії 5 скликання Херсонської обласної ради, була прийнята обласна цільова програма «Ліси Херсонщини» на 2010-2015 роки, де планувалося побудувати 49 кілометрів доріг протипожежного призначення, а побудовано – 2,6 кілометри.

Причиною цьому стала одвічна і болюча проблема – відсутність бюджетних коштів.

Отож, чи дасть якісь результати вчорашнє обговорення лісових проблем Херсонщини час покаже... Але висновок один: треба будувати лісові дороги протипожежного устрою, що дасть змогу побудувати інфраструктуру лісового господарства, яка в подальшому буде давати економічні переваги. Адже сьогодні лісомисливські підприємства області знаходяться у важкому економічному стані.

Тетяна БОЙКО

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів