Микола Кальченко: Херсонщина зможе жити економніше

Сьогодні для Херсонщини, як ніколи актуально - ефективність виробництва та ресурсозбереження, завдяки чому можна витрачати набагато менше ресурсів, але при цьому отримувати більше продукції, а відповідно й доходів.

Яка наразі ситуація з розв'язанням цієї проблеми та які перспективи розвитку енергоефективності - про це та інше поговоримо з аспірантом кафедри обліку і аудиту та фінансів Херсонського державного аграрного університету Миколою Кальченком.

- Миколо Миколайовичу, розкажіть будь-ласка про нинішній стан енергоефективності та енергозбереження в Україні, і в Херсонській області зокрема.

- Перш за все, зазначу, що економічний ефект від розвитку енергоефективності та енергозбереження оцінюється не стільки кількісним зростанням її окремих галузей, скільки впливом додатків кінцевої енергії на технологічну структуру економіки в цілому, підвищення продуктивності праці і якість життя людини.

Ми бачимо, що вартість енергоносіїв весь час зростає, тому постає актуальне питання про зменшення витрат на їх оплату, як для суб'єктів державної та комунальної власності, так і для населення взагалі. Тому в останні роки спостерігаємо, що населення утепляє свої помешкання, підприємства та організації модернізують котельні під менш енергоємні - електричні, пелетні чи інші.

Для нашої області, найкращим варіантом є встановлення котелень під альтернативне паливо, зокрема відходів рослинницької продукції, а також електричних автономних котелень. Але для цього потрібні вільні потужності відповідних електромереж.

Якщо говорити комплексно, то на державному рівні запроваджено різні програми з енергоефективності, завдяки яким можна перейти на нові економічні котельні та замінити всю систему опалення будь-якого об'єкту. Їх близько п'ятдесяти. Зосібна й «Державна цільова економічна програма з енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2015 роки».

У нашій області та більшості її районів, в тому числі і в Горностаївському, прийняті і діяли відповідні програми місцевого рівня. Чимало було зроблено. Та на жаль, через відомі причини призупинено дію програми. На даний час можу сказати, що останнім часом, обласна влада досить жваво почала працювати в цьому напрямку: створено відповідну робочу групу. Результати цієї роботи ми з Вами зможемо спостерігати вже найближчим часом.

- Які ще проблеми постають на шляху впровадження передових технологій?

- Як я вже сказав, на даний час обласна та більшість районних програм не діють. Це передусім пов'язано з фінансуванням. Та слід зазначити, що тоді, коли фінансувалася згадана програма, серед тих, хто займався нею, були різні виконавці. Одні робили енергоаудит, інші техніко-економічне обґрунтування або проектно-кошторисну документацію, але не отримували фінансування, через те, що документи не відповідали вимогам - у них було багато помилок.

Тобто ті хто це робив – були не професіоналами своєї справи. Інші – це ті, хто лише зробив заявку, або тільки енергоаудит об'єкту і навіть не намагався далі займатися справою. І, звісно, є завжди ті, хто взагалі нічого не робить, на жаль, таких більшість. Тобто, коли програма діяла, цьому питанню не було приділено достатньо уваги. І, давайте будемо відвертими – цим питанням ніхто досконало, професійно не займався.

- Як же бути? Чи є шляхи, щоб виправити ситуацію, адже сьогодні, в умовах економії, це занадто болюче питання...

- Необхідно комплексно підійти до проблеми. Перш за все, подбати про особисте енергозбереження: утеплити будівлі, потім перейти на опалення, що буде економічно вигідніше, ніж газом чи вугіллям. Зробити це можна було б, використовуючи кошти, які отримує Україна згідно Кіотського Протоколу, а це мільярди гривень. Та на жаль, нині й ця програма призупинена, бо в минулі роки кошти виділенні для потреб енергозбереження, були неефективно використанні, а за виявленими фактами відкрито кримінальні справи. Але незабаром ця програма знову буде працювати. Головне слідкувати та своєчасно подати документи.

Наразі ж реально працювати, аби використати кошти Європейського Союзу. Щоб дізнатися, що це за програма, треба ознайомитися з Постановами Кабміну від 1 березня 2010 року № 2434 та від 4 червня 2014 року № 165 «Реалізація програм допомоги Європейського Союзу». Ознайомившись з документами можна побачити, що залишок невикористаних (перехідних, з минулих років) бюджетних коштів становить 324 мільйона 802 тисячі гривень, а також є 173 мільйона 321 тисяча гривень виділених нинішнього року. Тобто, 498 мільйонів 123 тисячі гривень - це цільові кошти і вони мають бути використані тільки за призначенням.

Потрібно зазначити важливий факт, що кошти використані на енергоаудит, техніко-економічне обґрунтування та проектно-кошторисну документацію компенсуються та повертаються також згідно програм. Тож є доцільним працювати за цими програмами. А враховуючи останню інформацію Кабінету Міністрів України, що ця зима буде складною, об'єми природного газу зменшені як мінімум на 30%, а ті чиновники, які будуть перешкоджати та призупиняти оформлення документів для переходу на новітні, ефективні, енергозберігаючі технології повинні бути негайно звільнені - то ці кошти потрібно освоювати, не зволікаючи!

- Що необхідно зробити, аби працювати за згаданими програмами?

- Насамперед, треба переробити та доопрацювати обласну і районні програми відповідно до вимог, місцевій владі визначити об'єкти, які є пріоритетними й відпрацювати кожен з них. Зокрема, для цього можна використати досвід наприклад Черкаської області, яка вже не перший рік працює за цими програмами.

Також зазначу, що в Херсонщини є перевага, бо вона не залучала коштів відповідно цих програм. Щоб отримати кошти, необхідно добре попрацювати: визначити об'єкти; обрати виконавця для розробки енегроаудиту та техніко-економічного обґрунтування – це потрібно для включення в реєстр об'єктів для фінансування на обласному на міністерському рівні. А потім вже йде розроблення проектно-кошторисної документації. Визначення виконавця дуже важливе.

Адже, аналізуючи досвід інших областей, можу впевнено сказати, що недотримання вимог при розробці необхідної документації веде до того, що отримують кошти тільки не більше 10% від загальної кількості учасників. Решта витрачають кошти на розробку майже даремно, тобто - намагаються отримати кошти за цими програмами роками.

Також добре було б, аби обласна влада звернулася до Кабінету Міністрів України з проханням зменшити, чи взагалі зняти плату за приєднання електроустановок споживачів до електричних мереж, так як видатки у кошторисі проектів, що здійснюються за рахунок державних чи місцевих бюджетів, становлять від 30 до 65 відсотків від вартості проектів. Не зайвим було б запровадити максимально спрощену процедуру приєднання до електричних мереж адміністративних будівель та об'єктів соціальної і бюджетної сфер.

За останньою інформацією - розподіл перших коштів відбудеться приблизно в кінці вересня місяця цього року. Тому звертаючись до керівників державних та комунальних установ, прошу приділити цьому питанню якомога більше часу, сил та ресурсів, а обласній владі не допустити саботажу на місцях для припинення або призупинення діяльності в цьому напрямку (приклади таких випадків нажаль вже існують).

Наостанок зазначу, що треба всім наполегливо працювати, аби пережити зимовий період, який буде дуже складним. І ми зможемо його пройти, якщо будемо жити економніше.

Запитувала Любов РУДЯ

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів