Колишній херсонський «гігант» стає «ліліпутом»

На Херсонському суднобудівному заводі чергова неприємність: виробництво згортається, чисельність працюючих різко скорочується.

Цими дням генеральний директор Херсонського суднобудівного заводу, депутат Херсонської міської ради Василь Федін, на своїй сторінці в одній з соціальних мереж повідомив: «К сожалению, вынужден констатировать, что Херсонский судостроительный завод, практически остался без заказов.

Объем производства по сравнению с прошлым годом уменьшился в 6 раз! Тяжелое решение, сердце обливается кровью, когда вижу пустые стапеля.

Главная причина: разрыв торговых отношений с Россией и военный конфликт на востоке Украины».

Як наслідок, на ХСЗ відбувається масове скорочення працівників, яких ще 2 – 3 роки тому завод відшукував і підготовку яких навіть централізовано замовляв одному з міських професійно-технічних училищ.

Минулого понеділка Голова Комсомольської районної ради у місті Херсоні Леонід Третьяк заявив, що завод готується скоротити щонайменше 520 працівників, і це при тому, що 233 працівників скоротили вже.

Вважається, що таке масштабне скорочення пов'язано в першу чергу з фінансовою кризою, яку переживає підприємство, на яку вплинули дії які відбуваються у зоні антитерористичної операції на Сході України, і які: «відлякують від ПАО «Херсонський суднобудівний завод» потенційних замовників».

Відповідно до оперативної інформації за перше півріччя поточного року на ПАТ «Херсонський суднобудівний завод» збитки на підприємстві склали 234 мільйони гривень (і збільшилися в 11 разів, у порівнянні з тим же періодом минулого року).

У зв'язку з чим керівництво «Смарт-Холдингу» заявляло, що: «...до октября предприятие будет вынуждено перейти в режим жесткой экономии, подразумевающий концентрацию производств и оптимизацию численности персонала».

Ситуація не є такою простою, як може видатися на перший погляд. У цій справі задіяні: приватні кошти, політична ситуація в державі та геополітичні дії, які відбуваються сьогодні на Півдні (Крим) та Сході України.

Нагадаю, що майже одночасно дві структури почали виставляти претензії до цього підприємства, це сам концерн «Смарт-Холдинг», який розпочав процедуру банкрутства суднобудівного заводу, а також банк «Форум», який намагається відсудити у суднобудівного заводу понад 2 мільйони євро.

Процедуру банкрутства Херсонського суднозаводу розпочало приватне акціонерне товариство «Балаклавське рудоуправління ім. А.Н. Горького" (БРУ), про це йдеться у рішенні суду щодо початку розгляду справи.

Кримське підприємство, яке разом із нашим заводом входить у «Смарт-Холдинг» народного депутата України Вадима Новинского мотивує свої вимоги тим, що боржник нездатний протягом 3 місяців задовольнити вимоги кредитора, загальний розмір яких складає щонайменше триста мінімальних розмірів заробітної плати.

Принагідно нагадаю, що ще на початку лютого цього року, у Миколаєві тамтешній господарський суд розпочав слухання по справі щодо процедури банкрутства ПАТ «Чорноморський суднобудівний завод» (ЧСЗ), який так само належить «Смарт-Холдингу», і там теж ініціатором банкрутства виступив той же позивач – БРУ.

Крім того, Херсонці пам'ятають, що свого часу директор ХСЗ Василь Федін був одночасно керівником цих двох підприємств. Випадково це чи ні, але процес тоді співпав із виборами до нового складу Верховної Ради України (ВРУ), які Василь Федін програв, по Херсонському виборчому округу, Андрієві Путілову.

Щодо ситуації, яка склалася і з ХСЗ, і з ЧСЗ, то тут фахівці роблять доволі сміливі заяви щодо того, що на поверхню «випливає» ситуація про «добровільний і навмисний характер банкрутства». Окремі експерти ринку стверджують, що склалася ситуація, коли власник має за бажання: «очистити активи від боргів і перерозподілити їх на більш «спокійні» структури холдингу».

Опосередковане підтвердження своїх припущеннь деякі фахівці бачать і у заяві Олексія Тимофєєва, топ-менеджера компанії, яку він зробив на початку липня: «В нынешней ситуации, при текущем состоянии экономики и законодательстве, судостроение будет оставаться проблемным: сколько бы «Смарт-Холдинг» ни давал туда денег на поддержание существования заводов, рыночных механизмов это не заменит. Рынок нужно строить. Надо, чтобы украинские ворота для инвесторов в судостроение были не запечатаны ржавыми болтами, а открыты».

Крім, того провідний менеджер компанії заявив про те, що «українське суднобудування треба не відроджувати, а будувати з нуля».

Чи почнеться розбудова нового суднобудування з Херсонського заводу? Питання залишається відкритим.

Що ж стосується процедури банкрутства, то в останній день липня господарський суд Херсонської області відкрив судове провадження по справі за позовом банку «Форум» (який також належить Вадимові Новинському), про стягнення з ХСЗ 2 309 942 євро і 20 000 гривень.

Слухання по справі вже призначено, воно повинно розпочатися вже 28 серпня.

Але, у справі є ще одна «цікавинка» 16 червня Національний банк України прийняв рішення про відкликання банківської ліцензії та про ліквідацію самого банку «Форум» (який разом із ХСЗ водить у «Смарт-Холдинг» нардепа Вадима Новинского).

Чи вплине таке рішення на дію суду покаже час, а поки херсонським суднобудівникам доводиться знову вставати на облік на «біржу праці», і знову чекати кращих часів.

Сергій ОСОЛОДКІН

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів