У Херсонському держуніверситеті презентували цінні факсимільні видання

ХДУ, видання, захід
У Херсонському державному університеті відбулася презентація факсимільних видань для студентів-істориків та філологів. Захід відбувся у межах проєкту «Повертаємо в Україну культурну спадщину», що започаткований київським видавництвом «Горобець» в партнерстві з НЗ «Софія Київська» та за підтримки Українського культурного фонду.

Спікерами заходу виступили – менеджерка видавництва «Горобець» Діана Шамрай та докторка філософії кандидатка мистецтвознавства, викладачка Львівської музичної академії імені.М.Лисенка Марія Качмар. Проєкт був представлений в Україні та Європі.

У стінах Наукової бібліотеки Херсонського державного університету гостей привітав перший проректор ХДУ Сергій Омельчук. Він висловив сподівання, що співпраця з видавництвом «Горобець» триватиме й надалі, а у перспективі – відкриє можливість реалізації нових спільних проєктів.

Проєкт «Повертаємо в Україну культурну спадщину» покликаний шляхом видань факсимільного типу зробити доступними для науковців та громадськості середньовічні рукописні пам’ятки, що знаходяться поза межами України.

На теренах України написано чимало рукописних книг. Однак з різних причин вони знаходяться у різних частинах світу і стали перлинами книжкових зібрань Австрії, Білорусі, Італії, Польщі, Франції та ін.

Менеджерка видавництва «Горобець» Діана Шамрай розповідає, що на сьогодні в Україну вдалося повернули 8 книг і 1 наукове дослідження. Наразі у державі залишилося приблизно 1% таких пам’яток українських рукописних книг часів Київської Русі. Це релігійні, історичні й державотворчі видання. Тому кожен збережений рукопис є цінним історичним джерелом та скарбом української середньовічної культури.

Надалі учасникам заходу розповіли про книги, які вже вдалося повернули. Серед них – Луцьке Євангеліє XIV ст., Холмське Євангеліє XІІІ ст., Луцький Псалтир 1384 р., Лавришівське Євангеліє XIV ст., Реймське Євангеліє конволют XІІ- XIVст., Віденський Октоїх XІІІ ст..

Більш детально спікери розповіли про Віденський Октоїх XІІІ ст. Це міжнародна, колективна, наукова монографія, де представлені статті українських та австрійських науковців. Як стверджують дослідники, Віденський Октоїх – найдавніша, створена на Русі-Україні, пам'ятка такого змісту, яскравий зразок писемності Галицько-Волинської писарської школи.

Також гості зробили унікальний подарунок для студентів-істориків та філологів Херсонського державного університету – «Молитовник князя Володимира», міжнародна колективна монографія Віденський Октоїх, видання «Софія Київська» та інші. З даними виданнями можна ознайомитися у Науковій бібліотеці ХДУ.

Пресцентр ХДУ
© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів