На Херсонщині фекалії скидають у Каховське море

фекалії, Каховське море, забруднення
Факт масштабного забруднення Каховського водосховища виявили фахівці Державної екологічної інспекції Південного округу.

У селищі Горностаївка на Херсонщині вони знайшли трубу, звідки каналізаційні стоки скидають просто в рукотворне море. Причому знаходиться згадана труба... неподалік пляжу, де влітку відпочивають і купаються тисячі місцевих жителів.

Забруднення навколишнього середовища із загрозою розповсюдження інфекційних хвороб коштувало директору комунального підприємства (воно відповідає за роботу систем водопостачання та водовідведення) 1 700 гривень штрафу. Але то ще "квіточки": зараз екологічні інспектори підраховують суму відшкодування збитків, завданих природі. І вона може становити десятки, якщо не сотні тисяч гривень. Адже фекалії отруюють водосховище з часів СРСР!

Більшість садиб мешканців Горностаївки до центральної каналізації не підключені - вони користуються вигрібними ямами. Але у 70-80-х роках минулого століття тут звели кілька багатоповерхівок, стоки від яких відводяться до великого резервуару. А потім його вміст вивозять автоцистернами на поля фільтрації. Та якщо резервуар переповнюється, і спорожнити його не встигають, надлишок фекалій стікає "аварійною" трубою до водосховища, отруюючи його. І це не є відкриттям ані для екологів, ані для обласної чи місцевої влади. Всі про все знають, і нічого вдіяти не можуть.

"Ще в 1992 році розробили проект будівництва очисних споруд і навіть почали роботи. Проте через безгрошів'я їх "заморозили", а будматеріали розтягли. Майже шість років тому будівництво зібралися відновити, але виявилося, що старий проект не відповідає сучасним екологічним нормам і потрібно готувати новий.

А до того ще необхідно прийняти новий генплан, і затвердити зміну межі земель громади, передбачивши ділянки для двох станцій біологічної очистки. Цю процедуру ми пройшли. Але сам проект коштує мало не 300 тисяч гривень, а вартість обладнання та монтажу станції біоочистки станом на 2016 рік становили майже шість мільйонів гривень. Зараз - ще дорожче, і таких грошей у громади немає. Сподівання - тільки на допомогу держави та обласної ради", - коментує голова Горностаївської територіальної громади Дмитро Ляхно.

Виходить, скільки б штрафів не накладали на комунальників Горностаївки, а фекалії як скидали до Каховського водосховища, так і скидатимуть. Принаймні, цього літа вже точно. І місцеві жителі, котрі влітку відвідують пляж, та мають відвагу купатися поруч із ним, просто приречені ризикувати власним здоров'ям. А між тим, неподалік, у колишньому Нововоронцовському районі Херсонщини, планують облаштувати табір Міжнародного дитячого центру "Артек". І його юні гості також купатимуться у Каховському водосховищі. То чи потрібне таке оздоровлення із небезпекою підхопити кишковий розлад чи, в гіршому випадку, ще й холеру?

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів