Херсонські «зелені» пишуть про Цюрупинське сміття

Шановна редакція «Херсонців»! Вже не перше ЗМІ області, і ваше видання не є виключенням, піднімають надзвичайно важливу проблему збору, сортування та захоронення побутового сміття в м. Цюрупинськ.

У мене складається враження, що весь негатив стає надбанням мешканців міста. До недавна все сміття вивозилося на берег притоки Дніпра, зараз начебто його спрямували до сусіднього Херсона. І те і інше неприйнятне з точки зору законодавства України. В питанні що далі робити по Закону головні дійові особи, а це керівництво міста Цюрупинськ та Цюрупинського району з одного боку і Херсонської обласної влади, в обличчі обласної ради та облдержадміністрації дещо заплутали.

Що насторожує. Керівництво м. Цюрупинськ вперто відстоює своє право будувати сортувальні майданчики та завод по переробці сміття на території колишніх очисних споруд збанкрутілого целюлозо-паперового комбінату. Більш того за гроші обласної ради, 250 тис. грн.. ними розроблено проект такого будівництва. Вони так і не зрозуміли, що будувати щось, пов'язане з сортуванням, переробкою та утилізацією ТПВ на визначеній ділянці землі неможливо внаслідок підтоплення.

Відсутній земельний майданчик для розміщення нового полігону ТПВ. Вони ведуть мову про відбір такого майданчику поблизу с. Козачі Лагері, а чи погоджено це з мешканцями села, а чи знають вони, що згідно розробленого проекту захороненню поблизу села підлягає якась частина від 100000 тон ТПВ на рік. Такий обсяг зможе дати сміття м. Херсон та сел Цюрупинського району.

Я пропоную у визначенні ділянки під розміщення полігону ТПВ м. Цюрупинська повернутися до відповідного проекту розробленого свого часу на замовлення Херсонської обласної ради. Ця ділянка свого часу була відведена для цього, але на сьогодні частина її керівництвом Цюрупинського району мабуть за погодженням з керівництвом міста роздана. Кому, за бажанням встановити неважко. Ось перелік розданих ділянок з кадастровими номерами.

Ділянка №1
Кадастровий номер: 6525010100:22:001:0003; Цільове призначення: 3.4; Площа: 0,9724 га

Ділянка №2
Кадастровий номер: 6525010100:22:001:0005; Цільове призначення: 2.2; Площа: 0,9953 га

Ділянка №3
Кадастровий номер: 6525083500:07:001:0028; Цільове призначення: 2.2; Площа: 1,0735 га

Ділянка №4
Кадастровий номер: 6525010100:22:001:0029; Цільове призначення: 2.2; Площа: 1,0735 га

Я пропоную повернутися до «нульового» варіанту, викупити ці ділянки у нових власників і саме тут розмістити полігон ТПВ для м. Цюрупинськ. На мій погляд це найбільш прийнятний варіант для розміщення нового полігону.

І ще декілька міркувань. В запроектованому варіанті передбачено спорудження сортувальної лінії з майданчиком тимчасового збереження ТПВ. В натурі це ніякий не сучасний сортувальний комплекс в якому здійснюється відокремлення, сортування та пакування перероблюваних матеріалів, а просто майданчик, де наймані працівники вручну розгрібають купу сміття і розкладують його у відповідні контейнери. Відсутнє сучасне пресове господарство. Одним словом ніякого ноу-хау тут немає. Відсутні будь які договори на приймання та переробку відсортованої втор сировини.

Згідно з Національною стратегією поводження з твердими побутовими відходами в Україні, розробленою Держитлокомунгоспом України в 2004 році, визначено в період коротко - та середньострокової перспективи що термічна обробка (спалювання) відходів не може розглядатися як життєздатна альтернатива розміщенню відходів на санітарних полігонах України, окрім міст/регіонів, у яких створення полігонів на прийнятній від міста відстані неможливе через, наприклад, відсутність земельної ділянки.

І не зрозуміло, навіщо розпорядженням Цюрупинської РДА від 23.05.2013 № 216 ставити завдання Козачелагерському сільському голові Гурін О.О. прискорити роботу щодо оформлення державного акту на право постійного користування земельною ділянкою та виготовлення проектної документації на будівництво полігону твердих побутових відходів у селі, коли саме поряд з селом Козачі Лагері відводиться земельна ділянка для розміщення ТПВ з майже половини області?

Моя претензія до керівництва області в тому, що ніхто з них не спитав чому кошти на проект витрачено, а самого будівництва немає. Більш того саме від вас треба певний поштовх, щоб в Цюрупинську визначилися з відводом землі під розміщення полігону ТПВ. І вже тут, на мій погляд, треба наголос робити на захоронення власного сміття, а не замахуватися на утилізацію сміття міста Херсон.

Шановні керівники області, району, міста та відповідних державних управлінь! Вважаю, що питань стосовно впорядкування поводження з ТПВ в області і м. Цюрупинську зокрема залишається достатньо і настав час для їх поетапного вирішення.

Голова Херсонської обласної організації Партії Зелених України,
Володимир Шелудько

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів