Олександр Прокудін: Безпека дітей залежить від відповідальності дорослих

Прокудін, безпека, діти
Про створення на Херсонщині безпекового середовища для дітей, недопущення насильства щодо малолітніх та неповнолітніх, про попередження дитячої злочинності, а також про партнерство поліції у цій сфері з органами влади, громадами та освітніми установами розповів нашому виданню «Херсонці» начальник Головного управління Національної поліції України в Херсонській області полковник поліції Олександр Прокудін.

«Один з пріоритетів діяльності поліції Херсонщини - створення для дітей ефективного безпекового середовища»

- Олександре Сергійовичу, на Херсонщині нещодавно сталася страшна трагедія - зґвалтування і вбивство 7-річної дівчинки. Цей злочин сколихнув усю країну. Зараз ви приділяєте особливу увагу створенню безпекового середовища для дітей області. Чи допоможуть ці заходи уберегти дітей від злочинних посягань?

Так, такі резонансні злочини у нас трапляються вкрай рідко. Які б не були закиди щодо рівня моральності та деградації суспільства, але злочини проти дітей, без перебільшення, - це та грань, через яку рідко хто наважується переступити.

Будь-яке цивілізоване суспільство прагне зробити навколишній світ комфортним та безпечним для дітей, адже діти дуже уразливі через свою фізичну, психічну та соціальну незрілість. Нерідко вони потрапляють в обставини, небезпечні для їх життя та здоров'я, і з якими вони не готові впоратись через свій вік або індивідуальні особливості. Тому одним з пріоритетів діяльності поліції Херсонщини - створення ефективного безпекового середовища, здатного забезпечити захист їх прав і законних інтересів, а також допомогти тим дітям, які перебувають у конфлікті із законом.

Поняття безпекового середовища ми розуміємо досить широко. Поліція Херсонщини прагне створити таке середовище дитини, в якому будуть враховані та реалізовані основні аспекти охорони життя та здоров'я; інформаційної гігієни; профілактики алкогольної, тютюнової та наркотичної залежності; захист від несприятливої криміногенної обстановки та булінгу; профілактика суїцидальних проявів та багато іншого.

«До розшуку залучаємо усі ресурси та можливості поліції»

- У пошуках трагічно загиблої Марійки брали участь поліцейські з усієї області, місцеві жителі, волонтери ... Чи завжди при зникненні дітей саме так організовується їх розшук?

Зникнення дитини - це надзвичайна подія. І кожного разу поліція достеменно не знає, чи зникла дитина у результаті насильницьких дій, чи через інші мотиви. Тому до розшуку залучаємо всі свої ресурси та можливості.

Однак найчастіше діти йдуть із дому самі. Причини бувають різні. Це може бути цікавість, прагнення до ризику, конфлікти в родині або з ровесниками, небажання йти в школу тощо.

У 2020 році до Єдиного центру «102» ГУНП в Херсонській області надійшло 735 повідомлень про розшук дітей. 726 дітей були знайдені нами протягом доби, решта — упродовж 2-3 діб. Жодна дитина не стала жертвою злочину. Розшук протягом першої доби у нас становить 98,7% від зникнень, що є одним з найвищих показників в Україні.

На кінець березня поточного року в поліцію Херсонщини надійшло 111 заяв про розшук дітей, з них 110 дитей також розшукали протягом доби, і вони не стали жертвами злочинів.

- Як у розшуку зниклих дітей допомагає проєкт «Безпечне місто»?

Аналітичні камери проєкту «Безпечне місто» миттєво розпізнають обличчя і у разі виявлення схожості з даними бази, система моментально сигналізує про це оператору. Тому дуже важливо вчасно заявити в поліцію про зникнення дитини.

Також у рамках співпраці з ПрАТ «Київстар» відбувається інформаційна розсилка смс-повідомлень абонентам, які могли бути свідками зникнення і можуть володіти інформацією, що допоможе відшукати дитину. Звертаємося за допомогою до волонтерів, у соцмережі, на телебачення в «Службу розшуку дітей» та ін.

Як свідчить статистика, найчастіше неодноразові втечі з дому або з виховних установ здійснюють одні й ті ж самі неповнолітні. З ними ми постійно проводимо превентивну та роз'яснювальну роботу.

- Які корективи внесла у вашу роботу із дітьми пандемія COVID-19?

З початку локдауну поліція швидко адаптувалась під нові вимоги часу і профілактична робота, в основному, здійснюється без проведення масових заходів, із використанням наочних матеріалів (білбордів, проспектів) та відеороликів, а також дистанційно.

- У період карантину діти і батьки переважно знаходяться вдома. Психологи стверджують, що така вимушена ізоляція може породжувати сімейні конфлікти. Чи враховуєте ви цю обставину у своїй роботі?

У 2020 - 2021 роках поліція посилила роботу із запобігання та протидії домашньому насильству щодо дітей. Зокрема, в умовах карантину ювенальні поліцейські спільно із навчальними закладами реалізують проєкт «Життя без насильства». У його рамках були створені тематичні відеоролики, які ми поширюємо в соціальних мережах. У месенджерах Телеграм та Вайбер активно працює чат-бот МВС України #ДійПротиНасильства.

Є випадки, коли діти стають жертвами домашнього насильства власних батьків або їх співмешканців. Деякі батьки виявляють агресію у стані алкогольного сп'яніння, не виконують свої прямі обов'язки з догляду за дитиною. Відносно них працівники ювенальної превенції у 2021 році вже склали 178 адміністративних протоколів, результатом чого стало зменшення на 63% кількості правопорушень щодо дітей. Я глибоко переконаний, що безпека дітей залежить від відповідальності дорослих. Не лише від державних інституції, а і конкретно від кожного громадянина. Не можна проходити повз, коли бачиш, що відбувається насильство — слід одразу телефонувати “102”.

«Головний девіз у роботі з дітьми — “Ми не караємо, ми допомагаємо»

Сьогодні головний девіз нашої роботи з дітьми - “Ми не караємо, ми допомагаємо”. Поліцейські розмовляють і пояснюють. Ми прагнемо, аби діти довіряли поліції і звикали сприймати поліцейського як друга та захисника.

Для цього ми перевели проведення профілактичних заходів із приміщень органів ГУНП на територію навчальних закладів і в сім'ї. В умовах пандемії також проводимо їх дистанційно.

Нові форми і методи роботи ми впроваджуємо щодо дітей з так званих “неблагополучних” сімей, а також із дітьми, які перебувають на профілактичному обліку в поліції. Активно взаємодіємо з органами державної влади, школами, міжнародними і громадськими організаціями, органами місцевого самоврядування та об'єднаними територіальними громадами. Постійно проводимо попереджувально-роз'яснювальну роботу, спортивні змагання, відвідування музеїв, здійснюємо спільну висадку дерев, прибирання територій та ін. Діти зустрічаються із учасниками АТО, беруть участь у конкурсах малюнків «Захисник України», разом з ювенальними поліцейськими виготовляють сувеніри, які згодом передаються в зону ООС.

У результаті вжитих заходів кількість правопорушень, скоєних дітьми, зменшилася на 27%. І хочу зауважити, що діти, які перебували на профілактичному обліку, повторно не вчинили правопорушень.

Особливу увагу ми приділяємо дітям, позбавленим батьківського піклування. Для вихованців «Центру соціально-психологічної реабілітації для дітей» ми провели екскурсії на бази зеленого туризму «Чумацька криниця», «Зелені хутори Таврії». Поліцейські завжди вітають зі святами і дарують подарунки дітям-сиротам, дітям з сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, а також дітям на стаціонарному лікуванні в гематологічному відділенні дитячої обласної лікарні. Поліція Херсонщини взяла участь у благодійному марафоні «Сильні духом», мета якого — підтримка дітей з інвалідністю, пропаганда фізичної активності та здорового способу життя,а також у спільних заходах із організацією «Сонячні діти Херсонщини».

Небезпеки в інтернеті та «групи смерті»

- Повернемося до особливостей вашої роботи під час пандемії. В умовах карантину діти проводять багато часу перед екранами комп'ютерів, ноутбуків та смартфонів. Там на них нерідко чекають серйозні небезпеки.

Сучасні діти не уявляють життя без гаджетів та Інтернету. Віртуальне життя та соцмережі стають для них важливішими за навколишній світ. На нас, дорослих, тепер покладається важлива місія формування інформаційної культури дітей та їх безпеки в соціальних мережах.

Це різного роду шахрайства, образи і переслідування (кібербулінг), контакти із сумнівними і навіть небезпечними особами, небажані для перегляду матеріали, у тому числі насильницькі та порнографічні. Особливу тривогу викликають і «групи смерті», адміністратори яких залучають дітей до так званої “гри” зі смертельним фіналом.

Працівники поліції постійно здійснюють моніторинг соцмереж та виявляють ці небезпечні спільноти. Ми розміщуємо в соцмережах спеціальні відео, поширюємо буклети та тематичний календар для упередження дитячих суїцидів. Кіберполіція НПУ відкрила електронну скриньку: savechild@cyberpolice.gov.ua, куди можна повідомити про “групу смерті” та інший небезпечний контент у мережі.

На зустрічах із керівниками органів освіти, директорами шкіл та батьками ми роз'яснюємо необхідність контролю за діями дитини в інтернеті. Наголошуємо, що потрібно налагодити діалог з молоддю, пояснювати, як залишаючись у безпеці, користуватись перевагами інтернету; і, найголовніше, — радимо слухати дітей, сприймати їхні думки та погляди.

Безпечний дитячий світ без булінгу, наркотиків та алкоголю

- Які ще аспекти будуть враховані у створенні безпекового середовища для дітей?

Завдяки нашій профілактичній роботі упродовж 2020 року, кількість кримінальних злочинів щодо дітей зменшилася на 41%. Проте існує чимало проблемних питань, які потрібно вирішити для створення безпекового середовища для дітей.

Як і раніше, залишається серйозною ситуація із вживанням малолітніми та неповнолітніми особами алкоголю, наркотичних та психотропних речовин. Так, виникла нова і дуже небезпечна загроза: наркоторговці, пообіцявши підлітку «шалені заробітки», вербують у соцмережах неповнолітніх для розкладання закладок із наркотиками. Поліція спільно із громадськими організаціями проводимо акції «Життя без наркотиків», разом із волонтерами зафарбовуємо написи електронних контактів наркорозповсюджувачів.

На території області діє проєкт «Відповідальність починається з мене» (щодо попередження продажу дітям алкоголю та тютюну). На підприємців, що порушули ці правила торгівлі, накладено штрафні санкції на суму понад 438 тис. грн.

Поліцейські ювенальної превенції посилили співпрацю із представниками навчальних закладів щодо виявлення фактів булінгу. Ця робота знаходить все більшу підтримку у батьків. Адже булінг — це тривалий і нерозв'язний конфлікт, сили учасників якого не рівні.

Загальна безпека: пляжі, вікна, ДТП

Побутовий травматизм та дії інших людей становлять велику загрозу для дітей. Поліція постійно вживає різноманітних заходів, спрямованих на збереження життя і здоров'я дітей.

У курортних зонах під час літнього відпочинку для профілактики надзвичайних подій на воді були встановлені білборди з правилами поведінки на воді. Одночасно на узбережжі лунав аудіозапис про посилення нагляду за дітьми.

Аби запобігти травмуванню та загибелі маленьких дітей, співробітники ювенальної превенції проводять для батьків інформаційну кампанію «Закрий вікно, врятуй дитину». Розробили та поширюють в усіх районах області спеціальний інформаційний проспект.

Серйозну проблему становить безпека дітей на дорозі. Дітей необхідно навчати не тільки правилам дорожнього руху, а й безпечній поведінці на вулицях, дорогах, в транспорті. Діти теж можуть ставати винуватцями ДТП, якщо граються поблизу доріг, переходять вулицю в недозволених місцях, або не навчені безпечно користуватися громадським транспортом.

Для запобігання дитячому травматизму на дорогах ювенальні поліцейські та групи реагування патрульної поліції в рамках проєкту «Безпечна дорога додому» регулярно відвідують навчальні заклади. Вони роз'яснюють дітям правила дорожнього руху, роздають світловідбиваючі пов'язки, демонструють навчальні відеоролики.

Нові ініціативи поліції Херсонщини з безпеки дітей

- Чи будуть у 2021 році новели у створенні безпекового середовища для наших дітей?

Так, у 2021 році поліція запланувала важливі ініціативи в організації освітньо-профілактичних заходів для дітей нашої області.

На підставі попередніх консультацій з профільними управліннями ХОДА досягнута домовленість про створення в школах області гуртків «Безпека», в яких щотижня будуть проводитися тренінги з основ самозахисту, вивчення правил дорожнього руху, законодавства тощо. Розпочати цей проєкт ми плануємо на базі Тренінгового центру ГУНП.

Поліція підтримує будь-яку ініціативу молоді. Тому ми прагнемо залучити старшокласників - представників шкільного самоврядування до створення молодіжної організації, спрямованої на реалізацію та захист прав і свобод, розвиток творчих здібностей молоді; морального та патріотичного виховання; підвищення правосвідомості. Створення такої організації забезпечить профілактику скоєння правопорушень та бездоглядності неповнолітніх, налагодить дієву профорієнтаційну роботу, а також дасть можливість мати зворотний зв'язок про роботу поліції та бачення дітьми цієї роботи.

Також у наших планах реалізація проєкту «Зелена кімната» на базі Відділу поліції №2 Херсонського районного управління поліції, спільно з ГО «Успішна жінка» та Посольством Німеччини в Україні. Основне завдання проєкту - повноцінне забезпечення прав і свобод дитини в ході слідчих і процесуальних дій на основі сучасних європейських стандартів у спілкуванні офіцера із дитиною, котра стала свідком або потерпілим від злочину, або знаходиться в конфлікті із законом. Мета бесіди в такій кімнаті - запобігти повторному травмуванню психіки дитини в ході слідчих дій. «Зелені кімнати» допоможуть дітям відчути себе в цілковитій безпеці і будуть сприяти довірчому спілкуванню із дорослими.

"Ми працюємо заради майбутнього"

Робота поліцейських із створення та підтримки безпекового середовища для дітей вимагає серйозної емоційної віддачі і пов'язана із величезними навантаженнями. Але ми усвідомлюємо, що працюємо заради майбутнього.

Наше завдання - створити в області безпекове середовище і надати дітям навички безпечної поведінки, а також сформувати у них позитивне ставлення до закону і правоохоронних структур.

- Дякую вам за змістовну розмову і актуальну інформацію.

Запитувала Тетяна САФОНОВА
© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів