Олександр Прокудін про роботу поліції на курортах Херсонщини у період пандемії

Прокудін, коронавірус, курорти
Начальник Головного управління Національної поліції у Херсонській області Олександр Прокудін розповів кореспонденту ІА "Херсонці" про роботу поліції на курортах Херсонщини у період пандемії коронавірусу:

- Добігає кінця курортний сезон на Херсонщині. Як відомо, у цей час збільшується кількість злочинів і правопорушень в зонах відпочинку та ДТП на автошляхах до них. Як саме за цих обставин поліція посилює заходи безпеки?

Щороку Херсонську область відвідують сотні тисяч відпочивальників. 2020 рік теж не став винятком, незважаючи на карантинні обмеження. Задля безпеки гостей та місцевих жителів, в курортних районах розпочали роботу 4 додаткові поліцейські станції. Їх працівники оперативно реагують на повідомлення про злочини та правопорушення, а також ведуть профілактичну роботу.

Щоденно у курортних зонах на охорону публічного порядку та безпеки громадян заступають піші, авто-, мото-, водні та велопатрулі. На допомогу місцевим територіальним відділенням поліції залучено працівників апарату, поліцейських з інших районів та сусідніх областей.

На час курортного сезону ми значно посилили заходи безпеки на автошляхах. Ocнoвними причинами ДTП на Xepcoнщинi є пepeвищення водіями швидкості руху та порушення правил маневрування.

З 23 липня триває всеукраїнське відпрацювання «Безпечне шосе». За цей час поліцейські Херсонщини виявили 3400 порушень ПДР. Найчастіше це невикористовування ременів безпеки, керування у стані алкогольного сп’яніння та відсутність відповідних документів.

На автотрасах, якими громадяни прямують до курортних зон, ми збільшили кількість екіпажів поліції. Уздовж автошляхів встановили інформаційні білборди. Також ми розробили листівки щодо основних причин виникнення ДТП, і ці інформаційні матеріали розповсюджуємо серед водіїв на стаціонарних поліцейських постах, автозаправних станціях та у закладах торгівлі. Водіям транзитного транспорту поліцейські рекомендують із настанням сутінків до світанку перепочити біля стаціонарних постів поліції.

Руйнування автомобільних доріг великоваговим транспортом у період підвищеної температури повітря також відноситься до порушень, та становить небезпеку для водіїв на курортних автошляхах. Поліція спільно із обласним управлінням Укртрансбезпеки контролює встановлені тимчасові обмеження руху, проводить профілактичну роботу із перевізниками.

На автомобільних дорогах загального користування рух заборонено, якщо температура повітря перевищує 28°С, вага вантажівки складає понад 24 тони, із навантаженням на вісь більше 7 тон. Поліція зупиняє та направляє ці транспортні засоби на майданчики тимчасового відстою.

- Останнім часом на Херсонщині значно погіршилася ситуація щодо інфікування COVID-19. Як поліція контролює дотримання карантинних обмежень?

Коронавірус - це вже наша сувора реальність, у якій кожен має вміти сам захистити себе та оточуючих. Адже від відповідального та свідомого виконання карантинних заходів залежить здоров’я та життя багатьох людей.

В умовах пандемії усі підрозділи поліції продовжують працювати у посиленому режимі, контролюють дотримання карантинних заходів. Для попередження нових спалахів інфекційного захворювання ми проводимо профілактичну та роз’яснювальну роботу із перевізниками, працівниками сфери готельного бізнесу, торгівлі та відпочивальниками.

Поліцейські пояснюють громадянам важливість дотримання маскового режиму у транспорті, в магазинах, на ринках, в аптеках та розважальних закладах.

- За які порушення і скільки протоколів складено за період пандемії на Херсонщині?

Щодня 500 поліцейських забезпечують публічну безпеку та порядок, 30 спільних рейдових COVID-груп перевіряють суб’єкти господарювання. У разі недотримання працівниками чи відвідувачами вимог карантину ми складаємо протоколи про адміністративні порушення.

Загалом, із початку дії карантину поліцейські склали майже 1090 адміністративних протоколів за порушення його правил. З них найбільша кількість - за порушення умов обсервації та у сфері торгівлі. Також відкрито 10 кримінальних проваджень.

Запевняю, що у поліцейських немає конкретної мети когось покарати. Поліція орієнтована на профілактику та попередження. Під час рейдів та відпрацювань поліцейські вимагають дотримуватися заходів адаптивного карантину, щоб захистити людей і запобігти поширенню коронавірусу.

- На Херсонщині ресторатори та аграрії, протестуючи проти обмежень роботи їх бізнесу вдалися до незаконного блокування автомобільного руху через Дніпро. Як вирішилася ця ситуація?

Розумію, що в тих жорстких умовах карантину, які були запроваджені Урядом для запобігання поширення COVID-19, фермери, представники бізнесу та ресторатори зазнали чималих збитків. Дехто взагалі втратив бізнес. Я розумію крайній відчай людей, які залишилися без можливості заробітку, а також змушені були звільнити працівників. Але у пошуках вирішення проблем вони вдалися до крайніх методів, які ніяк не можна виправдати.

У квітні аграрії на три години заблокували рух по Антонівському автомобільному мосту через Дніпро. Це була акція протесту проти закриття ринків. Тоді на місці працювали слідчо-оперативна група, група фіксації та спецпідрозділи. Вони не допустили грубих порушень публічного порядку. Крім адміністративних протоколів за порушення правил карантину, поліція відкрила два кримінальні провадження: за фактами перекриття дороги та за поширення вірусних інфекцій.

Пізніше, у липні Антонівський міст перекрили власники нічних клубів, невдоволені обмеженнями у роботі закладів. Через перекриття мосту утворилися затори, а учасники дорожнього руху не могли дістатися до місць призначення. Тоді мітингувальникам вдалося зустрітися із представниками влади і озвучити їм свої вимоги.

Наголошую: кожен громадянин має гарантоване Конституцією України право на мирний протест. Водночас обов’язком органів державної влади, зокрема Нацполіції, є не лише забезпечення прав учасників таких мирних зібрань, а й недопущення порушення конституційних прав інших громадян, які не є учасниками цих масових заходів. Зокрема, їхнього права на вільне пересування. Акції протесту мають відбуватися в рамках правового поля. У разі спроби блокування транспортних комунікацій – до правопорушників поліція буде застосовувати заходи, передбачені законом.

- В курортних місцевостях, а також на будівлях обласного центру та інших населених пунктів Херсонщини не зникають рекламні написи наркоторговців. Як поліція протидіє цим злочинам?

Боротьба із наркозлочинністю – одна із найболючіших тем для нашого суспільства. Для поліції Херсонської області це також є одним із пріоритетних завдань. Ми застосовуємо комплексний підхід у боротьбі із цими злочинами. Зокрема, це викриття міжрегіональних наркотрафіків та каналів збуту заборонених препаратів із використанням Інтернету, а також протидія вуличній торгівлі наркотиками, у тому числі через закладки.

На сьогодні, із розвитком месенджерів та криптовалютних операцій, значна частина наркобізнесу перейшла в онлайн. У наркоділків з'явилися нові "безконтактні" методи збуту. Затримати наркоторгівців, які збувають товар через інтернет, дуже нелегко, але нам це вдається. Ми блокуємо адреси інтернет-магазинів із продажу наркотиків та викриваємо ці злочинні групи. Тому більшість написів на будівлях міста мають адреси вже непрацюючих сайтів.

З початку року поліція відкрила 650 кримінальних проваджень за наркозлочини – виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів та психотропних речовин. 196 із них – за збут наркотиків. Із незаконного обігу ми вилучили та знищили майже 300 кг наркотичних засобів, більше 3000 кустів конопель та понад півтора кілограми психотропних речовин. У цьому році ми направили до суду 3 провадження відносно організованих злочинних груп, їх учасники скоїли 33 тяжкі наркозлочини.

Що стосується прикладу розкриття резонансних злочинів у сфері наркотиків: 14 серпня поточного року ми затримали двох наркоділків, один з яких є жителем Російської Федерації. Зловмисники виростили наркоплантацію в Олешківському районі. Для своєї злочинної діяльності чоловіки використовували 3 теплиці довжиною близько 30 метрів кожна, в яких вирощували по 500 кущів конопель. Насадження приховували серед овочевих культур. Приміщення для сушіння марихуани були обладнані вентиляторами. Під час обшуків у підозрюваних вилучили 1600 кущів конопель та близько 40 кг готової до збуту марихуани. Також вилучили гвинтівку, пістолет, револьвер і все обладнання для вирощування наркорослин. Отриманий «врожай» чоловіки планували перевезти до Російської Федерації. За цінами «чорного ринку» вартість вилученої марихуани становить майже 20 мільйонів гривень.
- Отже, боротьба із наркозлочинцями потребує від поліції значних зусиль?

Вважаю, що для ефективної протидії наркозлочинності треба об'єднувати зусилля поліції та усіх зацікавлених відомств, органів місцевого самоврядування, громадських організацій, щоб кожен робив свій внесок у межах своєї компетенції.

Тривалий час ми взаємодіємо із Міжнародною антинаркотичною асоціацією та проводимо спільні акції із зафарбування реклами наркотиків на стінах будівель, щоб обмежити доступ молоді до цієї інформації.

На мою думку, профілактика наркозалежності має починатися у родинному колі, у школі, щоб дитина змалку розуміла, яке зло чинять наркотики. Це формує здоровий спосіб життя. Таку профілактичну роботу ми проводимо, починаючи з учбових закладів. Для наймолодших ми за допомогою малюнків пояснюємо шкоду наркотиків. Із старшими на лекціях обговорюємо відеоролики та фільми, в яких демонструємо наслідки вживання цих речовин.

У нас є ще один аспект боротьби не тільки з наркотиками, але й з усіма видами правопорушень. Законослухняна частина населення - це великий резерв для наведення і підтримання порядку, для боротьби зі злочинністю. Інформування правоохоронних структур про протиправну діяльність - це практика багатьох успішних і розвинених держав. Чітка громадянська позиція жителів наших міст і селищ допомагає поліції ефективно служити і захищати, і ми вдячні їм за це.

Тетяна САФОНОВА
© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів