- Олександре Васильовичу цього року місто відзначає 120-річчя від дня заснування. Як правило напередодні дня народження аналізується ще один прожитий рік, яким він був для Скадовська?
- Цей рік був і складним, і добрим, але все ж досить напруженим, оскільки життя у місті не можна відокремлювати від подій, які відбуваються у країні.
Це дуже великий стрес для усіх нас, для жителів, комунальних структур, установ, що серйозно вплинуло на загальний економічний стан.
До честі скадовчан, ми разом змогли у цій ситуації чітко визначити пріоритети, знайти питання "Як бути?" і "Що робити?", не звелися до паніки і хаосу, виявили зібраність і згуртованість. Хоча зробити це було дуже складно.
У ситуації коли пенсіонер заснув з пенсією у 150 доларів, а прокинувся зі 100 доларами складно щось пояснювати, адже й донині кожна копійка була чітко розрахована на хліб і молоко, що вже казати про нинішню ситуацію. Я говорю про саму не захищену частину населення, але є ще бюджетні організації, держслужбовці, які отримують мінімальну зарплатню, та й вчителі з лікарями не далекі від них пішли. Тож економічні умови склалися дуже складні, і не секрет, що скадовчани не мали змоги належним чином у повному обсязі підготуватися до оздоровчого сезону.
Підсумки цього складного року показали, що дещо вдалося. І взагалі в історії Скадовська не було дуже добрих або зовсім невдалих періодів. За виключенням років війни у місті. Загалом кожен рік по-своєму складний і цікавий, це новий досвід для міської громади.
- У місті-курорті літо- рік годує. Чи можна рахувати, що сезон був успішним для міста Скадовська?
- Курортний сезон відбувся. Він мав цього року певні складнощі, але провальним його рахувати не можна. Ми були готові до гіршого, ми розуміли ситуацію і не мали особливих ілюзій. Розуміли, що, в умовах які склалися, не всі наші гості приїдуть на відпочинок. Приїхали люди, але не з такими значними статками. Не всі змогли заробити під час сезону, але тут є вина і самих підприємців. Треба було гнучкіше працювати, зрозуміти нинішню ситуацію та не чекати надприбутків, а просто заробляти, щоб прожити рік та підготуватися до наступного сезону. Тому, ті, хто вчасно зорієнтувалися, ті заробили вже під час сезону.
- А чи заробив Скадовськ, які зміни відбулися в місті?
- У цьому році ми немало зробили: побудовано багато доріг і тротуарів у Скадовську, відремонтовано дахи багатоповерхових будинків, провели ремонт у двох дитячих садочках та відкрили дві нові групи. Майже мільйон бюджетних коштів вкладено у глобальну реконструкцію міських очисних споруд. На одному диханні виконано значний обсяг робіт, фактично відкрито новий блок очисних споруд.
Ми чітко відпрацювали цього року з оздоровчою зоною - було упорядковано систему, укладені договори. За надані послуги, саме за надані, проведено нормальну плату, за незначним винятком. І це дало можливість комунальним службам гідно відпрацювати сезон та отримати заділ для функціонування взимку.
Але Скадовськ живе далеко не за кошти бюджету, а завдяки людям, які заходять з інвестиціями у місто. Вони будують готелі, беруть участь у розвитку інфраструктури. Ті ж тротуари, благоустрій територій дає місту те сучасне обличчя, яке ми бачимо сьогодні.
Тому ми вважаємо, що це був не найгірший рік у житті Скадовська, хоча і не кращий. Тому ми намагалися створити такі умови, щоб ті, хто приїхав у цьому році хотіли приїхати і наступного. Зрозуміло, коли стабілізується суспільно-політична ситуація у країні і люди стануть заможнішими, тоді й для скадовчан курортні сезони будуть кращими...
- Ювілей - це нова віха у міській історії, Скадовськ буде святкувати?
- Загалом до круглих дат відношуся скептично, працювати «під дату» не в нашому стилі. Ми намагаємося працювати постійно, реалізовуючи максимальну кількість проектів. Але, як ведеться, до ювілею треба підводити підсумки.
Нині, посилаючись на політичні умови, деякі мої колеги відмінюють святкування Дня міста. Ми вирішили, що скадовчани заслужили свята - вони серйозно і важко працювали. Тим більше, що спілкуючись з багатьма людьми у Скадовську, ми визначилися з загальною думкою - святу бути.
Так це будуть не помпезні святкування, але це буде добре, грамотно відрежисоване, підготовлене свято, де кожен знайде те, що він хоче. Хтось дивитиметься концерт, при чому це буде патріотична програма, з українським акцентом. У нас є і власні культурні традиції, цікаві напрацювання.
Для тих, хто хоче поспілкуватися й смачно попоїсти, ми розгортаємо мережу торгівлі та затишних міні-ресторанчиків. Той, хто хоче подивитися на спортивні змагання і навіть взяти участь - і це буде доступно. Той, хто хоче відпочити з родиною на узбережжі, працюватимуть бари і ресторани міста. У цьому контексті такий день є необхідним. Не ми його вигадали, й не нам порушувати добру традицію у місті. Я вважаю, що такі справи для міської громади треба лише підтримувати, і ні в якому разі не відмовлятися від них.
- Що б Ви хотіли побажати своїм землякам – скадовчанам у День міста?
- Вітаючи всіх скадовчан зі святом, хочу відзначити, що ми лише на початку славного шляху. Ми отримали статус міста-курорту державного значення, міста, що має добрі традиції та стрімко розвивається, але це лише аванс, який не підтверджено до кінця. Тому кожен з нас, жителів міста Скадовська, має зробити дуже багато у різних напрямках міського життя.
Але передусім - це добре відношення один до одного, добре ставлення до гостей, до власного житла, свого міста. Від того як ми любимо власний дім і нашу країну, залежить спільне благо.
Я завжди гордо говорю - люблю Скадовськ і його дружну громаду. Я корінний скадовчанин, тут народився, виріс і буду жити скільки Господь відведе мені часу. Тому, хочу передусім, щоб скадовчани жили під мирним небом. Бажаю, щоб здійснилося все, чого кожен для себе, своїх дітей та онуків бажає. Миру нам і злагоди, гармонії життя і порозуміння, тоді громада Скадовська буде розвиватися і дивитися у майбутнє із впевненістю у завтрашньому дні.
Вела розмову Наталя ТАНГЕЛ