Михайло Опанащенко: Необхідно створити всі умови для захисту інтересів громадян-позичальників

Голова Ліберальної партії України, народний депутат Михайло Опанащенко зареєстрував законопроект щодо здешевлення споживчих кредитів для населення та захисту прав фізичних осіб-позичальників.

«Наслідком девальвації гривні стало істотне зростання витрат позичальників на погашення кредитів та оплати відсотків за користування ними. Це особливо критично для громадян, які отримали довгострокові кредити на житло в іноземній валюті. Більшість громадян зараз неспроможні виплачувати валютні кредити, які фактично за три місяці подорожчали для них майже на 100 відсотків.

Не можна стояти осторонь. Необхідно створити всі умови для захисту інтересів громадян-позичальників, надати їм можливість без остраху брати кредити на житло, побутову техніку. У парламенті зараз є чимало ініціатив щодо захисту банківських позичальників, але в них - тимчасові дії для оперативного вирішення наявної ситуації. За існуючого законодавства, навіть зараз одномоментне переведення існуючих валютних кредитів у гривню ситуацію не вирішить.

Банки і надалі будуть видавати громадянам кредити у валюті, пропонуючи знижені відсотки відносно кредитів у гривні. Тож така ситуація буде повторюватися постійно. Я пропоную прийняти окремий Закон, де будуть закріплені механізми захисту позичальників на постійній основі», - говорить лідер Ліберальної партії України, народний депутат Михайло Опанащенко.

До розробки законопроекту долучилися експерти, активісти громадських організацій та банківські позичальники. У документі пропонується встановити граничний максимальний розмір процентної ставки за споживчими кредитами на рівні однієї облікової ставки НБУ, що діє на момент укладення кредитного договору, віднести придбання житла або права на житло до переліку об'єктів споживчого кредитування.

У разі встановлення в кредитному договорі грошового еквіваленту в іноземній валюті, законопроект передбачає обмеження при проведенні перерахунку заборгованості за кредитом у відповідності до коливання курсу: сума заборгованості за кредитом не може зрости більше, ніж на показник інфляції.

Прикінцевими положеннями проекту закону передбачено обов'язок банків за заявами позичальників привести діючі кредитні договори у відповідність до вимог закону. І зробити це протягом 30 днів з дати подачі відповідних заяв позичальниками. Банки-кредитори будуть зобов'язані провести конвертацію зобов'язань за валютними кредитами у гривню за курсом, що діяв на дату укладення кредитного договору.

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: i-atanasov@bigmir.net, контактиархівТеатр Куліша - Херсон