У Херсоні пропонують впровадити заборону на продаж спиртного

Херсон, обмеження, алкоголь
Незабаром Херсон може увійти до списку обласних центрів, в яких місцева влада встановить часові обмеження на продаж алкогольних і слабоалкогольних напоїв

Відповідний проект рішення нещодавно опублікували на сайті Херсонської міськради. Нічні посиденьки на вулицях п’яних і шумних компаній для Херсона – не дивина. Захмелілі товариства, які вирішили «заправитись» спиртним не в кафе чи ресторані, а просто неба, часто заважають спокійно спати, особливо влітку, коли вікна відчинені настіж. Ці крики, гучне з’ясування стосунків під градусом добряче дістало тих, хто бажає виспатись перед важким робочим днем.

Мало того, що зчиняють ґвалт, так ще й на ранок на місцях посиденьок таких компаній нерідко залишається страшний безлад. Наприклад, до редакції «Гривни» не раз телефонували мешканці будинків на вулиці Суворова та скаржились на п’яні компанії, які валандаються ночами та регочуть під їхніми вікнами.

А на ранок лавки на головній пішохідній вулиці міста – більше схожі на гадючник. У своїх бідах містяни звинувачували один із супермаркетів, розташований на Суворова, мовляв, саме туди молодь бігає за додатковою пляшкою серед ночі.

Та, можливо, скоро в херсонських супермаркетах, магазинах і кіосках після 22:00 і до 10:00 поціновувачам міцних напоїв робити буде нічого. Адже саме на цей час у Херсоні пропонують впровадити заборону на продаж спиртного.

Виключенням є: ресторани, кафе та бари – сидячи за столиком, випивку можна замовляти та пити й після 22:00. Також табу не діятиме на безалкогольне пиво, його, як і раніше, дозволено буде придбати в кіоску чи магазині навіть посеред ночі.

Зауважимо, що подібне рішення прийняла ціла низка українських міст: Ужгород, Львів, Луцьк, Тернопіль, Рівне, Житомир, Хмельницький, Київ, Черкаси, Чернігів, Суми, Полтава, Дніпро, Запоріжжя та Кропивницький.

Проте в кожному з них час обмеження різний. Наприклад, у Києві спиртне не продають із 23:00 до 10:00, а в Хмельницькому – з 22:00 до 11:00. Та в більшості з цих обласних центрів цей термін починається з 22:00 і закінчується о 8:00. Такі дані ще в 2019 році наводило аналітичне видання «Слово і Діло».

Цікаво, що обмежувати продаж алкоголю в певний час доби для місцевої влади стало можливим відносно недавно. До 2018 року деякі українські міста робили таку спробу, проте всі ці рішення пізніше оскаржувалися в судах. Однак у березні 2018 року Верховна Рада прийняла, а в квітні того ж року тодішній президент Порошенко підписав закон, який таки повноваження місцевим органам самоврядування надав.

Цей закон вносив зміни до ряду актів, зокрема до закону «Про місцеве самоврядування», в якому тепер зазначено, що до компетенції сільських, селищних і міських рад віднесено встановлення заборони продажу алкогольних напоїв суб’єктами господарювання у визначений час доби в межах відповідної адмінтериторії.

Водночас, згідно зі законодавством, така заборона не встановлюється щодо ресторанів і не розповсюджується на безалкогольне пиво. До того ж зміни внесли й до 156 статті адмінкодексу, в якій тепер передбачено покарання за торгівлю алкоголем у заборонений рішенням місцевої влади час доби. Порушникам загрожує штраф від 510 до 1700 гривень.

ПИЯЧАТЬ БІЛЯ ШКІЛ І ЧІПЛЯЮТЬСЯ ДО ДІТЕЙ

У проекті рішення Херсона, який розглядатиме міськрада на сесії, є ще один момент. Також пропонується обмежити продаж алкогольних і слабоалкогольних напоїв об’єктам торгівлі, розміщеним на відстані менш ніж 50 метрів від дитсадків і шкіл (в тому числі й спортивних) на території Херсонської громади.

Як і в першому випадку заборона не розповсюджується на ресторани, кафе та безалкогольне пиво. У пояснювальній записці до проекту сказано, що на такий крок спонукали численні скарги від мешканців громади. Мовляв, біля шкіл і садків деякі громадяни напиваються, купуючи алкоголь неподалік, а потім ходять біля навчальних закладів і чіпляються до дітей. До того ж кіоски та магазинчики біля шкіл провокують старшокласників купити собі пива (хоча заборона на продаж неповнолітнім діє, її дотримуються не всі продавці).

Та це запропоноване депутатами міськради обмеження вже давно прописане в законі. А тим підприємцям, які колись вирішили це оскаржити, Касаційний адмінсуд у складі Верховного Суду виніс постанову. До найвищої інстанції дійшов розгляд справи бізнесмена, який позивався до Хмельницької міськради за схожу заборону – торгувати спиртним біля шкіл.

Однак суд постановив: «Щоб створити безпечні умови для навчання та фізичного розвитку дітей, органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень можуть встановлювати обмеження щодо продажу алкогольних виробів на відстані ближчій ніж 50 метрів від територій загальноосвітніх навчальних закладів і дитячих спортивних шкіл», – цитує рішення Верховного Суду інформаційний портал «Юридичний факт».

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон