На Херсонщині чорні археологи розкопують могили

херсон, археологи, розслідування
«Чорна археологія» в Україні за всіх часів була поширеною. А особливо - в останні роки. Щезають кургани, які ще донедавна стояли обабіч степових доріг. Розкопують у пошуках цінних пам’яток могили і древні поселення.

Одне з них - античне городище Скелька біля села Олександрівка Білозерського району Херсонщини. Кримінальні копачі довгий час орудували тут, вишукуючи лиш те, що можна швидко продати. Вони навіть повивертали величезні кам’яні брили з фундаментів прадавніх споруд, і тепер відтворити минувшину цього поселення дуже проблематично. І хтозна, скільки артефактів, що добуто тут, потрапили до приватних колекцій.

Свого часу «Українська правда», що присвятила копачам ціле розслідування, писала:

Колекціонувати старожитності − популярне хобі українських політиків. Зокрема, відомо, що Янукович любив скіфське золото, а Ющенко − трипільську кераміку… Сімейство Януковичів тоді фінансувало розкопки скіфських курганів, але виключно для своїх персональних колекцій.

Тож «чорні археологи» біда не лише Херсонщини. Ось і на цьому тижні, повідомляє Спілка археологів України, під Києвом невідомі шукачі скарбів історії понівечили в урочищі Шаргород пам’ятки археології городища Ольшаниця. Там вони на 28 гектарах вирили аж 5156 копанок. З дрона зафіксували масштаби вандалізму в середньовічному місті Торчеськ, землі якого нині перетворили на сільськогосподарські угіддя біля села Ольшаниця.

«Цифра вражає: 5156 ямок з’явились на пам’ятці лише за 21 день, що минув з часу збору урожаю...Вони «видобувають» з культурного шару металеві предмети, висмикуючи їх з історичного контексту пам’ятки та позбавляючи нас можливості у майбутньому дізнатись про людей які жили тут. Їх називають «копачами», або археологічними браконьєрами. Часто «чорними археологами», - пишуть науковці.

Спілка археологів закликає Міністерство культури звернути увагу на ці цифри. Але в міністра Олександра Ткаченка це, певно, не на часі. Він зайнятий з’ясуванням стосунків зі «слугами народу», котрі вивели з-під його опіки Держкіно.

Скоріше варто було б археологам звернутися до міністра МВС Дениса Монастирського. Але і в нього у зв’язку із анонсованим Зеленським державним переворотом клопотів, мабуть, аж ніяк не менше.

А тим часом, в Україні залишається все менше перспективних для досліджень істориків місць, де б вже не побували «чорні археологи».

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон