Херсонський держуніверситет долучився до всеукраїнського марафону боротьби з раком молочної залози

марафон, ХДУ, делегація Польщі
Сьогодні, 24 травня, у Херсонському державному університеті стартував «Всеукраїнський марафон академічних днів боротьби з раком молочної залози в рамках реалізації проєкту «Самодіагностика раку молочної залози у молодих українських жінок» за програмою RITA – зміни в регіоні. З цієї нагоди наш освітній заклад відвідала делегація з Республіки Польща.

Робочий візит розпочався із зустрічі з керівництвом Херсонського державного університету, в особі ректора Олександра Співаковського.

Надалі поважні гості – професор, директор Інституту спорту та фізичної культури Університету економіки (Бидгощ) Олександр Скалій; хірург-онколог Онкологічного центру (Бидгощ); професор Інституту спорту і фізичної культури Університету економіки (Бидгощ) Вітольд Ковальський; професор Університету економіки (Бидгощ) Тетяна Скалій – зустрілися зі студентами двох факультетів – медичного і фізичного виховання та спорту.

Модератором заходу виступив декан факультету фізичного виховання та спорту Іван Глухов. Він наголосив, що основна мета проєкту – запобігання захворювання раку молочної залози. Адже на початковому етапі виявлення подолати цю хворобу значно легше.

Ректор ХДУ Олександр Співаковський наголосив, що проєкт «Самодіагностика раку молочної залози у молодих українок» присвячений головному – здоров’ю людини. А це – архіважливий ресурс.

Також Олександр Співаковський зазначив, що Херсонський державний університет почав співпрацювати з польськими колегами ще у 1998 році.

«Ця співпраця для нас стратегічна. Систематична робота триває 23 роки! Наші викладачі проходять стажування на базі польських університетів-партнерів, а студенти навчаються за програмою подвійних дипломів, і мають можливість отримати одночасно два дипломи. Сподіваюся, що наша участь у цьому проєкті стане потужною, а відносини – міцнішими», – підкреслив ректор.

Спільний проєкт «Самодіагностика раку молочної залози у молодих українок», безпосереднім учасником якого став факультет фізичного виховання та спорту ХДУ у вересні минулого року, посів III місце на конкурсі Партнерських Проєктів програми «RITA – Зміни в регіоні». У рамках міжнародної програми разом із польськими колегами 5 закладів вищої освіти України долучилися до участі у програмі навчання молодих українок самодіагностиці раку молочної залози. Наразі триває третій етап проєкту.

У ході свого виступу пан Олександр Скалій відмітив, що Херсонський державний університет входить у новий етап. Адже університет не тільки надає якісні освітні послуги, а й завдяки активній позиції розширює вплив на місто й суспільство в цілому.

Програма RITA функціонує понад 20 років. Адже і в Україні, і в Польщі, гостро стоїть проблема захворювання раку молочної залози, від якої помирає багато жінок. Ідея проєкту – виділити в університетах 2-3 години для навчання, аби змолоду кожна жінка, кожен чоловік знали як проводити самодіагностику.

«Я вітаю Херсонський державний університет, який один з тих, що започатковують щось неймовірне – нову еру університетів», – наголосив пан Олександр.

Як координатор проєкту Олександр Скалій відзначив спеціальними сертифікатами Херсонський державний університет та ректора Олександра Співаковського й вручив відзнаку, що є підтвердженням того, що ХДУ є організатором і співзасновником першого Всеукраїнського марафону боротьби з раком молочної залози.

На заході були присутні й представники медичних закладів Херсонщини.

Так, головна лікарка КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім.Є.Є.Карабелеша» Алла Малицька зазначила, що рак молочної залози на сьогоднішній день й протягом останніх 10 років посідає, на жаль, перші позиції у розповсюдженні. «Ми втрачаємо молодих жінок і для того, аби вчасно отримати медичну допомогу варто знати, як обстежувати себе і коли звертатися за медичною допомогою. Тому я вважаю, що в результаті цієї роботи ми матимемо багато врятованих життів», – підкреслила Алла Малицька.

Директорка Херсонського обласного онкологічного диспансеру Ірина Сокур зазначила, що тема сьогоднішньої зустрічі є вкрай актуальною для нашого регіону. «Наразі в області на обліку перебуває понад 5 200 жінок з діагнозом раку молочної залози. Це ті, які перехворіли на це захворювання. Причому 65% жінок перебувають на обліку більше 5 років. У тому числі, пацієнтки з І стадією – майже 1,5 тисячі; ІІ стадія – понад 3,5 тисячі; ІІІ стадія – лише 370 і IV стадія – лише 98 пацієнтів. Хочу наголосити, що рівень смертності, на жаль, дуже високий. Щорічно ми беремо на облік майже 400 нових пацієнтів, з них – 130-140 жінок помирає», – прокоментувала Ірина Сокур.

Серед факторів ризику розвитку раку молочної залози лікарка виокремила наступні – спосіб життя, паління, ожиріння, гормональні порушення, наслідки аварії на Чорнобильській АЕС, пізні пологи, відмова від грудного годування, спадковість (10%).

Доцент кафедри теорії та методики фізичного виховання Юрій Грабовський, який є координатором проєкту від ХДУ, коротко розповів про роботу, що була проведена. За час навчання було охоплено 218 осіб. Серед них 111 дівчат-студенток. А серед викладачів – 107 представниць різних факультетів.

«На початку навчання ми проводили тестування обізнаності студентів щодо раку молочної залози, а по завершенню – підсумкове тестування. Результати показали, що серед дівчат приблизно на 11% покращилися знання й обізнаність щодо профілактики раку молочної залози. До 8% – покращення знань представників чоловічої статі щодо раку молочної залози. Викладачі покращили знання приблизно на 18%. Заняття проводила доцентка кафедри теорії та методики фізичного виховання Інна Городинська», – розповів Юрій Грабовський.

Також у ході заходу ректор ХДУ Олександр Співаковський підписав лист-звернення Міністру освіти і науки України Сергію Шкарлету від 5 закладів вищої освіти – Житомирського державного університету, Харківської державної академії фізичної культури, комунальний заклад вищої освіти Хортицька національна навчальна реабілітаційна академія Запорізької обласної ради, Львівського державного університету фізичної культури ім.Івана Боберського і Херсонського державного університету – аби реалізація таких проєктів мала підтримку на державному рівні. Адже це, у свою чергу, врятує життя і здоров’я молодих українських жінок.

Пресцентр ХДУ
© 2023 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архівТеатр Куліша, Херсон