На Херсонщині встановили контроль над тютюном

Козир, тютюн, контроль
Стратегію з контролю над тютюном у Херсонській області на 2021 - 2025 роки затвердив своїм розпорядженням голова Херсонської ОДА Сергій Козир.

За даними Державної служби статистики України, розповсюдженість паління в Херсонській області серед осіб віком 12+ років за 2019 рік склала 22,2%, серед загального населення - 19,6%. Загальна кількість мешканців області, які регулярно вживають тютюнові вироби, перевищує 200 тисяч осіб. Водночас від неінфекційних захворювань, розвиток яких спричинений факторами ризику, серед яких куріння є одним з основних, щороку помирають понад 10 тисяч людей. Протягом 2019 року та І кварталу 2020 року представниками Головного управління Національної поліції в Херсонській області за куріння у громадських місцях складено 9389 протоколів, проте сума стягнутих штрафів складає лише 17 017 грн.

За даними аналітичного звіту, підготовленого за результатами дослідження, проведеного в Херсонській області МСГО «Асоціація 21 століття» в рамках реалізації проекту «Посилення реалізації Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну» (проект впроваджується Державною установою «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» за фінансової підтримки Міжнародного фонду із боротьби з туберкульозом та захворюваннями легень (the UNION), встановлено, що найбільша кількість порушень чинного законодавства, спрямованого на боротьбу з тютюнокурінням, виявлена на зупинках автотранспорту, дитячих майданчиках, у підземних переходах.

При цьому заклади громадського харчування в основному дотримуються вимог чинного законодавства. У ході дослідження також виявлено факти незаконної торгівлі тютюновими виробами, здебільшого на ринках. Більшість торгових точок (супермаркетів, магазинів, кіосків) продають тютюнові вироби та намагаються просувати їх усіма можливими способами: виставляють пачки на видноті та яскраво оформлюють тютюнові викладки, пропонують знижки, розміщують товар на рівні дитячих очей тощо. У ході дослідження проведено моніторинг 173 об’єктів, зокрема закладів громадського харчування та охорони з здоров’я, зупинок громадського транспорту та підземних переходів, дитячих майданчиків та об’єктів торгівлі у м. Херсон.

Мета стратегії - створення ефективного механізму взаємодії між різними органами влади щодо контролю над тютюном на обласному рівні та зменшення поширеності тютюнокуріння серед населення Херсонської області не менш ніж на 5% щороку протягом терміну реалізації стратегії.
Які передбачені заходи? Спочатку планується створення робочої групи з контролю за тютюнокурінням у складі обласної координаційної ради з питань протидії неінфекційним захворюванням в області.

Також запланована тісна співпраця та відпрацювання з органами Нацполіції, Держпродспоживслужби та Головним управлінням ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.

Також серед "антитютюнових" заходів:

1. Проведення рейдів з метою ліквідації незаконної торгівлі тютюновими виробами.
2. Проведення «контрольних закупок» тютюнових виробів для неповнолітніх.
3. Інформаційно-просвітницька робота серед батьків (осіб, що їх заміняють) на батьківських зборах.
4. Розроблення, організація та проведення тренінгів для школярів щодо формування навичок здорового способу життя.
5. Проведення інформаційних занять та бесід для учнів 9-11 класів.
6. Забезпечення встановлення знаків про заборону куріння на зупинках громадського транспорту,
Окрім цього, стратегія передбачає широку інформаційну кампанію, в тому числі в ЗМІ, друк листівок і буклетів.

Олена ПІМЕНОВА
© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: i-atanasov@bigmir.net, контактиархівТеатр Куліша - Херсон