На Херсонщині бюджетники опинилися за бортом реформ

бюджетники, реформ, бортом
Не знали й не гадали півсотні працівників бюджетних закладів Голопристанщини, що опиняться за бортом адміністративно-територіальної реформи.

Але сталося саме так: центр позашкільної освіти, районний будинок культури та дитячо-юнацька спортивна школа виявилися нікому не потрібні, а їх трудові колективи з січня нинішнього року залишилися без зарплат та коштів на утримання будівель.

Після того, як Голопристанський район влився до складу укрупненого Скадовського району, три згадані заклади районного підпорядкування оновлена райрада зібралася ліквідувати. З цього приводу 24 грудня минулого року навіть устигли прийняти відповідне рішення № 48. Та оскільки голопристанці почали обурюватися, відіграли назад і 25 лютого ліквідацію відмінили. Але трудовим колективам БК, Центру позашкільної освіти й ДЮСШ легше від того не стало.

Та від участі у подальшій долі бюджетників влада новоствореного району відверто усунулася. Голова Скадовської райради (він же до осінніх виборів очолював райраду Голопристанську) Віталій Соловйов говорить, що фінансувати заклади у Голій Пристані з районного бюджету рада відтепер просто не має права.

Згідно з законодавством, їх треба передати на баланс громади тієї території, на якій вони знаходяться. «Я навіть отримав про це письмове нагадування з Херсонської облпрокуратури, — додає Віталій Олександрович. — Але для прийняття колишніх комунальних закладів району на баланс територіальної громади ще потрібна її згода. А зі згодою чомусь не складається».

Визнали порушення закону. Що далі?

З листа Херсонської обласної прокуратури Віталію Соловйову. «Встановлено, що дії Голопристанської міської ради щодо неприйняття центру позашкільної освіти, Голопристанського районного будинку культури, Голопристанської дитячо-юнацької спортивної школи…у комунальну власність Голопристанської міської територіальної громади суперечать положенням абз. 4 п. 4 розділу 5 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та п. 39 розділу 6 «Прикінцеві ті перехідні положення» Бюджетного кодексу України. До встановлення підстав для представництва інтересів держави, за результатом буде вирішено питання про представництво інтересів держави в суді. Заступник керівника обласної прокуратури О. Михалік».

З листа можна зрозуміти, що очільник і депутати Голопристанської територіальної громади закон порушують. І прокуратура, можливо, буде добиватися усунення цього порушення через суд. Але яким саме чином і коли — невідомо. У ситуацію втрутилося також регіональне відділення Національної служби посередництва і примирення, яке зазвичай допомагає залагодити трудові конфлікти.

Але невідомо, чи зуміють прокурори й фахівці НСПП переконати міськраду взяти під крило районні бюджетні заклади. Адже рада - орган колегіальний, який рішення ухвалює спільно. І депутатів за голосування до відповідальності не притягнеш та погрозами штрафів чи судів не злякаєш.

«Ви нам не потрібні»

До того ж, є підстави вважати, що приймати на утримання додаткових «їдців» керівництво міськради не бажає цілком свідомо, а не через нерозуміння якихось «прикінцевих положень». В усякому разі, так думає директорка Голопристанської дитячо-юнацької спортивної школи Олена Пантак.

— Стосовно переходу у власність територіальної громади мова йшла ще до минулих виборів. Я та завуч ходили особисто до міського голови Олександра Бабича. І почули від нього тоді: «Не бійтеся, ми вас заберемо». Та ось вибори скінчилися, Олександр Бабич залишився у кріслі градоначальника, і питання про взяття колишніх районних бюджетних закладів на баланс навіть не ставлять на повістку дня сесії.

Ми знову до пана Бабича, а він: «Ви нам не потрібні — у нас є комунальний заклад «Спорт для всіх». Але він не є навчальним центром, адаптованим для потреб дітей, — прикро здивована директор ДЮСШ Олена Пантак. — Заняття з волейболу, плавання, вільної боротьби, легкої атлетики тощо у нас відвідували 223 хлопців а дівчат. Тепер заняття припинилися, оскільки звільняються тренери — ніхто не хоче працювати без зарплати. З 22 наших працівників уже залишися тільки 9. Боляче дивитися, як успішний навчальний заклад, чиї вихованці брали призові місця на численних спортивних турнірах, враз став у місті зайвим".

Сергій ЯНОВСЬКИЙ
© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів