Своїми думками щодо проекту змін до Стратегії розвитку Херсонської області на період 2021-2027 років, яка буде розглядатися на найближчий сесії Херсонської обласної ради, поділився голова комісії облради з питань розвитку людського капіталу Олександр Співаковський:
…Нарешті ситуація з підготовкою стратегічних документів починає змінюватися на краще. Є надія, що обласна державна адміністрація, Департамент розвитку економіки, управління освіти і науки, Департамент реалізації гуманітарної політики почули депутатів.
Новий проєкт Стратегії став більш орієнтованим на людину. У документі є увага до потреб жителів сільської місцевості, осіб з інвалідністю, молоді, врахована гендерна компонента. Це можна побачити у порівняльній таблиці, яку додаю.
Нарешті бачимо наявність чітких критеріїв, які впливають на якість життя людей та доступність освітніх, медичних, соціальних послуг. З’явилися цілком реальні речі: «приведення до належного стану автомобільних доріг, якими здійснюється підвезення учнів до опорних закладів загальної середньої освіти, а також громадян до закладів охорони здоров’я».
Майже у двічі і не кількісно, а якісно розширена операційна ціль «Забезпечити якість і доступність загальної середньої освіти» з увагою на сільську місцевість. Це те, про що я казав неодноразово під час аналізу ситуації в освіті області.
Звичайно, є моменти, над якими слід ще попрацювати. Наприклад, не побачив реальних кроків, які б сприяли зменшенню негативних наслідків пандемії коронавірусу для економіки. Не врахований такий фактор як адміністративно-територіальна реформа, яка відбулася наприкінці 2020 року і у результаті якої ми маємо 5 районів, 49 територіальних громад. Саме на громади зараз лягає навантаження з утримання мережі культурних, спортивних, освітніх закладів.
Чи впораються вони, яка підтримка їм необхідна з боку обласного бюджету? Тут має бути стратегічне бачення. На нашій комісії, під час зустрічей з керівницею бюджетної комісії облради Вікторією Гавренковою, виконуючим обов’язки голови ХОДА Сергієм Козирем, головою облради Олександром Самойленком ми розглядали питання переформатування розподілу бюджету у перспективі.
Саме для підтримки громад, закладів соціальної, гуманітарної сфери пропонувалося перейти на грантову та реінвестиційну моделі фінансування. Тобто мати у бюджеті частину коштів саме на розвиток. Наче всі погоджувалися з ефективністю такого підходу. Бо Стратегія – це ж про розвиток!
Підсумую: як би там хто не казав та не писав, але з нашого боку критика не заради критики, а заради результату. Програми, стратегії, будь-які інші документи мають бути результатом співпраці фахівців, експертів та депутатів. Йдемо до цього, - переконаний Олександр СПІВАКОВСЬКИЙ.