На Херсонщині започаткували новий краєзнавчий проєкт

Нова Каховка, проєкт, маєток
На Херсонщині започаткували проєкт "Зробимо наш край відомим". Представники відділу культури та туризму разом з ентузіастами досліджують історичні місця навколишніх населених пунктів, відкривають нові факти про відомі пам’ятки, щоб привернути до них увагу подорожувальників та інвесторів.

Однією з таких локацій став колишній маєток князя Трубецького на Херсонщині. Щоб туди потрапити потрібно проїхати близько п’яти з половиною кілометрів від Нової Каховки у напрямку селища Козацького.

Заїзд до палацу раніше був поруч зі степовими водоспадами Таврії, - розповідає історик Богдан Кравчук. Сьогодні на місці колишньої дороги - дерева та чагарники: "Ви собі можете уявити, яка це була краса. В’їзна брама, залишки дороги до цієї брами. Вхід був дуже красивий, ми побачимо далі – там ще місток. До Трубецького приїжджало дуже багато гостей, вони заїжджали, приходили. Їх там зустрічали. І ці пам’ятки залишились до нашого часу, ми можемо їх чітко побачити. Це все треба облагородити, але ось чітко видно – ось в’їзна брама, тут арочка. І нагорі сам замок".

В архівах можна знайти світлини сторічної давнини – на них маєток у період свого розквіту. Палац зведений у стилі французького ренесансу наприкінці 19 століття. На сьогодні зберігся тільки каркас головного будинку, останні пів століття колишній палац князя Трубецького залишається зруйнованим.

З 70-х років минулого століття це місце перетворилося на руїну внаслідок пожежі, як розповідають місцеві – раніше тут була школа. Її перенесли, а сам маєток так і не відновили. Колись тут були позолочені сходи, декоративні вежі, пейзажний парк з фонтаном. Свого часу виноградники займали кількасот гектарів площі маєтку, на території залишилися підвали, де зберігали елітні сорти вин.

Андрій Чирко, який багато років був селищним головою Козацького, розповідає, що під палацом ціла система підвалів, які використовували для виноробства: "Знаходимося на спуску в систему підвальних приміщень маєтку князя Трубецького. Поруч був льодник – сховище для продуктів, де вони зберігалися на період збору врожаю. Тут були винні підвали, де князь Трубецький приймав почесних гостей".

Трубецькі востаннє були у палаці 1917-го, радянська влада позбавила їх права власності, проте виноробне господарство продовжило свою діяльність і палац пережив революцію, з 1991 року територія і сам маєток у приватній власності.

Сьогодні палац належить до комплексу ВАТ князя Трубецького, - говорить Богдан Кравчук, та залишається у тіні виноробного господарства: "Це насправді дуже унікальна місцевість, у тому плані, що взагалі на півдні палаци зустрічаються дуже рідко. Це більше прерогатива Західної та Центральної України, де ледь не в кожному селі окремий палац.

На жаль, на відміну від колег цього палацу на Заході, наші палаци зруйновані і до того ж малодосліджена їхня історія. І тому екскурсії проводять від ВАТ князя Трубецького, ми в цьому році хочемо з ними співпрацювати, щоб зробити окрему екскурсію до палацу князя Трубецького, уже є в нас напрацювання. Щоб це було виділено як окрема локація туристична, тому що палац у тіні ВАТ князя Трубецького, і багато хто плутає, що - палац, а що - шато".


Проєкт відновлення палацу існує, проте до реалізації його так і не приступили, - розповідає Богдан Кравчук. Начальниця відділу культури і туризму Новокаховської міської ради Наталія Зарудна демонструє збережену на території маєтку чашу фонтану: "На території маєтку є цікава локація – це фонтан. Йому понад 100 років, ми вважаємо – тут збиралася знать. Були якісь вечори цікаві, дами прогулювалися, звучала музика і навіть є легенда, що у цьому фонтані знайшли дівчинку маленьку, новонароджену, яка була позашлюбною донькою самого князя, її сюди підкинули і цю дівчинку виростили у палаці, вона стала дуже освіченою".

Це місце і надихнуло молодь Нової Каховки до створення театралізованого проєкту, який готують 2021 року, – продовжує Наталія Зарудна. Вистави планують проводити саме на цьому місці.

За матеріалами Суспільне. Херсон
© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів