Школа, яка повністю перейшла на онлайн

ШГП, онлайн, Кияновський
Про повноцінне впровадження дистанційної освіти – не тільки для школярів, а й дошкільнят, а також – про віртуальні екскурсії, онлайн-тренування і майстер-класи і навіть репетиції, розповідає директор навчально-виховного комплексу «Школа гуманітарної праці» Херсонської обласної ради Артем Кияновський.

У минулому номері видання – в статті, присвяченій дистанційній освіті у вищих навчальних закладах, було сказано, що ці заклади виявилися краще готовими до впровадження такої форми роботи, ніж школи.

У кожному правилі є свої винятки, тож я хочу поділитися досвідом повноцінного впровадження дистанційної форми навчання і виховання. Чому повноцінного? Бо в Школі гуманітарної праці нам вдалося оперативно перевести на комплексну дистанційну форму роботи не тільки навчання у початковій й середній школі, а й роботу із дошкільнятами, факультативи та гуртки (навіть хореографічний), роботу логопеда й практичного психолога – словом, практично всі елементи повноцінного шкільного життя.

Кожен із працівників ШГП чудово розуміє, наскільки важливою є послідовність, системність уроків і різноманітних занять. Зокрема і тому вдалося почати працювати в новому форматі дуже оперативно – «перебудувалися» практично за тиждень. Це стало можливо завдяки тому, що педагоги нашого закладу постійно проходять курсове навчання – я особисто контролюю те, щоб мої колеги знали про новинки у сфері ІКТ і могли, якщо це доцільно, їх використовувати у власній роботі. Я переконаний, що чи не найкраща інвестиція, яка максимально впливає на якість освіти, це саме навчання вчителів.

Звісно, швидкий перехід на дистанційну форму здобуття освіти не відбувся б, якщо б заклад не мав потужної інформаційної бази, над створенням якої ми працювали кілька років.

Переконаний – щоб досягти досконалості, треба навчатися у найкращих. Впроваджуючи свою систему, ми орієнтувалися на ідеї та досвід народного вчителя України, заступника директора, завідуючого лабораторії інформаційних і комунікаційних технологій Вінницької фізико-математичної гімназії № 17 Юрія Пасіхова.

Ми надихнулися його прогресивними ідеями інформатизації навчального процесу, Юрій Якович відвідував Школу гуманітарної праці й проводив семінари для учителі нашого закладу, присвячені впровадженню інформаційно-комунікаційних технологій в освітній простір.

Шкільний «медіа-холдинг»

Роки цілеспрямованої роботи дали хороші плоди. Нині Школа гуманітарної праці має власний «медіа-холдинг», який складається з:

– офіційного інформаційного сайту sgt.ks.ua;
– навчально-освітнього порталу Школи гуманітарної праці sgt-portal.ks.ua;
– шкільного бібліотечно-інформаційного центру sgt-library.ks.ua;
– офіційної сторінки школи в соціальній мережі – facebook.com/SGT.KhersonSchool.

На цих ресурсах є вся необхідна інформація про дистанційний освітній процес школи. На сайті ми створили розділ «Дистанційна освіта», в якому можна знайти:

– графіки проведення дистанційних занять (вебінарів) і виховних заходів для кожного класу і дошкільної групи;
– електронний журнал кожного класу з позначками про відвідування і виконанні (чи невиконанні) домашньої роботи. Оцінок в цьому журналі ми не ставимо – ці дані надсилаємо батькам особисто;
– відеозаписи уроків;
– домашні завдання на тиждень і корисні посилання;
– творчі роботи учнів, які вони виконали під час карантину.

Завдяки злагодженій і професійній роботі наших учителів інформатики і фізики нам вдалося налагодити і роботу «дистанційної учительської» – на платформі Trello. В ній є все необхідне для роботи наших педагогів: графік проведення вебінарів і виховних заходів (а також – графік роботи клуба вихідного дня), інформація про проведення педрад і нарад, електронний журнал і навіть огляди технологічних новинок. Якщо у будь-кого із педагогів виникає якесь технічне питання, наші фахівці все оперативно пояснюють.

Дистанційка – навіть для дошкільників

Формати дистанційної роботи з вихованцями дошкільних груп ШГТ відрізняється від занять їх однолітків в інших дошкільних закладах України. У нас – не групи, а класи, в яких дистанційно, в форматі Skype-конференцій, вихователі й учителі проводять повноцінні заняття з математики, граматики для дітей, музики, української та англійської мови. А також – виховні заходи. Щоб закріпити отримані знання, кожен вихователь і вчитель готує для дітей додаткові матеріали, корисні інтернет-посилання на відео й вправи, які можна виконати онлайн.

Для учнів 1-4 класів учителі початкової школи проводять відео уроки з усіх без винятку предметів, До речі, серед предметів є й незвичні – хореографія, міфологія, театр, історія релігії і навіть шахи. Кожен викладач створив віртуальну групу, до якої увійшли всі учні. Завдяки цьому є можливість не тільки проводити заняття, а й сприяти обміну успіхами, досягненнями між дітьми. Звісно, учителі не зупиняються лише на груповій роботі з дітьми. Всі педагоги за потреби проводять індивідуальні заняття, консультують учнів – у форматі відозв’язку, використовуючи Viber, Skype, Telegram, WhatsApp. Тож якщо у дитини виникли складнощі із опануванням нової інформації чи проблеми із виконанням завдання, він може порадитися безпосередньо зі своїм учителем.

Для учнів 5-11 класів викладачі проводять уроки, використовуючи різноманітні платформи, що можна назвати фаворитами в дистанційному навчанні. Мова, зокрема, йде про GoogleClass і ClassDojo, а для дистанційних уроків-вебінарів учителі використовують Skype, Zoom, GoogleHangouts, Discord.

Після уроків

Школа гуманітарної праці – це заклад повного дня, ми не змінили цей формат навіть під час карантину. Тож у другій половині дня для наших дітей відбуваються захоплюючі заходи: це і віртуальні екскурсії кращими музеями світу, і спільний перегляд спектаклів та фільмів, після якого обговорюють побачене, і різноманітні вікторини та відеопроекти, створення буктрейлерів. І – традиційні класні години. Оскільки ми намагаємося бути сучасними і близькими до інтересів наших юних підопічних, то створюємо челенджі, наприклад: #ялюблючитати, #танцюють_всі, #ранкова_зарядка та інші. Дуже цікавим для дітей є челендж, коли вони обирають якусь відому картину і власноруч фотографують римейк – компонують кард, повторюють сюжет мистецького твору.

П’ятнадцять керівників гуртків і спортивних секцій школи у суботу та в вечірній час будніх днів дистанційно працюють зі своїми вихованцями: проводять онлайн-тренування і майстер-класи, репетиції тощо.

Переконаний, що на якість освіти дуже впливає хороший зворотній зв'язок. Тож батьки наших учнів теж активно долучаються до дистанційного освітнього процесу. Вже звичним для них стало online-спілкування в Skype не тільки з класним керівником і вчителями-предметниками, але й зі мною, директором – так я завжди тримаю руку на пульсі подій. І намагаюсь організувати роботу так, щоб вона була і результативною, і цікавою.

Онлайн – не панацея

Попри те, що наша школа може похвалитися чіткою організацією дистанційного навчання і хорошими його результатами, я вважаю, що такий формат роботи – не майбутнє системи освіти, як це нині здається частині освітян. Адже дітям потрібен контакт, вони мають різний емоційний стан і працювати із ними треба по-різному, а в умовах дистанційного навчання це зробити дуже важко, практично неможливо. Урок буде ефективним тоді, коли забезпечуватиметься швидкий зворотній зв'язок, а дитина потребує людських емоцій, безпосереднього спілкування зі старшими та однолітками. Дитина має не лише зрозуміти, але й відчути. Так, часткове використання сучасних технологій є досить ефективним, особливо – для високовмотивованих учнів, але живе вчительське спілкування нічим не заміниш.

Артем Кияновський: «Нам вдалося оперативно перевести на комплексну дистанційну форму роботи не тільки навчання у початковій й середній школі, а й роботу із дошкільнятами, факультативи та гуртки, роботу логопеда й практичного психолога – словом, практично всі елементи повноцінного шкільного життя».

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів