Херсонський музей продемонстрував народне взуття ХІХ сторіччя

взяття, одяг, музей
Готуючись до можливого відкриття для відвідувачів 12 травня, Херсонський обласний краєзнавчий музей продовжує віртуальні екскурсії в межах світової ініціативи "Музей вдома". Цього разу наукові співробітники розповіли про важливий атрибут побуту - взуття, що носили наші предки.

Важко уявити собі народне вбрання без взуття, яке завжди доповнювало одяг і було майже однаковим для чоловіків, жінок і дітей, відрізняючись тільки розміром та прикрасами.

Чоловіки взимку та влітку носили чоботи. Більшість жінок і дітей в українських селах ходили влітку босоніж, чоботи та черевики взували на свята.

Повсякденні чоботи шилися з темної юхтової шкіри, святкові – з червоного, жовтого, зеленого сап'яну і називалися «сап'янці». Святкові чоботи мали вистрочені або інкрустовані гвіздочками закаблуки та високі каблуки з мідними підковами.Гарнооздобленні орнаментами сап’янці носили зазвичай лише заможні жінки. У чобіт вкладалися устілки із соломи.

Чоботи коштували дуже дорого і тому незаможне населення мало одну, максимум дві пари на все життя. Щоб купити пару чобіт необхідно було продати три центнери жита.

У кінці XIX ст. у селянський побут входить взуття міських фасонів, так звані жіночі черевики (чоботи з розрізаними халявами). Вони мали високий обтягнутий шкірою каблук. Функціональною прикрасою такого взуття була висока шнурівка, а елементами декору слугували строчки, що з'єднували окремі деталі крою. Таке взуття було дорожчим за звичайні чоботи. Їх виготовлення займало більше часу і потребувало більшого вміння. Для виготовлення черевиків шкіра мала бути тоншою, краще вичиненою. Часто сільські чоботарі переймали майстерність у міських.

Для засвідчення парубком своїх серозних намірів, він дарував своїй обраниці чоботи. А сам образ чобітків трансформується в рівнозначний освідченню та пропозиції одружитися.

Цікава й символіка снів: коли дівчині сниться новее взуття – це до весілля, а якщо вона його загубила – значить, віднадила залицяльника.


© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів