На Херсонщині згадали про Міжнародний день соняшнику

соняшник, насіння, урожай

Священна квітка сонця

Усі звикли, що 1 травня відзначають Міжнародний день праці. А чи знали ви, що саме у перший день останнього місяця весни своє свято відзначає рослина, яка є ледь не символом Херсонської області?

Так, 1 травня ще й Міжнародний день соняшнику.

Улітку, коли вся земля буяє соковитою зеленню, а відпочиле від весняних дощів небо сміється синню, на полях Херсонщини сходять мільйони сонць. То розквітають соняшники.

З латини наукова назва цієї рослини перекладається як «квітка сонця». Соняшник нарікали по-різному: мексиканською квіткою, перуанською хризантемою, індійською золотою квіткою і американською хризантемою. Але поступово ці назви майже у всіх народів були витіснені. Їх замінили слова, коренем яких було «сонце».

Його батьківщиною є Північна Америка. За легендою боги подарували індіанцям цю квітку, що символізує сонце, тому соняшник був священним символом для індіанського племені.

В Україні вірили, що соняшник відлякує погану енергетику, тому його висаджували коло будинків. А ще клали під подушку, якщо хотіли побачити віщий сон і дізнатися відповідь на якесь питання.

Існує навіть українська народна казка про соняшник. Як на світі нас ще не було, то сонце сходило на землю зі своїми дочками. Вдень вони жили на землі, а ввечері йшли спочивати на небо. Найменша донька закохалась у земного парубка та лишилась з ним на землі. Але коханий щодня все менше звертав на неї уваги. Красуня засумувала і закралася непомітно до батьківського царства. Але сонце не могло забрати до себе дочку, яка вже вросла в землю. І тоді дівчина-красуня стала квіткою, що тужила весь час за батьківщиною, завжди повертаючи голівку до сонця. Назвали її соняшником…

Насіння (хоча це плоди) соняшнику містять багато кальцію, 18-20% протеїнів від денної норми людини. Соняшникова олія (рослинна) — найбільш поширена й дешева у світі. Соняшник— це медоносна рослина. Один гектар квітки сонця «дає» 50 кг меду. Найвищий соняшник в світі виростили в Німеччині в 2009 році, його висота сягала 8,03 метри. Найменший був заввишки усього 35 см. Найбільший в Україні кошик соняшника мав діаметр 47 сантиметрів, і виростили його на Волині. Один з астероїдів, до речі, носить назву соняшник.

Це дуже важлива і агрокультура. Наприклад, минулого року аграрії Херсонщини зібрали більше 600 тисяч тон насіння соняшника (дані інтерактивної мапи «Урожай онлайн 2019»). Хоч і врожайність цієї культури у нашій області за минулий рік виявилась однією з найнищих в Україні (1,7 т/га), аграрії все одно планують збільшувати його посівні площі. Адже культура – рентабельна.

А ще соняшник – просто красивий. Дорогою, наприклад, до моря, з обох боків дороги простягаються безкраї поля сонячної квітки, радуючи око. А коли зустрічаються із небом, то утворюють своїми кольорами наш державний прапор. Тому й недивно, що соняшникові поля влітку перетворюються на знімальні майданчики для яскравих фотосесій.

На фото: улітку квітку сонця можна зустріти не лише на полях, а й у центрі міста.

Олена ПІМЕНОВА

Фото автора

© 2022 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів