Звідки пішли українські традиції фарбувати яйця, битися та вмиватися крашанками на Великдень

крашанки, традиції, Великдень, яйця
Один мій незнайомий іспанський друг дуже подивувався нашим Великодневим традиціям — фарбувати яйця, битися ними та вмиватися крашанкою на Великдень.

Чому яйце — Великодневий символ

Ми все життя на Великдень печемо паски, фарбуємо яйця і не задумуємося чому. Це приємно, цікаво, весело і смачно, (про релігійну сторону свята все скажуть у церквах).

  • З давніх давен яйце було символом життя, родючості, весняного пробудження землі та символізувало сонце, тепло та радість всьому живому.
  • яйце стало символізувати воскресіння Христове. Коли яйце чистять від шкарлупи, з під неї нібито проступає оновлений світ очищений Ісусом.
  • Інший варіант такий. Обрис яйця нагадує момент вознесіння в божественному світінні Христа.

В Україні є традиція розфарбувати яйця і розписувати їх різними символічними малюнками. Ці яскраві, різнокольорові яйця-символи називаються «писанка», «крашанка», «крапанки»… і саме з них потрібно починати ранок на Великдень.

Що значить битися яйцями на Великдень

Великодневе розписування яєць і биття ними, це такі незвичні, на перший погляд, види традиційних великодніх розваг які важко пояснити, але цим традиціям існує кілька пояснень.

По-перше, бій на яйцях символізує боротьбу добра зі злом. Найміцніше яйце вважалося найсильнішим оберегом, довго зберігалося і розбивалось останнім, а слабкі яйця негайно з’їдалися. У старі часи вважалося непристойним в свято прилюдно цілуватися, вітаючи один одного, тому спритні віруючі придумали символічно триразово «цілуватися» за допомогою писанок, тричі б’ючи яйця одна об одну.

Ну і ще за однією версією, яйце асоціювалося з каменем, що закриває доступ до труни Ісуса, а розбивання шкаралупи символізувало допомогу у звільненні з ув’язнення. Чим більше яєць розіб’ється в свято, тим швидше і легше буде Христу воскреснути.

Чому ми вмиваємося на Великдень крашанками

Так навчила робити нас моя бабуся Марія, з Улянівки. Ми вмивалися крашанкою коли ночували перед Великоднем у неї в селі, вмивалися вдома і я навчила вмиватися крашанкою на Великодень своїх дітей і чоловіка. Син поїхав вчитися в іншу країну і навчив там свого іспанського друга, який нічого про наші традиції не знав, вмиватися яйцем на Великодень.

Робимо ми так.

Набираємо у посудину води, вибираємо собі яйце і кладемо його у воду, вмиваємося. Бажаємо собі здоров’я і вроди, бо за переказами, це допомагає якнайдовше зберегти красу і оберігає протягом року від хвороб. І саме це яйце буде першим з якого почнеться Великоднє застілля.

З Святом! З Великднем!

Олександра ЯБЛОНСЬКА

Скадовськ

© 2021 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів