Неймовірна мистецька подія в Херсоні

Для херсонців у обласному академічному театрі ляльок приготували лялькову виставу «Неймовірні пригоди дівчинки Ради».

Автор ідеї, керівник проекту та головний консультант Юрій Іваненко - заслужений діяч мистецтв України, директор Херсонської обласної філармонії та керівник Міжнародної громадської організації ромів "Кетане".

«Неймовірні пригоди дівчинки Ради» - це творчий продукт ромської культури, який можливо бачити, відчувати, насолоджуватись та збагачуватись, а також налаштовуватись на позитивне ставлення до ромів.

Роми є однією з найбільш дискримінованих націй в Україні, які постійно стикаються з упередженим ставленням до себе. Десятиріччями у суспільстві формувався негативний стереотип до ромів, які вміють тільки красти, ворожити, жебракувати, співати і танцювати.

Але ці стереотипи є тільки вершиною айсбергу під назвою «ромофобія». Проблема набагато глибша і коріння її залягає ще у процесі виховання дітей неромських національностей. Саме тут закладаються цеглини фундаменту, на якому базується неприйняття ромів у різноманітних його формах.

Лялькова вистава «Неймовірні пригоди дівчинки Ради» призначена для дітей дошкільного віку, яка сприятиме формуванню їхньої толерантної свідомості й поведінки щодо ромської спільноти та подолання негативних етнічних стереотипів в майбутньому.

Проблемою на сьогодні є і прояви "антициганізму", що мають вираз не тільки на побутовому, але й на державному рівні. На сьогоднішньому етапі у цей процес необхідно широко залучити нові форми перезавантаження спільноти до позитивного ставлення до ромів, одна з таких форм - це постановка дитячої лялькової ромської вистави для дітей «Неймовірні пригоди дівчинки Ради».

В культурології театральна постановка розглядається як одна з форм нематеріальної культурної спадщини, в театрознавстві вивчається як художня структура і форма спілкування з глядачем. Феномен у тому, що цього в Україні ще ніхто не робив.

Лялькова вистава надає театральній постановці нову ознаку, а саме – соціокультурної інституції, які тісно взаємодіють з суспільством і дають уявлення про багатий світ ромської культури. Саме можливість реалізації театром інноваційних і суспільних програм забезпечують йому сталий розвиток та виконання найважливішої соціокультурної місії.

У своєчасній постановці лялькової вистави закладено мету, щоби протягом найближчого часу забезпечити можливість розкривати глядачеві непізнаних сторінок позитивного враження про ромів, виховання у дітей та їх батьків людське ставлення до традицій ромів. У цьому і полягає актуальність лялькова вистава.

Тому що якщо зараз не протягнути руку допомоги тим, хто давно живе на цій землі і став одним з безлічі осіб нашої країни, то - хто знає - протягнуть тут завтра руку хоч комусь із тих, хто опинився в біді?

За матеріалами Міжнародної громадської організації ромів "Кетане"

© 2023 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архівТеатр Куліша, Херсон